سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : سه شنبه 21 مرداد 1399
  • 98/07/23 - 11:03
  • 608
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

جمعیت در معرض خطر آلزایمر شناسایی می‌شود

محققان دانشگاه صنعتی شریف موفق به توسعه یک حسگر آرایه ای رنگ سنجی مبتنی بر نانوذرات برای تشخیص بیماری آلزایمر شدند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بررسی نسبت پپتیدها در پلاسمای انسانی یکی از نشانه های تشخیص اولیه بیماری آلزایمر است. بنابراین محققان به دنبال توسعه یک روش ویژه، اما نه بر اساس آنتی بادی برای تشخیص همزمان Aβ40 و Aβ42 در کاربردهای بالینی هستند.


در این راستا محققان دانشگاه صنعتی شریف با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری پژوهشی انجام دادند.


فروغ قاسمی مجری این طرح پژوهشی گفت: در این پژوهش یک حسگر آرایه ای رنگ سنجی مبتنی بر نانوذرات را با استفاده از نانوذرات طلا و نقره بدون برچسب برای تشخیص چشمی پپتیدهای موثر در تشخیص بیماری آلزایمر توسعه داده شد. رفتارهای تجمعی مختلف نانوذرات از طریق ترکیب آنها با این پپتیدها و سپس برهمکنش با یون مس منجر به تغییرات طیفی و رنگی نانوذرات می شود.


وی ادامه داد: تغییرات طیفی با استفاده روش بازشناسی الگو با الگوریتم نظارت شده به صورت کمی آنالیز شدند. حسگر آرایه ای پیشنهاد شده قادر به تشخیص پپتیدهای موثر در ایجاد بیماری آلزایمر در غلظت های مختلف (50 تا 500 نانومولار) و همچنین مخلوط آنها است. علاوه بر این، حسگر آرایه ای توانایی شناسایی پپتیدهای Aβ با ساختاری مشابه را در نمونه های پلاسمای انسانی دارد. فناوری حسگر آرایه ای توسعه یافته ممکن است راه را برای یک پلت فرم ارزان و سریع، در عین حال قوی جهت غربالگری پلاسمای انسانی برای تعیین جمعیت در معرض خطر برای بیماری آلزایمر مهیا سازد.


بر اساس این گزارش، بیماری الزایمر یکی از رایج ترین بیماری ها در نتیجه تحلیل سلول های عصبی مغزی است. کاهش تدریجی توانمندی های شناختی در حوزه های مختلف از قبیل حافظه، ‌تصمیم گیری، یادگیری و سرعت پردازش اطلاعات از علائم بارز این بیماری است. سلول های عصبی آسیب دیده به علت بیماری الزایمر قابل بازگشت نیستند. بنابراین ‌تشخیص به موقع بیماری، قبل از شروع علائم شدید‌ و استفاده از برخی روش های درمانی موجود، می تواند باعث تاخیر روند رشد بیماری شود.
پایان پیام/25

  • گروه خبری : اخبار,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 46979
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت