رونق تولید
امروز : سه شنبه ٢٣ مهر ١٣٩٨

اخبار > خلاقیت‌ها صنعت معدن را پایدارتر می‌کند

صفحه اصلی > اخبار > حوزه ریاست 


مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری:

خلاقیت‌ها صنعت معدن را پایدارتر می‌کند

پرویز کرمی با اعلام انتشار کتاب بررسی تجربیات جهانی شرکت‌های استارتاپ در حوزه معدن گفت: این صنعت نیازمند راه حل های خلاقانه و نوآورانه برای تبدیل شدن به صنعتی مولدتر و پایدارتر است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پانزدهمین جلد از کتاب بررسی تجربیات جهانی شرکت های استارتاپ در حوزه معدن توسط انتشارات دانش بنیان فناور منتشر شد.

پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اعلام این خبر بیان کرد: همانطور که اقتصادهای نوظهور بخش های معدنی خود را توسعه می دهند، حمایت از توسعه مهارت های کاربردی، خدمات و فناوری برای بهره برداری موثر و پایدار از ذخایر معدنی مورد نیاز است. توسعه مدل های جدید کسب و کار در صنعت معدن که اصولا مبتنی بر فناوری و نوآوری هستند می تواند نقش صنعت معدن را در اقتصاد دانش بنیان و مبتنی بر نوآوری پررنگ تر از قبل کند.


رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت توجه به توسعه پایدار در صنعت معدن گفت: در عصر جدید نگاه به الزامات توسعه پایدار به نوعی در تمامی صنایع مورد توجه قرار گرفته است. در صنعت معدن نیز پاسخگویی و آسیب رسانی حداقلی به محیط زیست، تقویت مشارکت اجتماعی با هدف حمایت از پروژه های موجود و جدید از اهداف و چالش های فعالان صنعت معدن در آینده است.

حضور نوآوری و رفع موانع صنعت معدن
دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به لزوم حضور نوآوری و رفع موانع صنعت معدن بیان کرد: کاهش قیمت محصولات معدنی همراه با افزایش هزینه های اکتشاف و استخراج، نگرانی ها در مورد کاهش بهره وری و مواردی از این دست، باعث می شود تا صنعت معدن توجه ویژه ای بر هزینه های عملیاتی کند. این صنعت نیازمند راه حل های خلاقانه و نوآورانه برای تبدیل شدن به صنعتی مولدتر و پایدارتر است.
کرمی از استخراج پیشرفته، اکتشاف تحت پوشش، پایداری اجتماعی و زیست محیطی و هوشمندسازی فرآوری و استخراج به عنوان فرصت های فناورانه ایفای نقش استارتاپ ها در زنجیره ارزش حوزه معدن یاد کرد.


به گفته رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، در حال حاضر روند توسعه کسب و کارهای استارتاپی به نحوی است که استارتاپ ها جانی دوباره به صنایع مختلف بخشیده اند و حل مشکلات صنایع مختلف را برعهده گرفتند. شرکت های نوپا در صنایع مختلف مشکلات را شناسایی و با ارائه راهکارهای نوآورانه سعی در حل مشکلات دارند. صنایع بالغ مانند معدن از ظهور استارتاپ ها و شکل گیری مفاهیم آن در صنعت خود، دور نبوده و با گذر زمان شرکت های نوپا در حال ایفای نقشی پر رنگ در این صنایع هستند.

رشد قابل توجه اکوسیستم استارتاپی در صنعت معدن
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین عنوان کرد: بنابراین این کتاب و بهره گیری از تجربیات استارتاپ ها در بخش های مختلف معدن همچون فرآوری مواد معدنی، استخراج و خدمات پشتیبانی و عملیاتی در ارتقاء و پیشرفت این صنعت می تواند راهکارهایی را پیش روی فعالان این حوزه قرار دهد. در سال های اخیر توجه به اکوسیستم استارتاپی در صنعت معدن رشد قابل توجهی داشته است. با توجه به اینکه این صنعت قدمتی 200 ساله دارد رشد شرکت های سرمایه گذار ریسک پذیر نکته قابل توجه این حوزه صنعتی است که این شرکت ها بیشترین سهم سرمایه گذاری در اکوسیستم استارتاپی را داشته اند.

تا کنون 15 جلد از سلسله گزارش‌های بررسی تجربیات جهانی شرکت‌های استارتاپی در حوزه‌های مختلف کسب و کار توسط ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر شده است که این اقدام با توجه به فرهنگسازی و توسعه زیست بوم شرکت های نوپا، دانش بنیان و استارتاپی به عنوان یکی از ماموریت های اصلی معاونت علمی و فناوری صورت گرفته است. این مجموعه که توسط انتشارات دانش بنیان فناور منتشر شده در تلاش است با شناخت چالش های پیش روی فعالان حوزه های مختلف در جهان گامی برای شکل گیری و رشد پویا تر آنها در کشور بردارد. علاقه مندان به ابتیاع این انتشارات می توانند برای دریافت فایل pdf اینجا کلیک کنند. همچنین علاقمندان برای دریافت سایر جلدهای کتاب می توانند به سایت معاونت علمی و فناوری بخش مجموعه کتاب های استارتاپی مراجعه کنند.
سلسله گزارش های بررسی تجربیات جهانی شرکت های استارتاپی
پایان پیام/25


شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت