سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : سه شنبه 29 مهر 1399
  • 98/08/14 - 13:49
  • 610
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

ضایعات کشاورزی به فرصتی اقتصادی تبدیل می‌شود

«توسعه فناوری استفاده از پسماندها و ضایعات کشاورزی و منابع طبیعی» عنوان فراخوانی است که توسط توسعه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر شده است تا با استفاده از اقدامات فناورانه فرصتی ارزشمند در این حوزه خلق شود.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پسماندهای کشاورزی زیادی سالانه در کشور تولید می شود. بهره گیری از تولیدات کشاورزی و منابع طبیعی حجم انبوهی از این ضایعات را تولید می کند. 

 پسماندهایی که بازیافت آنها می تواند راهکاری برای اقتصادی شدن تولید باشد. بهره گیری موثر و مفید از ضایعات کشاورزی اعم از باغبانی، جنگل و زراعت بهره بسیاری دارد.  اما مشاهده می شود که گاهی این منابع نه تنها سودی ندارد بلکه سوزاندن آنها سبب آلودگی گسترده مناطق نیز می شود. 

در این راستا ستاد توسعه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای بهره گیری درست از این منابع اقدام به انتشار فراخوان کرده است. «توسعه فناوری استفاده از پسماندها و ضایعات کشاورزی و منابع طبیعی»  عنوان این فراخوان است. هدف از آن استفاده از این پسماندهای ناشی از ضایعات کشاورزی و دارای ارزش های فراوان برای تولید کمپوست، کربن فعال و ده ها محصول با ارزش دیگر است. پس ستاد در نظر دارد با کمک محققان و شرکت های دانش بنیان نسبت به استفاده و کاربرد فناوری ها برای فرآوری مجدد ضایعات کشاورزی و تبدیل آن ها به موارد با ارزش در قالب یک پایلوت اقدام کند. در این فراخوان از فعالان این حوزه دعوت شده است تا وارد میدان عمل شوند و طرح های فناورانه خود در این زمینه را برای ستاد ارسال کنند تا ضمن رفع چالش پسماند، آن را به یک فرصت اقتصادی تبدیل کنند. بنابراین علاقه‌مندان می توانند طرح های خود در این حوزه را تا 20 آبان ماه سال جاری برای ستاد ارسال کنند.

پایان پیام/25

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر
  • کد خبر : 47297
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت