رونق تولید
امروز : دوشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٨

اخبار > اقتصاد دانش‌بنیان شاه‌بیت مقاومت اقتصاد کشور در برابر تحریم‌ها است

صفحه اصلی > اخبار 


معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد:

اقتصاد دانش‌بنیان شاه‌بیت مقاومت اقتصاد کشور در برابر تحریم‌ها است

معاون اول رییس جمهوری، با اشاره به هدفگذاری‌های صورت گرفته برای تاب آوری اقتصاد کشور در برابر تکانه‌های خارجی، گفت: شاه بیت مقاومت اقتصاد کشور در برابر تکانه‌های خارجی، اقتصاد دانش بنیان است.

 

 

معاون اول رییس جمهوری، با اشاره به هدفگذاری‌های صورت گرفته برای تاب آوری اقتصاد کشور در برابر تکانه‌های خارجی، گفت: شاه بیت مقاومت اقتصاد کشور در برابر تکانه‌های خارجی، اقتصاد دانش بنیان است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، در مراسم نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده سراسر کشور، گفت: شاید تصور شود که توسعه علمی مختص زمانی است که کشور با مشکلات و تنگناها روبرو نباشد اما واقعیت این است که توسعه علمی دقیقاً برای روزهای سخت مقابله با تنگناها، چالش ها و رفع محدودیت ها است و زمانی که سختی ها بیشتر می شود، توسعه علمی باید بیش از بقیه ایام در صدر امور و کارها قرار گیرد.

وی افزود: توسعه علمی یکی از عرصه های اساسی توسعه پایدار و همه جانبه است و مردم همواره امید داشته اند که کشور بتواند به سطحی از توسعه برسد که از اقتصاد و شرایط اجتماعی و سیاسی مناسب برخوردار باشیم. 

معاون اول رئیس جمهور افزود: در دو سده گذشته تمامی اقداماتی که در جهت اصلاح و توسعه صورت گرفته همواره با نوعی نگاه به توسعه علمی بوده است و امروز نیز باید برنامه ریزی و ساز و کارهای لازم را برای رسیدن به توسعه علمی انجام دهیم. 

جهانگیری خاطرنشان کرد: شاید تصور شود که توسعه علمی مختص زمانی است که کشور با مشکلات و تنگناها روبرو نباشد اما واقعیت این است که توسعه علمی دقیقاً برای روزهای سخت مقابله با تنگناها، چالش ها و رفع محدودیت ها است و زمانی که سختی ها بیشتر می شود، توسعه علمی باید بیش از بقیه ایام در صدر امور و کارها قرار گیرد. 

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد:‌ توسعه علمی و توجه به فناوری های روز و پژوهش های کاربردی می تواند در شرایطی که با مسایل اقتصادی، اجتماعی و مشکلات روابط بین الملل مواجه هستیم، به ما کمک کند تا بتوانیم بر مسایل و چالش هاي كشور غلبه کنیم. 

وی با اشاره به هدفگذاری دشمنان برای فشار بر اقتصاد کشور و تلاش آنها براي قرار دادن مردم در مقابل نظام، خاطرنشان کرد: اتکاء درآمدهای اصلی کشور به فروش نفت شرایطی را به وجود آورده که نفت هم می تواند براي كشور درآمدزا باشد و هم تبدیل به اهرمي برای فشار قدرت های بزرگ عليه كشورمان شده است تا با ممانعت از فروش نفت، درآمدهای کشور را کاهش دهند. البته به فضل الهی تاکنون توفیق چندانی به دست نیاورده اند اما به هر حال صادرات نفت قدری کاهش یافته است.

معاون اول رئیس جمهوری با بيان اينكه اقتصادی که به منابع درآمدی سنتی وابسته است، می تواند از همین ناحیه در تهدید قرار گیرد، خاطرنشان كرد: اقتصاد باید در فشارها و تنگناها تاب آوری داشته باشد و بتواند خود را از درون احیا کند که چنین اقتصادی همان اقتصاد مقاومتی است. 

جهانگیری تصریح کرد: اقتصادی که بتواند جایگزین اقتصاد متکی به نفت و سایر منابع طبیعی باشد، اقتصاد دانش بنیان است چرا که این اقتصاد متکی به مغز و دانش انسان است و می تواند همواره زاینده باشد.

معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر این که دانش، پژوهش و فناوری باید به طور کامل در اقتصاد کشور پیاده شود، اظهار داشت: این اتفاق مهم از طریق تعامل دانشگاه، صنعت و جامعه شکل می گیرد و زمانی که این سه بخش مهم در یک راستا قرار گیرند، اقتصاد دانش بنیان پدید می آید.

جهانگیری با تأکید بر این که برنامه اقتصاد دانش بنیان باید به عنوان مهمترین اولویت توسعه کشور در شرایط فعلی در دستور کار قرار گیرد، افزود: این برنامه باید هم در اولویت دولت و هم در بودجه ها و صندوق های حمایتی دیده شود و در کنار آن ارتقاء پژوهشگران و ظرفیت های دانشگاه ها نیز باید در دستور کار باشد. 

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به فراخوان دولت برای دعوت از دانشمندان و اساتید کشور برای کمک به رفع چالش های اصلی گفت: برخی از دانشگاه های کشور عملکرد خوبی در این زمینه از خود نشان داده اند و کارگروه های متعددی در دانشگاه ها برای کمک به حل مشکلات شکل گرفت و در اجلاس 13 دانشگاه برتر کشور نیز مواهب مهمی در این خصوص مطرح شد و نتایج آن در اختیار دولت قرار گرفت. 

جهانگیری گفت: کارآفرینانی باید در اولویت حمایت قرار گیرند که عملکرد آنها دانش بنیان است و اگر قرار است که از گسترش کمی و کیفی دانشگاه ها حمایت کنیم باید دانشگاه هایی مورد حمایت قرار گیرند که نیروهای فارغ التحصیل آنان کارآفرینانی ریسک پذیر و فعال در حوزه اقتصاد دانش بنیان باشند. 

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به گزارش معاون علمی و فناوری رئیس جمهور مبنی بر وجود سه هزار و 800 شرکت دانش بنیان در کشور خاطرنشان کرد: خوشبختانه از پارک های علمی و فناوری و مراکز رشد و فناوری، شرکت های دانش بنیان تشکیل می شوند که متکی به نیروهای دانشگاهی هستند. 


تاکید معاون اول رییس جمهوری بر حمایت معاونت علمی از شرکت‌های دانش‌بنیان

جهانگیری با تأکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان باید بتوانند در بازارهای خارج از کشور نیز حضور فعال داشته باشند، افزود: هم وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور باید حمایت های لازم را از شرکت های دانش بنیان انجام دهند تا این شرکت ها بتوانند با حضور در نمایشگاه های بین المللی، محصولات خود را عرضه کنند.

وی افزود: حمایت از شرکت های دانش بنیان و پارک های علمی و فناوری هم در بودجه سال 98 و هم در سیاست های کلی دیده شده و پنج کریدور علمی و فناوری نیز در پنج استان کشور راه اندازی شده که امیدوارم شاهد فعال شدن کریدورهای علمی در سایر استان ها نیز باشیم. 

معاون اول رئیس جمهوری از دستگاه ها و نهادهای متولی در امور شرکت های دانش بنیان خواست زیرساخت ها، ساز و کارها و قوانین لازم را برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و تسهیل فعالیت آنها تدوین کنند. 

پایان پیام/23


شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت