سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : چهارشنبه 12 آذر 1399
  • 99/01/20 - 11:17
  • 264
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

نوآوری‌های نانو دنیای اسباب بازی‌ها را متحول می‌کند

اسباب‌بازی‌ صنعتی مهم و درآمدزا در دنیا است. تزریق نوآوری و خلاقیت همراه با فناوری نانو به اسباب‌بازی‌ها رنگ و بوی دیگری می‌دهد. رنگ و بویی از جنس کیفیت بالاتر و جذابیت بیشتر. در کشورمان نیز ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی با برگزاری مسابقه‌ای طراحی و ساخت اسباب بازی‌های خلاقانه نانو را مد نظر قرار داده است.

 

 

سر و صدا نکن. همه ما این جمله را از مادران برای آرام کردن فرزندان شنیده‌ایم. بسیاری هم با دادن یک اسباب بازی زمینه را برای سرگرم و آرام شدن فرزند خود فراهم می‌کنند. ماشین‌های رنگارنگ و کوچک، عروسک‌های زیبا. اسباب بازی صنعتی است که علاوه بر کودکان، افراد بزرگسال نیز درگیر آن هستند.

 

اما با تزریق خلاقیت و نوآوری به این صنعت می‌توان آن را تقویت کرد و شاهد شکوفایی آن باشیم. در این صورت استقبال از محصولات رشد می‌کند. در ایران نیز به تازگی اتفاقاتی در این حوزه رخ داده است.

در این میان می‌توان به برگزاری مسابقه «طراحی و ساخت اسباب بازی‌های خلاقانه نانو» توسط ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی اشاره کرد. در این صورت شاهد رسوخ و نفوذ فناوری نانو در صنعت اسباب بازی نیز می‌شویم و زمینه ارتباط میان متخصصان فناوری نانو و طراحان اسباب بازی فراهم می‌شود.

نفوذ فناوری نانو در صنایع گوناگون تحولات چشمگیری را ایجاد کرده است در صنعت اسباب بازی نیز با استفاده از این فناوری می‌توان محصولاتی با خواص مختلف تولید کرد. فناوری نانو کمک می‌کند اسباب بازی‌ها سبک‌تر و در عین حال مستحکم‌تر شوند. همچنین عمر آنها به علت آبگریزی، ضد حریق شدن، ضد سایش شدن افزایش یابد. همچنین می‌توان به اسباب بازی‌ها خواص ضد باکتری داد که موضوعی مهم در بازی کودکان است.

با نفوذ فناوری نانو در این صنعت پرطرفدار، محصولات با کیفیت بالاتری به دست مصرف کنندگان می‌رسند. از سویی با سه محوری که در این رقابت در نظر گرفته شده می‌توان انتظار تحول در این حوزه را نیز داشت.

کاهش هزینه تولید اسباب‌بازی‌ها به کمک فناوری نانو، افزایش کیفیت اسباب‌بازی‌ها با استفاده از فناوری نانو و طراحی و ساخت اسباب‌بازی جدید بر پایه یکی از کاربردهای فناوری نانو این سه محور هستند.

98 ایده نوآورانه برای حضور در این رقابت از سوی 64 تیم به ثبت رسیده است که به زودی برگزیدگان آن پس از ارزیابی نهایی مشخص می‌شوند و کار تولید محصول خود را آغاز می‌کنند. 

زیست بوم فناوری نانو به سرعت در حال رشد است و نیروی انسانی فعال با خلاقیت و نوآوری خود تازه‌هایی را برای نمایش دارند تا زندگی بهتری را به مردم هدیه دهند. این فناوری با نفوذ خود در صنایع و تغییر خواص مواد کیفیت بالاتری را به محصولات می‌دهد.

 گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/25

اخبار مرتبط:

* صنعت اسباب‌بازی ایران در مسیر کارآفرینی و تولید داخلی است

* مسابقه طراحی و ساخت اسباب‌بازی‌های خلاقانه نانو برگزار می شود

* ۹۸ طرح برای مسابقه طراحی و ساخت اسباب بازی‌های خلاقانه نانو ارسال شد

 

 

 

 

 

  • گروه خبری : اخبار,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 50295
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت