سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : سه شنبه 29 مهر 1399
  • 98/05/30 - 08:44
  • 765
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

پرتوها دقیق اندازه‌گیری می‌کنند

کاربرد پرتوهای هسته‌ای در حوزه‌های گوناگونی مانند پزشکی و صنعتی جای خود را در میان محصولات مهم و پرکاربرد گشوده و در حوزه‌هایی مانند سنجش و اندازه‌گیری، ردیابی و ارزیابی کاربردهای وسیعی یافته است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از دیوار و سنگ نیز عبور می‌کند، اما به سختی هیچکدام از این دو نیست. تنها از یک تکه فلز سرب به طول ۴۰ سانتی متر نمی‌تواند عبور کند. به همان اندازه که پرنفوذ است، خطرناک و آسیب‌رسان هم هست و البته کارآمد و راهگشا. شاید مهم‌ترین حضورش را در انفجاهای هسته‌ای بشناسیم، اما نقش اثربخش خود را در فناوری‌های پیشرفته و صنایع مختلف به خوبی نمایانده است.

شباهت بسياري با اشعه ايكس دارد ولی مهمترين تفاوتش با اشعه ایکس، در این است كه منشا توليداشعه ايكس يك واكنش اتمي است در حالي كه منشا توليد اشعه گاما يك برهمكنش هسته ای است، همچنین دامنه یا طیف اشعه گاما نسبت به اشعه ايكس متمرکزتر است.

ویژگی نفوذ بالای پرتوی گاما در مواد مختلف زمینه ساز استفاده گسترده و  تولید تجهیزاتی فناور بر پایه این خاصیت شده و فناوری هسته ای جای خود را به خوبی در  حوزه‌هایی مثل سلامت، پژوهش‌ و صنعت یافته است. رفتار ویژه امواج حاصل از پرتوهای هسته ای هریک با تجهیزات و فناوری‌های مربوط به خود زمینه ساز یک خاصیت تازه می‌شوند. صنایعی مثل نفت، گاز و پتروشیمی هم جزو حوزه‌هایی هستند که از خاصیت‌های منحصربه‌فرد این پرتوها در سامانه‌های اندازه‌گیری و تحلیل فرآیندی استفاده می‌شود. همچنین سامانه‌های سنجش و ردیاب‌های هسته ای که برای اندازه گیری های صنعت نفت نیز به طور گسترده‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

پرتوهای خطرناک اما کارآمد

 در این سامانه‌های اندازه‌گیری با روش‌های گوناگونی برای سنجش و اندازه‌گیری استفاده می‌شود و در اندازه گرفتن معیارهایی مانند ارتفاع،چگالی، ضخامت و رطوبت، تعیین درصد در ترکیبات دو فازی و سه فازی به کار می‌رود.

پرتوهای گاما در سامانه‌های سنجش همچنین می‌توانند به کشف میدان‌های نفتی و گازی کمک کنند. استفاده از فناوری در تعیین نشت یابی در خطوط و مبدل‌ها، تصویربرداری های سه‌بعدی توزیع جریان و سیال و بسیاری از کارکردهای دیگر صنایع نفت، پتروشیمی و گاز کارآمد هستند.

فناوری‌های این حوزه با توجه به پیچیدگی و حساسیت بالا، محدود و منحصر به چند کشور پیشرفته است اما در کشورمان حرکت فعالان دانش‌بنیان در مرزهای دانش موفقیت در بومی سازی و تولیدات تجهیزاتی در این حوزه را رقم زده است. هم به تولید ابزارهای سنجش منجر شده است و شرکت‌های دانش‌بنیان در این مسیر گام برداشته‌اند.

 

شرکت پرتو تجهیز بعثت یکی از  مجموعه‌های دانش‌بنیانی است که موفق شده تجهیزاتی دانش‌بنیان را با تکیه بر همین فناوری و خاصیت پرتویی تولید کند. تجهیزاتی که کاربردهای بسیاری در صنایع پزشکی، نفت، گاز، پتروشیمی و پژوهش‌ها دارند.

«سنجشگر گاما» یکی از گروه‌های تولیدی فعالان فناور این شرکت دانش‌بنیان است. این سنجشگرها برای اندازه‌گیری معیارهایی مانند ارتفاع، چگالی یا ضخامت به کار می‌روند. کاربرد ویژه این سنجشگرها در صنعت نفت و پتروشیمی است. در مواردی که مخازن از ابعاد بسیار بزرگ، دماها و فشارهای بسیار بالا برخوردارند استفاده از سایر روش های ارتفاع سنجی مانند رادار یا التراسونیک یا لیزر ممکن نیست.

 

این مجموعه دانش‌بنیان، در حوزه فناوری‌های مختلف یک همکاری میان‌رشته‌ای را به کمک دانشگاهیان و متخصصان حوزه‌های گوناگون علمی در مرکز رشد و فناوری شهید تهرانی مقدم دنبال می‌کند.

 

پایان پیام/24

  • گروه خبری : اخبار,مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان
  • کد خبر : 45962
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت