سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 24 مهر 1400
  • 1400/02/20 - 09:10
  • 445
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

محافظت از سیستم‌ها در برابر انفجار؛ دانش‌بنیان‌ها انواع شعله‌گیرهای پیشرفته صنعتی ساختند

برای نخستین بار در کشور تولید انواع گوناگون تجهیز پیشرفته شعله گیر مطابق با آخرین استانداردهای بین‌المللی انجام شد.

متخصصان شرکت دانش بنیان آتیه پردازان شریف این کار را انجام دادند. مهدی شفیعی مدیر عامل این شرکت فناور گفت: فلیم ارستر یا شعله گیر تجهیزی است که برای محافظت سیستم ها در برابر شعله انفجار در خطوط لوله، مخازن، دودکش مشعل های صنعتی و تجهیزاتی که در آنها گاز یا بخار مایعات قابل اشتعال وجود دارد، باعث عبور سیال و مانع از ورود شعله در هنگام وقوع  انفجار می شود.

شفیعی ادامه داد: قسمت اصلی این تجهیز المنت آن است که با استفاده از فناوری نانو و محاسبات بسیار دقیق طراحی و از لایه های متناوب ورق های فلزی مطابق با استاندارهای   ISO 16852، API 2028، ASTM-F1273 و INSO 11026  ساخته شده است که در حال حاضر فناوری و دانش ساخت آن را در این مجموعه داریم.

به گفته وی، فلیم ارستر ها یا همان شعله گیرها از سیستم در برابر احتراق های بالاتر از سرعت صوت و زیر سرعت صوت در حالت های پایدار شده محافظت می کند که علاوه بر برآورده سازی پارامترهای اساسی عملکرد، با ایجاد حداقل افت فشار بالاترین بازدهی را می دهد.

شفیعی با اشاره به سرعت انفجاری این نوع شعله گیرها افزود: تمامی انواع فلیم ارستر In line  ،End of line با سرعت انفجاری Detonation، deflagration و در حالت های endurance ، short time در گروه های گازی با دقت عملکرد بسیار بالا تست شده است که مشابه با نمونه های بین‌المللی این محصول است.

این فعال فناور همچنین بیان کرد: از آنجایی که برای صحت و دقت عملکرد هر محصول نیاز به آزمایشگاه با امکانات پیشرفته است، این مجموعه دانش بنیان با داشتن استاندارد آزمایشگاه مرجع ( ISO 17025 ) در حوزه تست های فشار استاتیکی ، انفجاری ، دبی و ... امکانات خوبی برای اطمینان کارفرمایان در اختیار دارد.

وی در مورد کاربرد مهم در تولید و نصب این شعله گیرها نیز افزود: مهم ترین مورد درباره این شعله گیرها می توان به نوع سیال اشتعال زا و محل نصب اشاره کرد که کارایی شعله گیر در ممانعت از انتشار شعله و گسترش انفجاری آتش موجب می شود تا کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف اعم از صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه، صنایع معدنی و فلزات دارد.

مدیر عامل شرکت اتیه پردازان شریف در پایان گفت: این مجموعه نخستین بار سابقه طراحی و تولید انواع راپچر دیسک های صنعتی در داخل کشور را در رزومه کاری خود دارد و اینک با افتخار اعلام می کنم تنها تولید کننده انواع مختلف این شعله گیرها در ایران و منطقه خواهد بود که با استفاده از فناوری های نوین در کنار خلاقیت و کوشش جمعی از  مهندسان جوان این مجموعه، محصولی کاملا ایرانی را طراحی و آماده بهره برداری قرار داده است.

 

مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,برگزیده ها
  • کد خبر : 74241

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت