سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : چهارشنبه 12 آذر 1399

معاونت توسعه همکاری‌های فناورانه

 

باعنایت به توانمندی‏های علمی و فناوری کشور، بر آن است زمینه ارتباطات گسترده بین‏المللی ایران و دیگر کشورها را فراهم نماید. توسعه ارتباطات بین‏المللی در حوزه فناوری و نوآوری با هدف تسهیل انتقال دانش و فناوری به کشور، مهمترین ماموریت این معاونت به حساب می‏آید. همچنین توسعه ارتباطات و همکاری‏های فناورانه دوجانبه و چند‏جانبه، استفاده از ظرفیت‏ها و فرصت‏های موجود در سازمان‏ها، نهاد‏ها و پیمان‏های بین‏المللی با هدف توسعه دیپلماسی فناوری و راه‏اندازی برنامه‏های مشترک همکاری با کشورهای توسعه یافته با هدف اخذ دانش و فناوری از جمله اهداف این معاونت در تحقق رویکرد توسعه محور آن است. معاونت توسعه همکاری‏های فناورانه با استفاده از ظرفیت‏ها و ابزارهای موجود، خواهان گسترش تبادلات بین‏المللی در زیست‏بوم فناوری و نوآوری کشور است.

برخی از این ابزارهای موجود در راستای ایجاد همکاری‏های جدید و تعمیق همکاری‏های فناورانه مشترک با دیگر کشورها در این معاونت عبارتند از: انعقاد تفاهم‏نامه‏های همکاری مشترک با مراکز دولتی و غیر دولتی دیگر کشورها، تبادل هیئت ‏های دولتی در حوزه‏های مختلف علم و فناوری، همکاری در راه‏اندازی مراکز مشترک فناوری در کشور میزبان و احداث مراکز مشابه در داخل کشور، مشارکت در سازمان‏ها و نهادهای بین‏المللی فعال در حوزه فناوری جهت توسعه مناسبات و استفاده از فرصت‏ها برای بسط تعاملات بین‏المللی کشور، مشارکت در کمیسیون‏های مشترک اقتصادی ایران با دیگر کشورها با رویکرد استفاده از تمامی پتانسیل‏های کشور برای گسترش تعاملات علمی و فناوری، رصد و مطالعه فناوری‏های مورد نیاز کشور و برنامه‏ریزی برای انتقال آن به داخل و حضور در اجلاس، همایش‏ها و مجامع معتبر بین‏المللی با هدف معرفی توانمندی‏های علمی و فناوری کشور.

لازم به ذکر است در ساختار سابق معاونت علمی و فناوری ریاست‏جمهوری، دفتر تبادل فناوری یکی از دفاتر معاونت امور بین‏الملل و تبادل فناوری بوده است، پس از اصلاحات ساختاری به وجود آمده و راه‏اندازی مرکز تعاملات بین ‏المللی علم و فناوری که مسئولیت اجرایی نمودن سند توسعه تعاملات بین‏المللی علم و فناوری کشور را بر عهده دارد، دفتر تبادل فناوری به معاونت توسعه همکاری‏های فناورانه در چارت سازمانی جدید این مرکز تغییر یافت.

 

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت