سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : جمعه 28 شهریور 1399
  • 98/05/23 - 12:34
  • 915
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

هر مهاجرتی خروج نخبگان محسوب نمی‌شود/ آمار معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مخدوش است

برخی آمارهای ارائه شده در خصوص میزان مهاجرت نخیگان ایرانی به دیگر کشورها مستند نیست و بسیاری از این افراد پس از اتمام تحصیل با توجه به شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری به کشور بازمی گردند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به نقل از ایسنا چندی پیش خبری به نقل از معاون محترم آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر وضعیت ایران در فرار مغزها و خروج سالیانه شماری از تحصیل کردگان از کشور منتشر شد که این معاونت با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد این خبر صحت ندارد و آمار ارائه شده در خبر مخدوش است.

در این اطلاعیه آمده است که باتوجه به اهمیت بالای این موضوع مطالعات مختلفی در این خصوص صورت گرفته که نتایج این مطالعات اعداد مختلفی را نشان می دهد و نتیجه برخی مطالعات بین المللی نیز ممکن است با پیش داوری هایی همراه باشد.

همچنین نکته جالب دیگر این اطلاعیه این است که در حوزه علوم پزشکی سالانه تنها حدود ۱۰ درصد از دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های علوم پزشکی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر می کنند و در سایر رشته‌ها نیز شاید با کمی اختلاف چنین وضعیتی وجود داشته باشد. اما این موضوع به معنای مهاجرت تحصیلکرده ها از کشور نبوده و بسیاری از این افراد در دوره تحصیل و یا پس از تحصیل به کشور باز می گردند. در مطالعات یا نگارش های متون علمی و اخبار، آمار دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور نیز در زمره بحث مهاجرت افراد تحصیلکرده محاسبه شده و چنین آمار بالایی برای فرار مغزها اعلام شود.

در همین راستا برای اطلاع از آمار دقیق در این زمینه مبادی رسمی کشور از جمله بنیاد ملی نخبگان مرجع مناسب تری هستند.

پایان پیام/25

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر
  • کد خبر : 45849
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت