جهش تولید
امروز : چهارشنبه ١٣ فروردين ١٣٩٩

اخبار > در تولید داروهای پیشرفته گام بلندی برداشتیم

صفحه اصلی > اخبار 


چاپ

در تولید داروهای پیشرفته گام بلندی برداشتیم

بیش از یک سال است که جمعی از جوانان ایرانی در قالب یک طرح ملی به کمک صنعت داروی پیشرفته کشور آمده‌اند. در قالب این طرح قرار است حلقه وابستگی دارویی کشور با تولید 130 داروی مهم و حیاتی تنگ‌تر شود.

بومی‌سازی 130 داروی مهم به دست جوانان ایرانی مهم‌ترین نتیجه اجرای برنامه کسب دانش فنی داروهای پیشرفته و تولید آن ها در کشور است که با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال اجرا است. با گذشت بیش از 12 ماه از آغاز این طرح، دانش فنی همه این داروها احصا شده و 42 قلم از آنها نیز تولید و در داروخانه‌ها به فروش می رسد. باقی داروها نیز در انتهای سال 99 برای عرضه به بازار می‌رسند.

«داروهای بیولوژیک، داروهای پیشرفته شیمیایی، واکسن‌ها و مواد اولیه دارویی جزء داروهایی هستند که در این طرح مورد حمایت قرار گرفته‌اند. این کار با حضور بیش از 100 شرکت داروسازی فعال، تیم‌های جوان و شرکت‌های نوپا به این مرحله رسیده است.»

محسن دهنوی رئیس گروه تولید، تجاری‌سازی و بازار ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این مطلب، در برنامه صبح بخیر ایران، گفت: در میان این جوانان، عده قابل توجهی از نخبگان تحصیل کرده در خارج از کشور نیز به فعالیت‌های داخلی جذب شدند.

به گفته دهنوی، بیشتر داروهای مورد نیاز داخلی یا بومی‌سازی شده‌اند و یا در نوبت تولید قرار دارند. با این حال، برخی از داروهای بیماران خاص که مصرف‌کننده آن‌ها در کشور، کمتر از یک هزار نفر است، برای تولید در داخل کشور به صرفه نیستند و باید از بیرون کشور تهیه شوند.

این فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف در ادامه بیان کرد: ایالات متحده آمریکا بر خلاف ادعای مسوولانش، پیکان تحریم را ابتدا بر روی حوزه دارو و غذا متمرکز کرد تا نارضایتی را در میان مردم به وجود آورد.

نمونه این اقدام، تحریم همه جانبه انسولین بود که مدتی برای کشور بحران ایجاد کرد که با تلاش‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این مشکل مرتفع شده و در آینده نه چندان دور، نیاز به خارج از کشور در این داروی حیاتی به کمترین میزان ممکن خواهد رسید.

این مورد به ما نشان می‌دهد که در سایر حوزه‌ها نیز با توسل به توانمندی‌های نیروی انسانی جوان و متعهد کشور، می‌توانیم بر مشکلات ناشی از تحریم‌ها و فشارهای ن بین‌المللی فائق شویم.


40 میلیون دلار صادرات دارو به کشورهای همسایه در یک سال


رئیس گروه تولید، تجاری‌سازی و بازار ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کیفیت داروهای تولیدی در ایران را مشابه و حتی بالاتر از داروهای خارجی دانست و افزود: گاهی اشکالی که به سازمان غذا و دارو وارد می‌کنند، این است که سخت‌گیری بالایی در اعطای مجوز به داروها دارد و همین موضوع سبب شده داروهای ایرانی کیفیتی هم تراز و حتی بالاتر از استانداردهای بین المللی داشته باشد. گاهی فرآیند تست  و اعطای مجوز به بازار نزدیک به یک سال زمان می‌برد که حاکی از دقت فراوان سازمان غذا و دارو در امر سلامتی مردم است.

«ما در دو سال گذشته، هیچ جمع‌آوری دارویی ناشی از افول سطح کیفی در کشور نداشته ایم. همین کیفیت بالا باعث شده در سال گذشته بیش 40 میلیون دلار صادرات به کشورهای همسایه داشته باشیم.»

وی با اشاره به این مطلب، تاکید کرد: کشورهای آسیای میانه و روسیه نیز جزء مقاصد صادراتی داروهای ایرانی هستند و توانسته‌ایم با شرکت‌های اروپایی در این بازارها رقابت کنیم.


گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری


پایان پیام/23


اخبار مرتبط:

ایران در تولید 22 قلم داروی زیستی خودکفا شد

توانمندی بالای ایران در تولید داروهای زیستی پیشرفته

تولید داروهای زیستی ارزش افزوده زیادی به اقتصاد کشور تزریق کرد


 


شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت