سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : پنجشنبه 06 آذر 1399
  • 99/07/27 - 15:19
  • 143
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

توان توربین‌های گازی احیا شد

خنک‌کاری هوای ورودی به واحدهای توربین گازی از جمله راه‌کاری‌های کارآمد و کم هزینه برای بازیابی توان از دست رفته این واحدها در ایام و فصول گرم سال است. این خدمت توسط یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان به صنایع مختلف ارائه می‌شود.

خنک‌کاری هوای ورودی به واحدهای توربین گازی به دو روش انجام می‌شود. روش‌های تبخیری مانند مدیای مرطوب، مه‌پاشی، تراکم مرطوب و غیره و روش‌های تبریدی مانند تبرید تراکمی، تبرید جذبی، ذخیره‌ساز انرژی حرارتی و غیره. هر دوی این روش‌ها توسط شرکت دانش‌بنیان مهندسی و خدمات ایفا صنعت تابا انجام می‌شود.

طراحی، توسعه، تامین قطعات، ساخت و اجرای سامانه‌های خنک‌کاری هوای ورودی از فعالیت‌های اصلی این شرکت دانش‌بنیان است. به گفته علی نیکبخت مدیر عامل این مجموعه فناور، طراحی، بهینه‌سازی، تامین قطعات، ساخت و اجرای بیش از 10 واحد کولر تبخیری مدیا در نیروگاه‌های مختلف کشور از جمله فعالیت‌های این شرکت است.

این فعال دانش‌بنیان ادامه می‌دهد: پروژه‌های خنک‌کاری شرکت در قالب پروژه‌های مهندسی، تدارک و ساخت (EPC) برای سامانه اصلی و تمامی سامانه‌های فرعی مورد نیاز قابل انجام است. در حال حاضر با توجه به مساله بحران آب و همچنین نیاز شبکه در ساعات پیک، سامانه‏های تبرید تراکمی مجهز به مخازن ذخیره‏ساز انرژی حرارتی توسط تابا طراحی و برای اجرا در انواع  نیروگاه‌‏های کشور توسعه داده شده است.

این فعال فناور همچنین می‌گوید: شرکت مهندسی و خدمات ایفا صنعت تابا در سال 93 با هدف ارائه خدماتی پیشرو و نوین در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی در داخل کشور و خارج از کشور کار خود را آغاز کرد.

نیکبخت می‌افزاید: تامین و ساخت قطعات یدکی و مصرفی از دیگر خدمات ارائه شده توسط شرکت است. در حین انجام تعمیرات میان دوره ای و تعمیرات اساسی (اورهال) واحد های تولید نیرو، نیاز به دسترسی به قطعات و لوازمی که به لحاظ انقضاء عمر مربوطه یا مواجهه با پدیده‌های خستگی، خزش و غیره، قابلیت ادامه کار را ندارند، مطرح می‌شود. این شرکت قادر است قطعات اصلی یا معادل را در فیلدهای مکانیک، الکتریک و ابزارآلات، با تکیه بر پتانسیل تولید و ساخت داخل تامین، و به واحدهای تولیدی ارائه کند.

او در ادامه بیان می‌کند: افزایش ظرفیت تولید برق در نیروگاه‌های قدیمی، نسبت به احداث واحد جدید، از دو منظر هزینه سرمایه‌گذاری توان معادل و همچنین زمان پیاده‌سازی، فاکتوری مناسب، ارزشمند و بسیار قابل توجه است.

این فعال دانش‌بنیانی می‌گوید: شرکت برای بازسازی قطعات، با در اختیار داشتن دانش جدیدترین متدهای پوشش‌دهی قطعات و دانش استفاده و دستیابی به پیشرفته‌ترین تجهیزات در زمینه بازسازی و عملیات حرارتی قطعات مخصوصا در توربین‌های گازی و بهره‌گیری از شرکت‌های تخصصی داخلی و خارجی دارای فناوری‌های روز، این اطمینان را بوجود آورده است که قطعات بازسازی شده در این مجموعه از کیفیت بالایی برخوردار است.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/23

  • گروه خبری : اخبار,برگزیده ها,مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان
  • کد خبر : 70506

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت