سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : چهارشنبه 09 مهر 1399
  • 99/04/25 - 12:27
  • 467
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

دستاورد یک پژوهش؛ محققان سلامت آب تهران را تایید کردند

کیفیت آب آشامیدنی یکی از موضوعات مهم در شهرها است. در شهرهای بزرگی مانند تهران که جمعیت بالایی دارند، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. بررسی کیفیت آب و ارتباط آن با عوامل ویروسی یکی از موضوعات نگران کننده در این حوزه است.

محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران تحقیقی را در مورد آب‌های تصفیه شده تهران و حضور روتا ویروس انجام دادند. نتایج تحقیقات آنها نشان داد که آب آشامیدنی تهران فاقد این ویروس است.

روتاویروس‌ها عامل اصلی بروز اسهال‌های حاد در اطفال زیر 5 سال هستند. این ویروس به علت سایز کوچک از فیلترهای شنی تصفیه خانه آب عبور می‌کند و مقاومت بالایی در برابر گندزداهای شیمیایی دارد. هرچند که عمده‌ترین راه ابتلا به عفونت روتا ویروس‌ها روش مدفوعی دهانی است اما از اهمیت آب آشامیدنی آلوده به عنوان ناقل این ویروس نمی‌توان گذشت.

محققان با حمایت دانشگاه علوم پزشکی تهران و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این پروژه را انجام دادند.

محمود علی محمدی مجری این پروژه گفت: ارتباط بین غلظت کلر آزاد باقیمانده و غلظت روتاویروس‌ها در آب تصفیه شده در این پژوهش بررسی شد که نتیجه تحقیقات ما نشان داد آب تصفیه شده در تهران فاقد هر نوع آلودگی از این ویروس است. البته بررسی ارتباط بین pH و و غلظت روتاویروس ها در آب تصفیه شده، بررسی ارتباط بین فصل و و غلظت روتاویروس ها در آب تصفیه شده و مقایسه کیفیت خروجی تصفیه خانه‌های مختلف از نظر غلظت روتاویروس‌ها نیز از دیگر اهداف انجام این پژوهش بود.

 

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/25

اخبار مرتبط:

*اجرای ۴ طرح تحقیقاتی علوم شناختی بین مراکز علمی ایران و چین

*اجرای ۱۰ طرح بین‌المللی اثرگذار با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران

*پذیرش ۱۰۷ طرح پژوهشی برای حمایت توسط صندوق حمایت از پژوهشگران

 

 

 

 

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,معاونت توسعه مدیریت و جذب سرمایه,معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری
  • کد خبر : 68734
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت