سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : پنجشنبه 06 آذر 1399
  • 98/10/25 - 10:22
  • 865
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

صادرات محصولات فناورانه به کنیا شتاب می‌گیرد

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پلتفرم شتاب‌دهی صادرات محصولات و خدمات فناورانه ایران در نایروبی کنیا راه‌اندازی می شود، تا با کمک این زیرساخت، صادرات محصولات فناورانه ایرانی به این کشور توسعه یابد.

 

با همکاری وزارت امور خارجه و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری مقرر شده مرکز تعاملات فناوری و دفاتر صادراتی شرکت‌های دانش‌بنیان ایران در نایروبی کنیا ایجاد شود. بر همین اساس یک هیات فناوری از معاونت علمی و فناوری به این کشور اعزام شد.

هدف اصلی این سفر، «بازدید از مراکز کسب‌وکارهای نوآورانه این کشور» و «بازدید از ساختمان محل اجرای طرح در نایروبی» بود. طی توافقات به عمل آمده این مرکز تا ابتدای سال آینده راه‌اندازی خواهد شد.

در این مرکز فضای لازم برای ایجاد نمایشگاه دائمی محصولات ایرانی، فضای کار اشتراکی برای شرکت‌ها، دفاتر اختصاصی، سالن‌های مذاکرات تجاری، سالن سمینار و جلسات خصوصی ایجاد می‌شود. این مرکز زمینه حضور شرکت‌های ایرانی برای توسعه فعالیت‌های صادراتی به شرق آفریقا را بیش از پیش فراهم می‌کند.

مسعود حافظی معاون دفتر توسعه کسب‌وکار بین‌المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این باره، گفت: طی یک سال گذشته مذاکرات و پیگیری‌های فشرده‌ای با وزارت امور خارجه برای تخصیص فضا جهت ایجاد چنین مرکزی صورت گرفته است. با همراهی مدیران وزارت امور خارجه و پیگیری جدی شخص سفیر ایران در نایروبی، روند ایجاد این مرکز شکل جدی‌تری به خود گرفت.

به گفته وی، تیم طراحی و دکوراسیون ساختمان تا پایان فروردین‌ماه سال آینده، این مرکز با متراژ 600 مترمربع را با مشارکت کارگزار صادراتی معاونت علمی و فناوری در کنیا آماده بهره‌برداری می‌کند.

معاون دفتر توسعه کسب‌وکار بین‌المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه بیان کرد: با توجه به پتانسیل‌های بالای آفریقا برای عرضه محصولات تکنولوژیک که به هر شکلی منافع اقتصادی و صرفه‌جویی‌های مالی و انرژی در بر داشته باشد، شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی می‌توانند از این ظرفیت بهره ببرند. 

پیش از این با مشارکت فیس بوک، گوگل، اوراکل و بانک جهانی مجموعه هایی نظیر IHUB در کنیا ایجاد شده‌اند که بیش از 17 هزار تیم و استارتاپ را در آفریقا تحت پوشش خود گرفته‌اند و از طریق منتورینگ، ارائه فضای کار اشتراکی و نیز سرمایه‌گذاری روی ایده‌ها و استارتاپ‌های موفق، علاوه بر اشتغال‌زایی، منافع اقتصادی زیادی را نیز از آن سرمایه گذاران کرده‌اند.

همچنین مجموعه هایی نظیر Kotra با ایجاد دفاتر برون مرزی خود فعالیت‌های صادرات شرکت‌های کشور خود را بسیار تسهیل و تسریع می‌کنند. دفتر تجاری این مجموعه در نایروبی کنیا، خدمات و سرویس‌های متنوعی به شرکت‌های کره‌ای ارائه می‌دهد که تلاش خواهد شد در صورت تامین مالی مناسب، خدمات مشابه این مجموعه‌ها در اختیار شرکت‌های ایرانی نیز قرار گیرد.

حافظی در ادامه گفت: تغییر رویکردهای سیاسی در بدنه وزارت امور خارجه به رویکردهای اقتصادی دانش بنیان، نتیجه گفتمان و دیپلماسی اقتصاد غیرنفتی و مبتنی بر سرمایه‌های انسانی معاون علمی و فناوری و عملکرد گذشته معاونت طی سالهای گذشته است.

وی افزود: حضور در بازارهای خارجی در شرایط بسته سیاسی، اقتصادی و فشارهای همه جانبه تحریم آمریکا، فضای فعالیت بخش‌ خصوصی را سخت و پرهزینه کرده است. به همین دلیل معاونت علمی و فناوری با ایجاد یک پلتفرم چابک و کم‌هزینه تلاش می کند تا حضور شرکت‌های دانش‌بنیان را در بازارهای بین‌المللی تسهیل کند.

معاون دفتر توسعه کسب‌وکار بین‌المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به سابقه سال‌های اخیر بخش‌های خصوصی در ایران برای ایجاد شتاب‌دهنده‌ها، گفت: فضای فعالیت کارهای استارتاپی و شرکت‌های نوآور در ایران باید وارد فضای بین‌المللی شود و از ظرفیت‌های این بخش در خارج از ایران نهایت بهره را برد.

حافظی با استناد به نتیجه تحقیقات منتشر شده در  Harvard Business Review، سه جزء برای موفقیت پلتفرم‌های تجاری را شامل "ارتباطات"، "جذبه" و "جریان داشتن" دانست و افزود: در پلتفرمی که بنا داریم برای مرکز تجاری معاونت علمی و فناوری در کنیا طراحی کنیم تلاش خواهیم کرد شرکت‌ها به راحتی وارد این مرکز تجاری شوند و بتوانند اطلاعات محصول و خدماتشان را به شبکه‌ای از ذی‌نفعان ارائه کنند.

وی افزود: همچنین طراحی فضا و مدل فعالیت این پلتفرم به گونه‌ای خواهد بود که تجار و شرکت‌های آفریقایی و شرکت‌های دانش‌بنیان مجذوب فعالیت در این فضا شوند.

بنا به گفته وی، خلق ارزش برای طرفین تعامل در این پلتفرم نیز از طریق مطالعات بازار قبل از حضور شرکت‌ها و از طریق شرکت‌های بازاریابی محلی میسر است تا در نقطه اتصال شرکت‌ها به این پلتفرم در کنیا، منافع اقتصادی حاصل برای ایشان و شریک تجاری کنیایی مشخص باشد. 

وی با اشاره به حمایت‌های معاونت توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ریاست مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری و نیز سفیر ایران، از شرکت‌های متقاضی برای فعالیت در این زیرساخت دعوت کرد.

علاقه‌مندان به توسعه فعالیت‌های خود در آفریقا می‌توانند از طریق ارسال پیامک به شماره 09211877043 اقدام کنند.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

پایان پیام/23

 


 

اخبار مرتبط:

ایجاد بانک اطلاعاتی محصولات فناورانه صادراتی کشور

ازبکستان» میزبان پایگاه دایمی صادراتی ایران می‌شود

محصولات دانش بنیان؛واردات 10 برابر صادرات

 


 

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر
  • کد خبر : 48715
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت