سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : یکشنبه 22 فروردین 1400
  • 99/10/08 - 09:09
  • 549
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

نجات زمین با کاهش آلاینده‌های محیطی

صدیقه صفایی*

آلاینده‌های شیمیایی محیط کار شامل گازها، بخارات و ذرات معلق جامد و مایع می‌شود. آلودگی هوای ناشی از این مواد یکی از مهم‌ترین معضلات زیست‌محیطی است.

پایش و اندازه‌گیری بیومارکرهای نفتی و سموم در نمونه های بیولوژیکی و بهداشت محیط ضروری است. انسان در محیط‌زیست خود در معرض انواع آلودگی‌های هالوژنه و انواع هیدروکربن‌های آروماتیک قرار دارد. هر یک از این مواد، خطرات مختلفی دارد و زیان حاصل از آنها بسته به نوع ماده شیمیایی، راه ورود، طول مدت تماس و تراکم آن‌ها متفاوت است.

برخی از آلودگی‌های شیمیایی که به محیط‌زیست آسیب می‌رساند، به واسطه زندگی مدرن شهری ایجاد شده است. آلودگی‌هایی که آسیب جدی به زندگی و بقای بشر می‌زند. زندگی شهری که کشورهای توسعه یافته را با انواع معضلات زیستی مواجه کرده است و انواع آلودگی‌های شیمیایی را به محیط زیست تحمیل می‌کند.

ما به عنوان مجموعه‌ای فناور در تلاشیم تا با کمک دارایی‌های علمی و تجهیزات کاربردی خود نقشی در کاهش این آلاینده‌ها داشته باشیم. بر همین اساس هم خدماتی در حوزه آنالیز باقیمانده سموم، آنالیز ترکیبات آلی و ترکیبات نفتی در آب آشامیدنی، خاک، مواد خوراکی، نمونه‌های ژئوشیمی، نمونه‌های بهداشت حرفه‌ای و سایر نمونه‌های صنعتی و پتروشیمیایی ارائه می‌کنیم.

ما در این مرکز با پشتوانه تجربه علمی و عملی کارشناسان این مجموعه همراه با به‌کارگیری جدیدترین فناوری‌ها در تجهیزات و روش‌های نوین آزمایشگاهی، خدمات آزمایشگاهی را به مخاطبانی از دانشگاه‌، پژوهشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌ بنیان فناور و صنایع ارائه می‌دهیم.

در جدید ترین خدمات تخصصی آزمایشگاه ما، اندازه‌گیری بیومارکر آلاینده‌ها نظیر BTEX ، ترکیبات نفتی آروماتیک PAH ، مشتقات فنلی، باقیمانده سموم کشاورزی و فلزات سنگین در نمونه‌های بیولوژیکی ادرار و خون و پلاسما به جامعه دانشگاهی و شرکت‌های بهداشت محیط ارایه می‌شود.

آنالیز آزمون تخصصی میزان سمیت TCLP در نمونه‌های پسماند در محیط‌زیست یکی دیگر از خدمات تخصصی است که این مجموعه آزمایشگاهی توانمندی انجام آن برخوردار است.

نجات محیط‌زیست وظیفه همه است. دارایی خدادادی که از گذشتگان به ما رسیده است و باید در حفظ و نگه‌داری آن بکوشیم و با اصلاح سبک زندگی خود این آسیب‌ها را به حداقل برسانیم. تلاش برای این کار هم وظیفه‌ای است که به دوش همه ما است. استفاده از خدمات ارائه شده در این حوزه هم می‌تواند تلاشی موثر در حوزه کاهش آلایندگی‌های زیست‌محیطی باشد.

این آزمایشگاه هم با اتکا به توان داخلی و با کمک نیروی دانشی خود خدمات مختلفی در حوزه اندازه‌گیری آلاینده‌های شیمیایی مضر خدمت ارائه می‌کند و در تلاش است تا نقشی پویا و موثر در این حوزه داشته باشد. ما از همه مجموعه‌های ذیربط دعوت می‌کنیم تا با استفاده از خدمات ارائه شده آزمایشگاهیمان به جمع ما بپیوندند و با کاهش میزان آلایندگی‌های تولیدی خود گامی هر چند کوچک برای حفظ محیط‌زیست بردارند.

*مدیر آزمایشگاه دانش‌پژوهان پایش امین عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

  • گروه خبری : اخبار,یادداشت ها,برگزیده ها
  • کد خبر : 71777
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت