شهادت امام علی (ع)
جهش تولید
امروز : پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400
  • 1399/08/03 - 07:26
  • 302
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

حمایت از یک‌هزار پایان‌نامه علوم شناختی؛ فعالیت‌ها شتاب گرفت

گسترش فعالیت‌های پژوهشی و جذب جوانان علاقمند به تحصیل و فعالیت در حوزه علوم شناختی در توسعه این حوزه موثر است. در همین راستا نیز تاکنون حدود یک هزار پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوی حمایت شد.

دانشجویان علاقه‌مند به فعالیت در حوزه‌های علوم شناختی بیش از 50 مرکز علمی و دانشگاهی موفق شدند با حمایت ستاد این تعداد پایان نامه را در رشته های زبان شناسی شناختی، روانشناسی شناختی، توانبخشی شناختی، آموزش و پرورش شناختی، نگاشت مغز، مدل سازی، هوش مصنوعی، رباتیک شناختی، فناوری شناختی، علوم اعصاب شناختی و نیز شناخت اجتماعی  را ارائه و از آن دفاع کنند.

توجه به علوم و فناوری‌های شناختی به دلیل تاثیر مستقیم آن بر روی زندگی افراد جامعه به سرعت رو به افزایش است و این امر را در میزان رشد فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی به همراه افزایش ابزارها و کاربردهای این دانش می‌توان مشاهده کرد.

 بررسی یافته‌های تخصصی نشان می‌دهد که نتایج علمی و کاربردی علوم و فناوری‌های شناختی نقش بسیار پررنگ‌‌تری در تحول آینده جوامع ایفا خواهند کرد.


برای دستیابی به پیشرفت و بهره‌مندی از حوزه علوم شناختی، تسهیل و سرعت بخشیدن به کسب و تولید علم روز آمد، توسعه و به کارگیری فناوری‌های شناختی متناسب با شرایط و نیازهای ملی و همچنین تربیت نیروی انسانی محقق چندین وجهی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ستاد توسعه علوم شناختی برای تحقق اهداف و سیاست های راهبری این حوزه ، حمایت از طراحی و اجرای مطلوب طرح‌های پژوهشی و توسعه فناوری در راستای اولویت‌های کشور، ایجاد دوره‌های دانشگاهی، رساله‌های دکتری و کارشناسی ارشد، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و کنفرانس‌های تخصصی به همراه شرکت فعال در مجامع علمی بین المللی به موازات توسعه زیر ساخت‌های پژوهشی – آموزشی را با جدیت پیگیری می‌کند.

این ستاد در سال های اخیر برای تحقق اهداف و سیاست های تعیین شده جمعا از حدود یک هزار پایان نامه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه های مرتبط با علوم شناختی حمایت کرده است و روند تشویق برای فعالیت علاقه مندان در این حوزه همچنان ادامه دارد.

با توجه به ماهیت حوزه علوم شناختی، حمایت‌های ستاد به گونه‌ای طراحی شده‌ است که علاوه بر پشتیبانی از فعالیت‌های علمی محققان و استادان متخصص در علوم و فناوری‌های شناختی، موجبات مهاجرت علمی محققان رشته‌های مربوطه به این نیز فراهم شود. به علاوه حمایت از فعالیت‌های ترویجی در حوزه علوم وفن آوری‌های شناختی از نظر این ستاد نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

آشنایی آحاد افراد جامعه با علوم و فن آوری‌های شناختی و دستاوردهای علمی و عملی آن، زمینه ‌ساز افزایش بکارگیری آنها و بالطبع افزایش رفاه فردی و اجتماعی و ارتقای کیفیت زندگی انسان می‌شود.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/25

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,برگزیده ها,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 70639

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت