غدیر
جهش تولید
امروز : شنبه 18 مرداد 1399
  • 99/04/09 - 09:25
  • 419
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

روشی نو

مجتبی سلطانی*

 

 

خدمات پردازش ابری و محاسبات رایانه‌ای، یکی از نیازهای راهبردی است که به شناخت الگوی صحیح از شیوع و همه‌گیری بیماری کرونا، تحلیل نمونه‌های آزمایشگاهی و تشخیص میزان اثرمندی داروها می‌پردازد.

فناوری‌های راهبردی، محاسبات سریع و زیرساخت‌های آن، یک موضوع مهم و راهبردی است که برای پیشبرد علوم و فناوری‌های گوناگون و نیز پژوهش‌های دانشگاهی و صنعتی کاربردهای بسیار زیادی دارد و در کشورمان نیز اهمیت آن برای قشر دانشگاهی، پژوهشگر و صنعتگر محرز شده است.

اگر امروز زیرساخت محاسبات سریع در کشوری وجود نداشته باشد، از میدان رقابت خارج خواهد شد و در پیشرفت‌های صنعتی، دانشگاهی و غیره جایی نخواهد داشت. این حوزه بیش از هرچیز نیازمند سرمایه‌گذاری‌های دولتی است و کشورهای خواهان توسعه، توجهی ویژه به این موضوع داشته‌اند.

با ظهور و همه‌گیری ویروس کرونا، در همه بخش‌ها نیازهایی احساس شد و به ویژه در حوزه پژوهش، نیاز به زیرساخت محاسبات سریع به وجود آمد. این محاسبات در شناخت رفتارویروس، اثر داروها و سایر مسائل پزشکی و همچنین در شبیه‌سازی اپیدمی و الگوی گسترش ویروس، نقش مهمی دارد.

تلاش کردیم با ارائه خدمات به بخش‌های پزشکی، در زمان تعطیلی تمام مراکز از جمله ایام نوروز، خدمات پردازش ابری را به مراکز پژوهشگاهی و آزمایشگاهی عرضه کنیم.

این توانایی وجود دارد که برای کارهای مدل‌سازی، شبیه‌سازی، الگوریتم‌های هوش مصنوعی که نیاز به زیرساخت قدرتمند محاسباتی دارند راهکار ارائه و مدل‌ها را متناسب با نیازها پیاده‌سازی کنیم. همچنین در زمینه مشاوره، پیاده‌سازی، طراحی و راهبری و پشتیبانی محاسبات سریع و زیرساخت‌های یادگیری عمیق فعالیت داریم.

در حال حاضر با توجه به حضور سیستم‌های رایانه‌ای در اکثر آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برای انجام مدل‌سازی و شبیه‌سازی، کاملا بدیهی است که دوره آزمایش‌های سنتی پایان یافته و سیستم‌های کامپیوتری جایگزین فرآیند پیشین شده‌اند.

با اپلیکیشن سورین، هر کاربری که نیازمند توان محاسباتی باشد، می‌تواند از سرویس‌های ابر سورین برای بهره‌مندی از امکان پردازش و محاسباتی استفاده کند. خدمات پردازش گرافیکی نیز از دیگر خدماتی است که توسط شرکت ما به آزمایشگاه‌ها عرضه می‌شود و آن‌ها را از خرید سیستم‌های رایانه‌ای گران‌قیمت برای استفاده‌های کوتاه‌مدت بی‌نیاز می‌کند.

در حال حاضر برای توسعه، نیازمند سخت‌افزارهای جدید هستم که اگر حمایتی صورت بگیرد با توجه به حجم بالای درخواست‌های می‌توانیم خدمات مطلوب‌تری ارائه دهیم و این امر می‌تواند به توسعه زیرساخت‌های داخلی و جلوگیری از خروج داده‌های مهم و راهبردی کشور کمک کند.

شرکت ما چندسالی است که به عضویت این شبکه درآمده است و فعالیت‌هایش را در این شبکه گسترش داده است. در حال حاضر مشتریان متعددی از سوی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی از خدمات ابری استفاده می‌کنند.

موضوعی که این شبکه آزمایشگاهی می‌تواند به آن کمک کند، توسعه فرهنگ استفاده از سرویس‌‌های ابری در آزمایشگاه‌ها است. برخی از مدیران آزمایشگاه‌ها شاید به دلیل آگاهی کم‌تر از ویژگی‌های خدمات ابری، هنوز هم ترجیح می‌دهند تجهیزات گران‌قیمت را خریداری کنند و با بهره‌وری پایین از سیستم‌های خریداری شده استفاده کنند، در حالی‌که با هزینه‌های کمتر و بهره‌وری بالا می‌توانند از این خدمات استفاده کنند. شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبری می‌تواند نقشی اثرمند در توسعه فرهنگ استفاده از خدمات ابری ایفا کند.

*مدیر شرکت هوشمند آرنا سورین عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/23

  • گروه خبری : اخبار,یادداشت ها,معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری
  • کد خبر : 68279
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت