سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : چهارشنبه 31 شهریور 1400
  • 1399/07/28 - 10:03
  • 550
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

حذف آلاینده‌های مقاوم؛ پساب صنایع تولید برق می‌کند

پژوهشگران در دانشگاه تربیت مدرس با انجام طرحی پژوهشی موفق به تولید برق با تصفیه پساب صنایع شدند. این محققان همزمان آلاینده‌های موجود در پساب‌ها را نیز حذف کردند.

محدودیت منابع انرژی یکی از چالش‌هایی است که کشورهای گوناگون با آن دست به گریبان‌اند. در این زمینه نیز محققان طرح‌های زیادی را انجام داده‌اند تا این موضوع را رفع کنند.

«تولید الکتریسیته از تصفیه پساب صنایع گیاهان دارویی در سیستم الکتروفنتون زیستی» یکی از پژوهش‌ها در این راستا است که محققان دانشگاه تربیت مدرس با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آن را انجام دادند.

به گفته حبیب الله یونسی مجری این طرح پژوهشی، پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس برای تصفیه پساب در این طرح از روش بی‌هوازی بهره بردند. شکسته شدن مواد آلی پساب همراه تجزیه بی هوازی تولید پروتون و الکترون می‌کند. پس از آن از سیستم پیل سوختی میکروبی بهره بردیم تا بتوانیم الکتریسته تولید کنیم.

 وی ادامه داد: این یک فرآیند میکروبی است که طی آن از میکروارگانیسم‌های بی هوازی استفاده می‌شود. آنها با تغذیه از مواد آلی پساب رشد می‌کنند و با شکستن مواد آلی موجب ایجاد اکسیژن و الکترون می‌شوند. وجود هر میزان دی اکسید کربن در پساب به این معنا است که منبع انرژی شیمیایی لازم را داریم.

یونسی همچنین بیان کرد: در نتيجه پساب‌های صنعتی می‌توانند يک فرآيند تصفيه سبز داشته باشند. همچنین می توان از انرژی تولید شده در ضمن تصفیه پساب در وسایل کم مصرف استفاده کرد. این طرح قابل گسترش برای همه نوع پساب صنایع، شهری و خانگی است.

پيل­های سوختی ميکروبی به عنوان وسايل تبديل کننده پساب­ها به انرژی الکتريکی و استفاده از هيدروژن به عنوان سوختی که می­توان آن را از منابع تجديد پذير و تجديد ناپذير تهيه کرد، می­تواند يک راه حل قابل اطمينان برای رفع مشکل انرژی و مشکلات زيست محيطی باشد. این موضوع سبب کاهش هزينه­های ساليانه تصفيه پساب در بسياری از کشورها می­شود.

در اين پروژه از يک پيل سوختي ميکروبي دو محفظه در ترکيب با فرآيند فنتون تحت عنوان سيستم الکترو­فنتون زيستي به منظور تصفيه پساب استفاده شد. از ويژگي­های اين سيستم می­توان به راندمان بالا، آلودکنندگی کم، نداشتن سر و صدا و هزينه تعمير و نگهداری کم اشاره کرد.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/25

  • گروه خبری : اخبار,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی,مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان,معاونت توسعه مدیریت و جذب سرمایه
  • کد خبر : 70512
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت