امروز : شنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٧
[ چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران مبارک باد. ]

تاریخچه مختصر معاونت علمی

صفحه اصلی > آشنایی با معاونت علمی و فناوری > تاریخچه مختصر معاونت علمی  

معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری ؛ را میتوان از جدیدترین نهادهای تاسیسی انقلاب اسلامی ایران در حوزه پیشرفت و توسعه علمی خود برشمرد، که  تأسیس آن به سال 1385  و بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور حمایت و تقویت فعالیت های علمی و پژوهشی نخبگان کشور صورت گرفته است.

اهداف و وظایف اساسی

در پشت ایجاد هر نهاد و یا سازمانی اهدافی نهفته است و متناسب با آن اهداف وظایف خاصی برای سازمان یا نهاد مزبور تعیین می شود.

معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری نیز بنابر ضرورت و با هدف ارتقای ‌اقتدار ملی، تولید ثروت و افزایش کیفیت زندگی مردم از طریق افزایش توانمندی های فناوری و نوآوری در کشور و ارتقای «نظام ملی نوآوری» و تکمیل مؤلفه ها و حلقه های آن ایجاد شده است.

در ایجاد این نهاد اهداف دیگری همچون توسعه «اقتصاد دانش‌بنیان» از طریق هماهنگی و هم‌افزایی بین‌بخشی و بین دستگاهی، ارتقای ارتباط «دانش» با «صنعت» و «جامعه»، تسهیل تبادلات بین بخش‌های عرضه و تقاضای فناوری و نوآوری و تجاری‌سازی دستاوردهای فناوری و نوآوری و توسعه شرکت های دانش‌بنیان نیز مد نظر بوده است.

علاوه بر موارد مذکور برای این معاونت اهدافی چون توسعه فناوری های راهبردی و اولویت‌دار ملی مصرح در نقشه جامع علمی کشور و اعتلای ارتباطات بین‌المللی علمی، فناوری و نوآوری و توسعه دیپلماسی علمی و فناوری نیز تعیین شده است.

در راستای تحقق اهداف فوق و پاسخگوی به نیازهای جامعه وظایف متعددی برای این معاونت در نظر گرفته شده است. از جمله مهمترین این وظایف در سطح کلان می توان به برنامه‌ریزی، هماهنگی بین بخشی و هم افزایی در «نظام ملی نوآوری» و بین برنامه‌های توسعة و سیاست های کلان توسعة علم و فناوری کشور اشاره کرد.

در کنار این وظایف کلان، وظایف دیگری نیز با محوریت حمایت از شرکت های دانش بنیان و به طور کل تقویت پایه های اقتصاد دانش بنیان در نظر گرفته شده که در برگیرنده مواردی چون ،توسعه فناوری، تقویت فرآیند تجاری‌سازی و حمایت از موسسات و شرکت های دانش‌بنیان و شرکت های طراحی مهندسی، حمایت از گسترش فعالیت تحقیق و توسعه در کشور و ارتقای توان «مدیریت فناوری» در شرکت های دانش بنیان، ارتقای کارآفرینی فناورانه و بهبود فضای کسب و کار دانش‌بنیان و هدایت سرمایه‌های کشور جهت تولید کالاها و خدمات دانش ‌بنیان، توسعه سازوکارهای سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر و تأمین مالی لازم در اقتصاد دانش ‌بنیان، حمایت از ایجاد و توانمندسازی تشکل‌های خصوصی در زمینه تولید و توسعه صادرات کالاها و خدمات دانش‌بنیان، تحریک تقاضا، بازارسازی و تضمین بازار برای تولیدات داخلی و بازاریابی و صادرات کالاها و خدمات دانش‌بنیان و ... است.

بعلاوه نهادهای علمی و فناوری وابسته به ریاست جمهوری شامل ستاد نانو، صندوق حمایت از پژوهشگران و نوآوران و نیز  پارک فناوری پردیس که قبل از تشکیل معاونت علمی و فناوری وابسته به نهاد ریاست جمهوری بودند نیز تحت نظر معاونت علمی و فناوری قرار گرفته اند.

همچنین بر اساس مصوبات دولت، شورایعالی انقلاب فرهنگی و نیز دیگر مراجع قانون گذاری موراد متعددی از امور جاری این بخش مهم کشور از جمله  تنظیم منابع و تأیید پژوهش های وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی نیز برعهده این معاونت گذاشته شد، که کامل این موارد در بخش قوانین و مقررات همین وبگان آمده است .

 **در باره معاونین علمی و فناوری رئیس جمهور

از آنجایی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جدید بوده و زمان زیادی از تأسیس آن نمی گذرد، لذا تاکنون بیش از سه معاون به خود ندیده است،که دو نفر از این معاونین مربوط به دولتهای نهم ( دکتر صادق واعظ زاده ) و دهم ( دکتر نسرین سلطانخواه ) ، هستند.

در دوره های دولت یازدهم و دوازدهم با ریاست جناب آقای حجت الاسلام دکتر روحانی، دکتر سورنا ستاری، سمت معاونت علمی و فناوری را برعهده دارد .

 

 

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت