سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : یکشنبه 22 فروردین 1400
  • 00/01/18 - 09:35
  • 73
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

4 طرح‌ تامین کننده امنیت غذایی در کشور را بشناسید

ستاد توسعه زیست‌فناوری برنامه‌ای منسجم و زمان‌بندی شده برای ارتقای سفره و تغذیه ایرانیان در نظر گرفته است که با دانش‌بنیان‌ها به ثمر می‌نشیند.

این برنامه به دنبال استفاده از فناوری‌های زیستی برای ارتقای امنیت غذایی کشور و جبران کمبودها و خلاهای موجود در سفره ایرانیان است. به طور مثال آمارها گواهی می دهد که مصرف سرانه گوشت در ایران به نسبت کشورهای اروپایی رقم بسیار کمی است. سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور برای هر ایرانی 25/12 کیلوگرم در سال و این رقم در کشورهای اروپایی رقمی در حدود 45 کیلوگرم برآورد شده است.

ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال یافتن مسیری است تا تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور را با کمک تکثیر و اصلاح نژادهای برتر دام‌های بومی کشور میسر کند. کاری که می‌تواند راهگشای مشکلات موجود بر سر راه تامین این نیاز اساسی در کشور باشد. حرکت به سمت خودکفایی در تولید گوشت قرمز مورد نیاز کشور، گامی بسیار مهم در راستای تامین امنیت غذایی کشور از یک سو و اصلاح الگوی تغذیه مردم از سوی دیگر است.

در ادامه این گزارش، با جزییات این برنامه آشنا می شوید:

 

1.تکثیر گاوهای نژاد برتر

ستاد توسعه زیست‌فناوری برای تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان، تکثیر گاوهای نژاد برتر را در دستور کار خود قرار داده است. کاری که قرار است 300 هزار تن گوشت برای سفره‌های ایرانی تامین کند. این طرح  4ساله، حدود 2 هزار میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور به ارمغان خواهد آورد و برای 100 نفر اشتغالزایی می‌کند.

 

2. تولید نژداهای برتر شیری

تولید 100 هزارتن شیر از نژادهای برتر شیری کشور برنامه دیگر این ستاد است که با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و در طول 3 سال اجرایی خواهد شد. این کار برای کشور ارزش افزوده زیادی به همراه خواهد داشت و برآورد می شود که با اجرای کامل آن 500 میلیون دلار پول به اقتصاد کشور تزریق شود.

 

3. تکثیر گوسفندهای نژاد برتر

یکی دیگر از این برنامه‌ها تامین 300 هزارتن گوشت است که برای تامین امنیت غذایی مردم توسط ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با تلاش شرکت‌های دانش‌بنیان و دارای ظرفیت تولید در حال اجرا است و مقرر شده طی 5 سال به نتیجه برسد و عددی حدود 2 هزار و 500 میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور رقم بزند.

 

4. تولید هورمون های تولید مثل دام

حمایت از تولید هورمون های تولید مثل دام نیز قرار است به کمک بیاید تا سفره‌های ایرانی را پربارتر و غنی‌تر کند. طرحی که در یک برنامه 3 ساله اجرایی خواهد شد و 100 میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور دارد و اجرای کامل آن برای 50 نفر اشتغالزایی خواهد کرد.

 

مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/23

 

 

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,برگزیده ها,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 73657

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت