سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : سه شنبه 08 مهر 1399
  • 96/11/02 - 12:11
  • 1577
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
نگاهی به حوزه گردشگری ؛

قابلیت‌های گردشگری دریایی و ساحلی ایران چیست

اصولاً گردشگري دريايي و سواحل به معناي تخصصي كلمه در كشور وجود ندارد و آنچه هست حضور اهالي شهرهاي دور از نوار ساحلي و مردم علاقه‌مند به دريا استاصولاً گردشگري دريايي و سواحل به معناي تخصصي كلمه در كشور وجود ندارد و آنچه هست حضور اهالي شهرهاي دور از نوار ساحلي و مردم علاقه‌مند به دريا است، البته در برخي مناطق مانند قشم، كيش و چابهار، برخي امكانات تخصصي ازجمله جت اسكي، فراهم‌شده اما در ساير موارد، چيزي به‌عنوان گردشگري دريايي نداريم كه جاذبه‌های دريايي كشور را به‌طور مشخصي ارائه كند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، چنانچه فعالیت‌های دریایی و گردشگری، در محيط ساحلی انجام پذيرد در حوزه گردشگري ساحلي دسته‌بندی می‌شوند، هرچند گردشگري دريايي ازنظر ماهيت با گردشگري ساحلي متفاوت است اما به دليل وجه مشترك آن‌ها يعني ارتباط با دريا، شباهت‌هایی نيز ميان آن‌ها هست.  از فعالیت‌های گردشگري دريايي و ساحلي می‌توان به غواصي، سفرهاي تفريحي، اسكي روي آب، جت اسكي، آکواریوم و ماهيگيري تفريحي اشاره كرد، اگر اين فعالیت‌ها در آب‌های عميق انجام شود به آن گردشگري دريايي گفته می‌شود و اگر در نزديكي ساحل انجام شود گردشگري ساحلي ناميده می‌شود.
به مجموعه فعالیت‌های تفريحي و سرگرمي كه در محیط‌های دريايي دور از ساحل توسط گردشگران انجام می‌شود گردشگري دريايي گفته می‌شود.
در ايران در حال حاضر، كشتي كروز نداريم و تنها چيزي كه در حمل‌ونقل دريايي داريم، کشتی‌های كاتاماران است كه مناسب حمل‌ونقل مسافر در مقاصد چندمايلي بين جزاير است و امكانات، فضا و امنيت لازم را براي گردشگري دريايي ندارد، با توجه به داشته‌های فعلي، می‌توان گفت در ايران، گردشگري ساحلي رونق بيشتري دارد، به‌ویژه باوجود پلاژها، اسکله‌های مسافري و كلوب هاي دريايي كه در شمال كشور و نيز در قشم، كيش و چابهار داريم.
تاكنون آمارهاي مشخص و رسمي در حوزه گردشگري دريايي ارائه نشده است و در خصوص وضعيت فعاليت هاي گردشگري كه ذكر شد اطلاعاتي در دسترس نيست، با بررسی‌های انجام‌شده توسط كارگروه مطالعات و برنامه‌ریزی ستاد توسعه فناوري و صنايع دانش‌بنیان دريايي شاخص‌هایی به‌منظور ارزيابي وضعيت گردشگري دريايي و ساحلي شناسايي و معرفی‌شده است.
قابل‌ذکر است آمار در دسترس مربوط به تعداد سفرهاي دريايي است كه توسط سازمان بندرها و دريانوردي ارائه‌شده است كه البته همه اين سفرها باهدف گردشگري انجام‌نشده است، همچنين آمارهاي ديگري در رابطه با امكانات تفريحي و گردشگري در دسترس است كه در اين  آمارنامه ارائه‌شده است. اطلاعات موجود بسيار محدود است و نياز به بررسی‌های بيشتر جهت شناخت وضعيت موجود در اين حوزه، احساس می‌شود.
بر اساس این گزارش، موضوع گردش گری دریایی و ساحلی، در آمارنامه صنایع دریایی ایران با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی مورد بررسی قرار گرفته است. 
پایان پیام/32

  • گروه خبری : اسلایدر
  • کد خبر : 31099
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت