سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : یکشنبه 22 فروردین 1400
  • 97/04/31 - 09:28
  • 1086
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
توسط ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی؛

محصولات کشاورزی سالم رتبه‌بندی می‌شود

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی در قالب شبکه محصول سالم، محصولات کشاورزی سالم را رتبه بندی می کند.


 
ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی در قالب شبکه محصول سالم، محصولات کشاورزی سالم را رتبه بندی می کند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به منظور توانمندسازی، حمایت، ترویج و رتبه‌بندی محصولات سالم کشاورزی و بازسازی، بازیابی و فروش این محصولات در راستای ارتقاء سلامت و حفظ ایمنی غذا از سوی ستاد توسعه زیست‌فناوری "شبکه محصول سالم" با عنوان "طرح شمس" راه‌اندازی کرده است.
فضای سلامت کشور با کودها و سم های شیمیایی پر شده است که حتی قبلا با یارانه به کشاورزان داده می شده و آن ها ناآگاهانه بالاتر از دوزی که باید مصرف شود، استفاده می کنند و در نتیجه محصولاتی به دست می‌آید که می تواند برای مردم خطرآفرین باشد و متأسفانه خودشان بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند.
مدل 12 گام با محصول سالم از مزرعه تا سفره در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی طراحی شده است، اگر این گام ها و زنجیره ها به درستی در کنار هم قرار بگیرند، محصول سالم گواهی شده به دست مصرف کننده خواهد رسید. این رتبه بندی در محصولات بر اساس گواهینامه های موجود محصول سنجیده می شود، مثل نشان استاندارد،ISO ها و.... از آن جا که اکثر مصرف کننده های ایرانی این گواهینامه ها را نمی شناسند این گواهینامه ها باید به مردم آموزش داده شود.
این شبکه با 150 عضو راه اندازی شده است و 60 شرکت تولیدکننده کود معدنی، آلی و زیستی آماده عضویت در شبکه هستند. هم چنین بیش از 100 عضو در انجمن ارگانیک و سایر انجمن های مرتبط نیز بالقوه این آمادگی را برای پیوستن دارند.
تأمین مالی این زنجیره به عنوان سرمایه در گردش مشکلی است که باید به آن پرداخت. شبکه محصول سالم حداقل به 20 پروژه مطالعاتی عملیاتی احتیاج دارد که این پروژه ها و مدل ها در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی در حال تهیه است. درحال حاضر 5 پروژه انجام شده است که مهم ترین آن رهگیری محصول سالم از مزرعه تا سفره است.

در این طرح، تمامی اطلاعات یک محصول از طریق بارکدهای متداول بارگذاری شده و مردم می توانند بارکد های محصول را در سایت  www.GST1.ir  چک کنند. هم چنین باشگاه عضویت هواداران محصول سالم به نام www.salemclub.ir طراحی شده است و سایت معرفی کالای سالم بنام www.salemkala.ir در آنجا محصولات گواهی شده را به همراه اطلاعاتشان قرار می دهد.
پایان پیام/23

  • گروه خبری : اسلایدر
  • کد خبر : 36118
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت