سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : پنجشنبه 06 آذر 1399
  • 99/07/23 - 08:14
  • 153
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

طرح‌­های نوآورانه گیاهان دارویی در حوزه دامپزشکی حمایت می‌شود

ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری اعلام کرد که طرح­های دارای اولویت برای این ستاد، در حوزه کاربرد گیاهان دارویی در دامپزشکی مورد حمایت قرار می‌­گیرند. شرکت‌­های تولیدکننده، موسسات و مراکز تحقیقاتی فعال در حوزه تولید داروها و محصولات دامپزشکی بر پایه گیاهان دارویی، از جمله مخاطبان این طرح هستند.

با توجه به اهمیت صنعت پرورش دام در کشور، بومی­‌سازی فناوری­‌های مرتبط با حوزه دامپزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است. بر این اساس اولویت­‌های حمایتی ستاد در حوزه کاربرد گیاهان دارویی در دامپزشکی اعلام شده است. این ستاد با اعلام حمایت از پروژه­‌های مبتکرانه در این حوزه، سعی دارد تا ضریب نفوذ گیاهان مفید در علم دامپزشکی را افزایش دهد.

این ستاد، در راستای جهش تولید، از طرح­‌ها و پروژه‌­های تجاری­سازی، در این عرصه حمایت می‌کند. توليد داروهای گیاهی جايگرين آنتی بيوتيك­‌ها در درمان بیماری‌های باکتریایی (به­ ويژه کلی باسیلوز و سالمونلوز ) در دام، طیور و آبزیان، از جمله طرح­‌های پیشنهادی این ستاد برای تجاری سازی است.

توليد داروهای گیاهی ضد كوكسيديوز (کوکسیدیو استات و کوکسیدیوسید) و تولید فراورده‌­های گیاهی تامین کننده اسیدهای آمینه متیونین و لیزین، نیز از دیگر طرح‌­های است که از ظرفیت خوبی برای تولید برخوردار هستند.

این ستاد همچنین، تولید داروهای درمان بیماری های ویروسی طیور نیوکاسل، برونشیت، آنفلوانزا و گامبورو را نیز یکی از محورهایی می‌­داند که می­‌تواند مورد توجه شرکت­‌های فعال در این عرصه قرار گیرد.

توليد داروهای گیاهی ضد انگل خارجی و توليد داروهای گیاهی ضد انگل های داخلی (ضد نماتد، سستود و ترماتد) نیز از جمله طرح‌­های است که می­‌تواند تجاری­سازی شود.

ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری، همچنین تولید داروهای گیاهی اختصاصی زنبور عسل( ضد واروا و نوزما) را نیز به عنوان یک پیشنهاد برای اجرا به شرکت­های فناور ارائه کرده است.

شرکت­‌های فعال در این حوزه می­‌توانند با ارسال پروپوزال به همراه یک نامه درخواست با سربرگ رسمی به ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، به همراه دیگر مدارک درخواستی در این طرح شرکت کنند.

طرح‌­های ارسالی بایستی مبتنی بر کاربرد خلاقانه و فناورانه  از گیاهان دارویی حول محور مشخص شده باشد و ذکر نام گیاهان دارویی مورد استفاده در پروپوزال الزامی است. علاقه­مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می­توانند به سایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری، مراجعه کنند.    

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع­ رسانی معاونت علمی وفناوری ریاست­ جمهوری

پایان پیام/33

  • گروه خبری : اخبار,برگزیده ها,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 70472

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت