شهادت حضرت فاطمه
جهش تولید
امروز : یکشنبه 28 دی 1399
  • 99/09/05 - 10:19
  • 196
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

بررسی 19 شاخص محصولات حوزه ماشین‌آلات را دانش‌بنیان می‌کند

معیارهای تفصیلی حوزه تجهیزات آزمایشگاهی، قطعات و ماشین آلات ساخت و تولید، برای دانش‌بنیان شدن تعیین شد.

محصولات و تجهیزات گوناگونی در رشته‌های مختلف برای دانش‌بنیان شدن، به کارگزاران و مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری عرضه می‌شود. اما پرسش این است که این محصولات باید با چه معیارها و شاخصه‌های سنجیده شوند تا به عنوان یک محصول دانش‌بنیان شناخته شوند.

برای تحقق این هدف کارگروه‌هایی راه اندازی شده‌اند و برای صنایع و رشته‌های مختلف معیارهایی را تعیین کرده‌اند. در این راستا معیارهای حوزه تجهیزات آزمایشگاهی، قطعات و ماشین آلات‌ساخت و تولید، نیز  در بخش‌های مختلف تعیین شده است. یک محصول برای دانش‌بنیان شدن باید از سه شرط سطح فناوری، برخوردار باشد. علاوه بر این باید از پیش‌شرط‌ها و ویژگی‌های دیگری نیز مانند شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه برخوردار باشد.

یکی از خصوصیات مهم مورد بررسی در ارزیابی این گونه محصولات «بازه و دقت پارامترهای عملکردی یا قابل اندازه گیری یا پارامترهای فرایند تولید» است. شاخصه‌های مورد بررسی در فرایند تولید تجهیزات آزمایشگاهی، قطعات و ماشین آلات‌ساخت و تولید، 19 مورد مختلف را در بر می‌گیرد.

دما، فشار، رطوبت، دور، گشتاور، بازده، ابعاد، میزان آلایندگی، زمان پاسخ، دقت و حساسیت، قابلیت اطمینان، قابلیت کنترل، توان، درجه آزادی، کورس عملکرد، انعطاف و تطبیق‌پذیری، بالانس و توازن، عمر و مداومت کارکرد، وزن، حجم، چگالی، سختی و زبری و تردی و چقرمگی، همه از مواردی هستند که در بررسی یک دستگاه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

ممکن است بررسی همه این موارد در ارزیابی تجهیزات و دستگاه‌های مختلف مورد نیاز نباشد و تنها چند مورد، بررسی شود. علاوه بر این موارد مسائل مختلف دیگری نیز وجود دارد که توسط کارگروه بررسی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. شرکت‌های فعال در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی، قطعات و ماشین آلات‌ساخت و تولید، می‌توانند برای اطلاع از جزئیات بیشتر، به سایت مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان به آدرس http://daneshbonyan.isti.ir  مراجعه کنند.

گزارش از  مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/33

 

  • گروه خبری : اخبار,برگزیده ها,مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان
  • کد خبر : 71219

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت