سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : پنجشنبه 06 آذر 1399
  • 99/07/23 - 10:58
  • 189
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

نجات تالاب‌های کشور؛ محصولات و ایده‌ها را ارائه دهید

دومین جشنواره ایده‌ها و محصولات نوآورانه با تأکید بر جلب مشارکت مردم در حفاظت و احیا تالاب‌های کشور، در شهر تبریز برگزار می­شود. ارائه راهکارهای ارتقای مشارکت مردم برای حفاظت از تالاب‌های کشور و شناسایی زنجیره‌های ارزش مؤثر بر بهبود اقتصاد خانوار روستایی، از جمله اهداف این رویداد ملی است.

دومین جشنواره «ایده‌ها و محصولات نوآورانه با تأکید بر جلب مشارکت مردم در حفاظت و احیای تالاب‌های کشور» در دو بخش رویداد استارتاپی و دریافت ایده برگزار می‌­شود.

با توجه به اهمیت منابع آبی و زیست­ محیطی کشور، به ویژه تالاب­‌ها تلاش بسیاری انجام شده است تا با استفاده از ایده‌­های خلاقانه، در راستای حفاظت و احیاء تالاب‌ها گام برداشته شود.

این جشنواره با در نظر گرفتن اهداف مختلفی از قبیل شناسایی نوآوران و مخترعان و حمایت از آنان، برای تحقق این امر برگزار می­‌شود و در آن تلاش می­‌شود تا با کمک فعالان فناور، شرکت‌­های دانش­ بنیان، مخترعان و استارتاپ‌­ها و شرکت­‌های فناور زمینه استفاده بیشتر از فناوری‌های نوین در احیای تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور فراهم شود.

ارائه راهکارهای نوین برای ارتقای مشارکت مردم برای حفاظت از تالاب‌های کشور یکی دیگر از اهدافی است که برگزار کنندگان از برگزاری این جشنواره دنبال می‌کنند.

همچنین با توجه به اهمیت نقش جوامع روستایی و پیرامونی در حفظ و حراست از تالاب­‌های کشور، تلاش می­‌شود تا با شناسایی زنجیره‌های ارزش مؤثر بر بهبود اقتصاد خانوار روستایی، زمینه بهبود وضعیت تالاب­‌ها فراهم شود تا بهره‌­برداری کمتری توسط جوامع انسانی از تالاب­‌ها انجام شود.

طبیعت‌گردی و گردشگری جامعه محور و مؤثر بر احیای تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور، نیز از جمله محورهای این رویداد است. طبیعت ­گردی می­تواند جایگزین استفاده ناصحیح از تالاب­‌ها شود.

استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در بهینه‌سازی منابع تالاب‌ها و کاهش مصرف انرژی و عرضه راهکارهای نوین مدیریت پسماند و بازیافت نهاده‌های مصرفی در کشاورزی، از جمله دیگر مباحثی است که حاضران در این جشنواره در مورد آن بحث و گفتگو خواهند کرد.

این جشنواره که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست­جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی در دانشگاه تبریز برگزار می­شود، چهار روز طول خواهد کشید. علاقه ­مندان به این موضوع و شرکت­ های فعال در این عرصه می­توانند از 26 تا 29 آبان 1399 در این رویداد حضور یابند.

پایان پیام/۳۳

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع ­رسانی معاونت علمی­ وفناوری ریاست ­جمهوری

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,برگزیده ها
  • کد خبر : 70477

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت