سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : پنجشنبه 06 آذر 1399
  • 96/04/10 - 15:08
  • 2499
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
ستاری در سومین نشست برنامه ریزی و توسعه استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد ؛

جوانان خلاق و نوآور زمینه‌ساز شکوفایی ظرفیت‌های استان سیستان و بلوچستان هستند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: جسارت جوانان خلاق و نوآور زمینه ساز شکوفایی ظرفیت های بکر استان سیستان و بلوچستان است .


معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: جسارت جوانان خلاق و نوآور زمینه ساز شکوفایی ظرفیت های بکر استان سیستان و بلوچستان است .
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سومین نشست  برنامه ریزی و توسعه استان سیستان و بلوچستان که با حضور استاندار این استان، رییس بنیاد نخبگان و رییس پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان برگزار شد، تحول ساختاری بنیادین در طرح های فناورانه استانی را یکی از ضرورت های تغییر ساختار در رفع چالش ها عنوان کرد و گفت: پروژه ی آب های ژرفی یکی از موضوعات مهمی بود که تا پیش از این مورد غفلت واقع شده بود و اکنون با مشارکت استانداری و بخش خصوصی در یک بستر ویژه در حال پیگیری است.
وی یادآور شد : آن چیزی که معاونت علمی و فناوری می تواند انجام بدهد، حمایت های زیرساختی از پیاده شدن روش های نو و خلاقانه در راستای حل مشکلات استانی است. این گونه طرح ها نیازمند تغییر بنیادین نگرش ها و حرکت به سوی بهره مندی از روش های جسورانه و خلاقانه است.
ستاری با بیان این که توسعه فناوری باید بر اساس ظرفیت های ذاتی و مزیت های نسبی سرزمینی محقق شود، گفت: طرح های جامع استانی که به حل مشکلات هر استان می پردازند، باید با توجه به ظرفیت ها و توانمندی های هر استان و با تکیه بر مهم ترین سرمایه ی آن یعنی نیروی انسانی تحصیل کرده و خلاق تحقق پیدا کند.
رییس بنیاد ملی نخبگان درادامه اظهار کرد : از آغاز تلاش کردیم تا نوآوری، ابتکارات و نگرش جدید به اقتصاد را با ایجاد زمینه های لازم بر فرهنگ سازی محقق کنیم. چرا که همواره از نیروی انسانی خلاق و کارآمد به عنوان ارزنده ترین سرمایه هر استان غفلت شده بود؛ البته این اشکال متوجه تمامی کشورهایی بوده است که روزگار خود را مبتنی بر اقتصادی متکی به منابع زیرزمینی گذرانده و ناخواسته درگیر مشکلات متعددی بوده اند. اکنون اما دوره این اقتصاد ها به سر آمده است و این روش اقتصادی در کشورهای خواهان توسعه و پیشرفت جایگاهی ندارد.

نیروی انسانی جوان سرمایه ارزشمندی برای توسعه اقتصاد است

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان این که نیاز امروز اقتصادی کشور جوانان نوآور و با اعتماد به نفسی است که برای رسیدن به هدف خود از پای نمی ایستند، گفت: امروزه حضور جوانان تحصیل کرده صاحب جسارت، اعتماد به نفس و پشتکار، مهم ترین نیاز اقتصاد منبع محور و فرسوده کشور است. چرا که این سرمایه ارزشمند تنها ابزاری است که می تواند در شرایط کنونی اقتصادی توسعه را رقم بزند.
وی ادامه داد: تمامی استارتاپ ها از نمونه های موفق جهانی گرفته تا کسب و کارهای موفق داخلی، راه خود را با چیزی  جز اعتماد به نفس و پشتکار که ویزگی های منحصر به فرد جوانی است، قرار نداده اند. نخستین و مهم ترین اولویت اقتصاد دانش بنیان مزیت های نیروی انسانی است و ایده، سرمایه اولیه و دیگر مولفه ها در اولویت های بعدی قرار می گیرند، اما برای رسیدن به مقصد باید محیط کسب و کار مساعد فراهم شود
به گفته ستاری، متاسفانه محیط کسب و کار کشورمان تا کنون برای این روند مساعد نبوده است و مهم ترین عامل آن تکیه صرف به منابع نفتی بوده است. این روند غلط موجب شد تا کشوری با پیشینه درخشان سالها نوآوری، تولید علم، کارآفرینی و خلاقیت، مزیت های خود را به دست فراموشی سپرده و وابسته ی یک درآمد بدون زحمت شود.
وی با تاکید بر نیاز اقتصاد امروز به نگاه های جدید نیروی انسانی گفت: ایرانب ه عنوان کشوری سرآمد از حیث بهره مندی از یک سرمایه عظیم انسانی با بیش از چهار میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی همپای کشور آمریکا از ظرفیت بکری برای توسعه کارآفرینی و ایجاد اشتغال بهره مند است. اما نوع نگاه و ساختارهای فکری غالب بر جامعه که عمده آن از دانشگاه ها آغاز می شود، ضرورت تغییر نگرش و ایجاد یک زیست بوم مساعد برای کارآفرینی را دو چندان می سازد.
ستاری معتقد است؛ در بسیاری از زمینه های فناوری، رشد قابل توجهی داشته ایم، مثلا در نانو فناوری در حالی که حائز رتبه پنجم جهانی هستیم، رشد مقالات و تولید فناوری این عرصه موجب شده است رسیدن به رتبه چهارم جهانی تا پایان سال دور از ذهن نباشد.همچنین در دیگر حوزه های فناوری همچون زیست فناوری و سلول های بنیادی، حرف های بسیار زیادی برای گفتن داریم.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تاکید کرد: اکنون شرکت های فناور ایرانی، با تکیه بر نوآوری و خلاقیت خود، پله های پیشرفت اقتصاد کشور را ترسیم می کنند. چرا که مدیران جوان این شرکت ها با سنینی کمتر از 30 سال در حالی به فروش های میلیاردی رسیده اند .
وی همچنین گفت: این روند در دنیا موجب شده است، شرکت های عظیم نفتی و صنعتی جای خود را به شرکت هایی بدهند که ایده، خلاقیت و دانش مهم ترین سرمایه آنهاست، بدون آن که از زیرساخت های فیزیکی قابل توجهی بهره مند باشند.

شرکت های دانش بنیان تحول اقتصادی را رقم می زنند

ستاری تصریح کرد: اگر بتوانیم راه را برای شکل گیری یک محیط کسب و کار مساعد به واسطه حذف موانع دست و پا گیر و تغییر بافت فکری جامعه هموار کنیم، می توانیم در تحقق یک اقتصاد دانش محور، موفق باشیم. کانون حمایت از شرکت های دانش بنیان بر مبنای همین رویکرد فضایی منحصر به فرد برای فعالیت آزادانه شرکت های دانش بنیان ایجاد کرد  و نشان داد این شرکت ها می توانند بر مبنای درکی صحیح، تحول اقتصادی را در ابعادی گسترده تر رقم بزنند.
وی بیان کرد: خوشبختانه این نگاه به تدریج در حال ترویج استو فرهنگی که ایجاد کسب و کار فناورانه توسط یک دانشگاهی را نادرست میدانست و استخدام دولتی را تنها راهکار اشتغال فارغ التحصیلان عنوان میکرد، اکنون جایگزین تفکری نو شده است.
رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین اظهار کرد: بی تردید 110 هزار دانشجو در استان سیستان و بلوچستان، پتانسیل فوق العاده ای برای کارآفرینی و حل مشکلات بنیادین این استان به شمار می رود و با آگاهی کامل از وجود این ظرفیت و دیگر مزایای سرزمینی این استان برای حمایت کامل از روند تحق اقتصاد دانش بنیان آماده هستیم.
وی با بیان اینکه باید ظرفیت موجود این استان در عرصه حل مشکلات استانی به واسطه ایجاد کسب و کارهای فناورانه به کارگیری شوند، گفت: حمایت از این روند با شکل گیری مراکز نوآوری دانشگاه ها، مراکز رشد، شتابدهنده ها دنبال می شود.
به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، برای حل مشکلات چالش های بنیادین استانی، شرکت هایی که بتوان با هزینه های معقول و مبتنی بر فناوری جدید به حل مشکلات استانی بپردازند، مورد حمایت قرار می گیرند و اگرچه عمده طرح های کلان ملی حمایت شده از سوی معاونت علمی  مرز دانشی است، اما از پروژه های کلان ملی تجاری نیز حمایت می شود.
ستاری در ادامه بیان کرد: در حوزه فناوری های نرم و هویت ساز و همچنین شرکت های فناوری خدماتی، بازار فوق العاده ای وجود دارد که شکوفایی آن باید با گذار از سیطره اقتصاد نفتی، بازگشت به سنت ها و مزیت های سرزمینی که سالهای سال ایران را به عنوان کشوری نوآور و کارآفرین مطرح میساخت محقق شود.
رییس بنیاد علمی نخبگان عنوان کرد: پایگاه داده بسیار ارزشمندی از ظرفیت فارق التحصیلان دانشگاهی، اساتید و استعدادهای برتر هر استان وجود دارد، به طوری که اکنون بالغ بر 5 هزار نفر در فهرست بنیاد ملی نخبگان قرار دارند که می توانند مسیر توسعه ظرفیت های این استان را فراهم کنند.
ستاری گفت: شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی، زیرساختی را برای اشتراک بیش از 8500 تجهیز آزمایشگاهی فراهم کرده است که ضمن جلوگیری از صرف هزینه های تکراری خرید تجهیزات آزمایشگاهی، دسترسی بهتر محققان، پژوهشگران و نخبگان به این تجهیزات را تسهیل می کند.
در ادامه این نشست، مسوولان استانی سیستان و بلوچستان، به بیان چالش ها، دستاوردها و پیشرفت های استان در حوزه های فناوری، بهداشت و محیط زیست پرداختند.
در این سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری را علی اوسط هاشمی استاندار استان سیستان و بلوچستان، علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی ، پرویز کرمی مشاور معاون علمی و دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی، حسینعلی بهرامی دبیر ستاد توسعه آب، خاک و فرسایش و محیط زیست و جمعی از مسوولان ومدیران استان سیستان و بلوچستان، همراهی کردند .
پایان پیام/24

  • گروه خبری : اسلایدر
  • کد خبر : 24507
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت