سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : یکشنبه 19 مرداد 1399
  • 98/03/22 - 14:00
  • 699
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

نگرشی نو و پایداری منابع آب

*فرود شریفی

خشکسالی یکی از بلایای طبیعی است که خسارات زیادی به زندگی انسان و اکوسیستم های طبیعی وارد می آورد و به عنوان یک ناهنجاری اقلیمی و یکی از مخرب ترین پدیده های آب و هوایی محسوب می شود.

 باید توجه داشت که تقریباً در همه رژیم های اقلیمی شرايط خشكسالي دیده می شود. با توجه به قرار گرفتن ایران در کمربند خشک و نیمه خشک دنیا هيچ منطقه ای از كشور از اين پديده در امان نيست و به نسبت موقعيت طبيعي خود تاثيرات اين پديده مخرب را تجربه مي کند. بررسي و شناخت وي‍‍‍‍‍ژگي هاي پديده خشكسالي يكي از نيازهاي اساسي در مطالعات منابع آب و برنامه ریزی های محيطي است .

 يكي از مهم ترين مسائل روز جامعه، نگرش نو و پايدار به منابع آب و برنامه‌ريزي آن است، تا بتوان پديده‌ خشكسالي و كم ‌آبي را بهتر شناخت و اثرات اقتصادي و اجتماعي و زيست محيطي آن را بررسي كرده و براي مديريت آن برنامه‌ريزي اصولي انجام داد.

 با توجه به تکرار خشکسالی سال های متمادی در کشورمان دیگر پدیده خشکسالی به عنوان یک بحران و بلایای طبیعی محسوب نمی شود. بلکه این یک واقعیت جغرافیای طبیعی کشورمان است که نیازمند به یک برنامه جامع جهت مبارزه با کم آبی دارد .

 به همین منظور ستاد توسعه فناوری در معاونت علمی و فناوری بخش مهمی از تاکید و تمرکز خود را  به تدوین "برتدوین سند توسعه فناوری های آب و خشکسالی با نگاه جامع مقابله با خشکسالی" کرده است . 

یکی از راهکارهای مدیریت خشکسالی استفاده از امکانات و ظرفیت های آبی در زمان های برخورداری آب برای استفاده در شرایط بحرانی و یا خشکسالی است همان کاری که نیاکان ما در گذشته های دور انجام می داده اند. و در حال حاظر کشور های مثل چین، اسپانیا و استرالیا از همین راهکار برای حفظ و مدیریت منابع خود استفاده می کنند. 

از طرفی با توجه به گرمایش جهانی و تاثیر آن بر چرخه آبی و شدت خشکسالی ها باید این توان را داشته باشیم که اثرات آنها را کنترل و مدیریت کنیم که این امر نیازمند توسعه فناوری مناسب و داشتن استراتژی تولید پایدار در شرایط خشکسالی است.

*مسوول کارگروه خشکسالی و تغییر اقلیم ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  • گروه خبری : اخبار,یادداشت ها
  • کد خبر : 44584
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت