سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : یکشنبه 22 فروردین 1400
  • 99/10/18 - 09:54
  • 591
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

بزرگ‌ترین سایت پرتودهی گامای کشور کار خود را آغاز کرد

سامانه چند منظوره پرتودهی گاما با فرمان حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری و با حضور معاون علمی و فناوری کار خود را آغاز کرد.

این فرمان بهره برداری رسمی از طریق ویدئو کنفرانس انجام شد. گسترده‌ترین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و یک شرکت دانش‌بنیان در حوزه انرژی هسته‌ای برای «طرح کلان ملی فناوری سامانه پرتودهی گاما» اتفاق افتاد. طرحی که باعث اشتغالزایی مستقیم 60 نفر و غیر مستقیم حدود 3 هزار و 500 نفر نیروی انسانی شده است. همچنین ایجاد این سایت به کاهش ارزبری 10 میلیون دلاری انجامید.

این طرح در سایت شهید دکتر مجید شهریاری، در منطقه ویژه اقتصادی استان چهارمحال و بختیاری با تلاشی دانش‌بنیان به عنوان یک طرح کلان ملی فناوری راه‌اندازی شد. طرحی که به تامین امنیت غذا، اقدامات درمانی و ذخایر راهبردی و مورد نیاز کشور می‌انجامد.

همچنین در دوران شیوع ویروس کرونا، این سایت توانسته است با پرتودهی و استریل عام المنفعه بیش از سه میلیون قطعه ماسک، شان و گان بیمارستانی، اهمیت خود را بیش از پیش نمایان کند.

 

تامین غذای مورد نیاز مردم سرعت گرفت

با توجه به افزایش جمعیت، تامین غذای مورد نیاز مردم، انبار و نگه‌داری صحیح و بدون ضایعات این مواد، افزایش سطح بهداشت عمومی و جلوگیری از بروز عفونت در بدن افراد سالم به یکی از دغدغه‌های اصلی دولت‌ها بدل شده است. این هدف مهم در ایران هم با تلاشی دانش‌بنیان و راه‌اندازی بزرگ‌ترین سایت پرتودهی گاما میسر شد.

ایــن سایت از اساسی‌ترین زیرساخت‌ها در تحقق بند 7 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در حوزه «تامین امنیت غذا و درمان» و «ایجاد ذخائر راهبردی برای افزایش کمی و کیفی تولید» به حساب می‌آید.

ایــن مرکــز تحت نظارت مرکــز نظــام ایمنــی هســته ای کشــور و بــا حمایــت معاونــت علمــی و فنــاوری ریاســت جمهــوری احــداث شده اســت. همچنین در مسیر احداث این طرح کلان ملی، 3,500,000 دلار منابع ارزی و همچنین مبلغ 24 میلیارد تومان منابع ریالی صرف شده است.

آسیب‌های حوزه عفونت‌های بیمارستانی کمتر می‌شود

سیستم پرتودهی گاما با قابلیت چند منظوره بودن آن، با توان، ظرفیت و سرعت بالا در زمینه‌های زیر به طور موثر کاربرد دارد:

1-استریل کردن تجهیزات یکبار مصرف بیمارستانی و جراحی و ملزومات اتاق عمل و کاهش آسیب‌های وارده درحوزه عفونتهای بیمارستانی.

2-استریل کردن مواد غذایی و افزایش زمان نگهداری و ماندگاری: این روش در كنترل ميكروارگانيسم‌هاي امل فساد با منشاء غذائي موثر بوده و مواد غذائي را عاري از وجود باكتري‌هاي بيماريزا، مخمر‌ها، كپك‌ها و حشرات مي كند. در نتیجه رسيدگي، پيري و جوانه زني ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه را كنترل و تركيب مواد غذائي را در جهت بهبود كيفيت تغيير مي دهد.

3-صنایع پلیمر ،کامپوزیت وکارخانه جات تولید قطعات پایه پلیمری و کامپوزیتی مربوط به صنعت خودرو، نظیر باک بنزین و تجهیزات پلیمری نسوز در راستای بهبود خواص نهایی فیزیکی، مکانیکی و حتی بیولوژیکی با ایجاد تغییراتی در ساختار شیمیایی آنها

 

مجموعه دانش‌بنیان«شارپرتوایرانیان» با استفاده از توان داخلی این سایت را ایجاد کرد تا امنیت و ظرفیت تولید مواد غذایی در کشور افزایش یابد. شرکت فناوری که عضو مجمع جهانی پرتودهی دنیا، است. این شرکت با هدف ســرمایه‌گذاری در فنــاوری‌هــای روز دنیــا که منجر به ارتقــای ســطح ســلامت و ایجــاد یــک زنجیــره ایمــن غذایــی می‌شود، ایجاد شد.

این شرکت، در تلاش است تا از تولید ضایعــات بــی رویــه و فــراوان محصــولات کشــاورزی در کشــور پیشگیری کند. شرکت شارپرتوایرانیان با تلاشی فناورانه توانست در مدت کوتاهی اقدام به راه‌اندازی نخستین و بزرگ‌ترین سایت پرتودهی گامای کشور در استان چهارحال و بختیاری کند.

مصرف سموم شیمیایی کاهش می یابد

 این مجموعه فناور با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با شرکت‌های هندوستانی، روسیه‌ای و مجارستانی و با همت کارشناسان و متخصصان خود به عنوان تنها دارنده دانش فنی طراحی، ساخت و بهره‌برداری از سامانه‌های پرتودهی گاما در بخش خصوصی کشور معرفی شده است.

این سامانه مصرف سموم شیمیایی که برای ماندگاری و استریل مواد غذایی استفاده می‌شود را کاهش می‌دهد و زیرساخت مهمی برای افزایش ماندگاری این مواد است. همچنین تلاش این شرکت در کاهش مصرف آب و ضایعات پس از تولید در حوزه کشاورزی و مواد غذایی هم اثرگذار است.

 این شرکت یکی از مجموعه هایی است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به ایجاد این سایت شده است تا گامی بزرگ در راستای خودکفایی کشور برداشته شود.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,برگزیده ها,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی,مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی,مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان,مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری,معاونت توسعه مدیریت و جذب سرمایه,معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری,معاونت سیاستگذاری و توسعه
  • کد خبر : 71973
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت