سه شنبه ١٩ فروردين ١٣٩٩-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > آرشيو خبري 


چاپ
در آخرین روز سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به مسکو؛

تفاهمنامه همکاری بین بنیاد ملی علم ایران و بنیاد علوم بنیادین روسیه امضا شد

تفاهم نامه همکاری بین بنیاد ملی علم ایران و بنیاد علوم بنیادین روسیه در آخرین روز سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به روسیه، به امضا رسید.

تفاهم نامه همکاری بین بنیاد ملی علم ایران و بنیاد علوم بنیادین روسیه در آخرین روز سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به روسیه، به امضا رسید.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری طی چهار روز حضور در روسیه، با بلندپایه ترین مقامات سیاسی و علمی این کشور، گفت وگو و رایزنی کرد و محور مذاکرات اش را در راستای پیشبرد اهداف اقتصاد دانش بنیان، بر ارتقای دانش، توانمندی و ارتباطات فرامرزی شرکت های داخلی قرار داد.
براساس این گزارش، آخرین برنامه ای که در این سفر برای هیئت عالیرتبه ایرانی در نظر گرفته شده بود، بازدید از دانشگاه دولتی مسکو (MGO) و امضای تفاهمنامه همکاری بین بنیاد ملی علم ایران و بنیاد علوم بنیادین روسیه بود.
این تفاهمنامه از سوی نصرت الله ضرغام رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (بنیاد ملی علم ایران) و ولادیسلاو پانچنکو رییس بنیاد علوم بنیادین روسیه به امضا رسید.
در این دیدار که با حضور آندری فورسنکو دستیار ویژه علمی رییس جمهوری روسیه، ویکتور سادوینچی رییس دانشگاه دولتی مسکو و هیئت مدیره این دانشگاه برگزار شد، ستاری با تاکید بر لزوم گسترش همکاری های علمی میان ایران و روسیه، هدف از امضای این تفاهمنامه را ایجاد افق های جدید در همکاری های بین المللی و دوستی در زمینه تحقیقات، انجام ماموریت ساختن پایه های دانش و علم عنوان کرد.
وی با اشاره به ارتقای همکاری های مشترک در زمینه علم و فناوری و انتقال فناوری تحقیقات، تبادل دانش و تجربه در قالب برنامه های مشترک تبادل دانشجو و استاد و پروژه های علمی و فناوری و رویدادهای علمی در راستای امضای تفاهمنامه میان بنیاد ملی علم ایران و بنیاد علوم بنیادین روسیه، درباره مهمترین محورهای همکاری این تفاهمنامه ابراز کرد: هر دو بنیاد در قالب پروژه های مشترک اقدام به تبادل پژوهشگر و تحقیقات مشترک خواهند کرد و همچنین در جهت تربیت و توسعه انسانی اقدام به تبادل پژوهشگران جوان می کنند که باید زیر نظر اساتید باتجربه دیگر کار کنند.
رییس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (بنیاد ملی علم ایران)، حمایت از پروژه های مشترک دو کشور را در قالب روش های شش گانه عنوان کرد و گفت: هر دو بنیاد در زمینه میان رشته ای و ابر علمی (megascience)، قطب شمال و جنوب، دریای خزر و در جهت منافع هر دو کشور، زمینه های تحقیقاتی که بر ای هر دو طرف از سابقه تاریخی و سنتی برخوردار است، برگزاری رویدادهای علمی مشترک و اعلام فراخوان های مشترک تحقیقاتی که براساس اساسنامه خودشان است، با یکدیگر همکاری خواهند کرد.
در بخش دیگری از این نشست نیز ضرغام با اشاره به گستره تبادل اطلاعات علمی و اجرایی بین دو بنیاد، بیان کرد: هر دو طرف اطلاعات نتایج تحقیقات شان را با هم تبادل می کنند. همچنین در مورد ساختار سازمانی و رویکردهای حمایتی این دو بنیاد با یکدیگر تبادل خواهند داشت. همچنین هر دو طرف، نشست ها و ملاقات هایی با حضور مدیران دو بنیاد می دهند تا اهداف و نحوه تصمیم گیری را با هم هماهنگ کنند.
رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی (بنیاد ملی علم ایران) ادامه داد: در صورت توافق، هر دو طرف می توانند در فعالیت های مشترک دیگر با هم به تفاهم برسند و همکاری کنند.
وی درباره مدت زمان تفاهم نامه و نحوه خاتمه آن توضیح داد: این تفاهم نامه به مدت 5 سال از زمان امضای طرفیت، لازم الاجرا است. پس از پایان 5 سال اول این تفاهم نامه به صورت اتوماتیک برای 5 سال دیگر تمدید می شود مگر اینکه یکی از طرفین بخواهد تفاهم نامه را پایان بخشد. هر گونه تمایلی برای پایان بخشیدن به تفاهم نامه باید30 روز قبل از تاریخ مربوطه به اطلاع طرف مقابل برسد. در صورت پایان تفاهم نامه، هیچ کدام از طرفین تعهدی در قبال طرف مقابل از جمله ضرر مادی و معنوی ندارد.

«دیپلماسی علمی» همچنان برنده است
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بازوی علمی و فناوری دولت یازدهم یعنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در چند سال گذشته، برنامه‌‌ریزی ویژه ای برای بسط و گسترش روابط علمي و فناوري با ديگر كشورها و سازمان‌هاي بين‌المللي کرده است و حاصل این تلاش ها، چند سفر سورنا ستاری به عنوان مقام عالی این معاونت به کشورهای مختلف و گفت وگوهای سازنده در رابطه با تبادل فناوری و همچنین سفر هیئت های مختلفی از کشورهای جهان به تهران با میزبانی معاونت علمی بود.
چند روز پیش سفیر ایران در اتریش اعلام کرد که آقای هاینس فیشر رییس جمهوری این کشور به همراه هیئتی عالیرتبه سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی اواسط شهریورماه سال جاری به ایران سفر خواهد کرد. جالب آنکه بخش عمده ای از این هیئت را فناوران و دانشگاهیان و مسوولان علمی اتریش شکل می دهند.
اوایل مردادماه سال جاری بود که معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران، یک هفته بعد از توافق هسته ای ایران با 5+1، به اتریش سفر کرد و در آنجا دیدارهای متعددی را با مقامات بلندپایه این کشور داشت. او ناظر بر انعقاد دو قرارداد مهم فناوری نیز میان شرکت های ایرانی با شرکت های بزرگ این کشور بود. اما نکته قابل توجه آن بود که به گفته علی مرتضی بیرنگ معاون ستاری در تبادل فناوری و امور بین الملل، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ایران در دیدار با رییس جمهوری اتریش، از او خواسته است که هیئت همراه آقای رئیس‏جمهور، بار علمی و فناوری اش بیشتر شود. یعنی مجموعه ای از روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، دفاتر طراحی و مهندسی و مسوولان شرکت های های تک اتریش، رئیس جمهورشان را همراهی کنند. جالب آنکه آقای فیشر از این پیشنهاد بسیار استقبال کرد و قول داد حتما این طور خواهد بود. او جنبه علم و فناوری را در هیئت همراهش بیشتر خواهد کرد. در همین راستا میزبانی بخش فناوری هیئت همراه رییس جمهوری اتریش، توسط معاونت علمی خواهد بود. این مهم، توانست تبدیل به الگوی خوبی برای تقویت روابط با کشورهای دیگر اروپایی و جهان باشد. و حالا در دومین سفر ستاری به روسیه، خبرهای قابل توجه و مسرورکننده ای در حوزه علم و فناوری به گوش می رسد.

گسترش همکاری های فناورانه
ستاری در نخستین نشست رسمی خود در این سفر، با آقای دنیس مانتوروف وزیر صنایع روسیه، ملاقات کرد. او در این نشست همکاری با روسیه را از اولویت های دولت ایران و دارای اهمیت عنوان کرد و گفت که برخلاف موضوعات مطرح شده پس از اعلام توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران با قدرت های بزرگ جهان، روابط کشورمان با کشور روسیه در حال گسترش خواهد بود.
نکته مهم دیگری که ستاری در این ملاقات به آن اذعان کرد، ظرفیت کشور ما در بخش علم و فناوری و همچنین انقلابی است که در حوزه شرکت های نوپا و استارتاپ های دانش بنیان در حال رخ دادن است. بر همین اساس، وی گسترش همکاری ها بین مراکز علمی دو کشور به ویژه پارک های علم و فناوری را خواستار شد؛ تجربه ای که پیش تر، با همکاری پارک فناوری پردیس معاونت علمی و پارک IT تاتارستان، نتیجه بخش بوده و تبدیل به الگویی شده است که برای ادامه این همکاری ها، کارآمد خواهد بود.
یکی از بحث های مهمی که در این رابطه صورت گرفت، همکاری در تولید و خرید هواپیمای سوپرجت 100 بود. این هواپیما از ساخته های شرکت های هوایی روسیه است که ظرفیت حمل 100 مسافر را دارد.
همکاری دو کشور در بخش های مختلف دریایی، تولید واگن، تولید کودهای کشاورزی، همکاری های صنعتی و همین طور ایجاد شهرک های صنعتی، از دیگر موضوعاتی بود که وزیر صنایع روسیه در این ملاقات، به آن اشاره کرد.
اما از آنجا که وزیر صنایع روسیه طبق برنامه ریزی های انجام شده، در ماه دسامبر سال جاری میلادی (دی ماه 94) به تهران سفر خواهد کرد، وی اظهار علاقه کرد موضوعاتی که در ملاقات امروز مطرح شد تا موعد سفر، جمع بندی شوند تا با حضور هیئت روسی در تهران، به مرحله اجرا گذاشته شوند.
نکته دیگری که مانتوروف در ملاقات با ستاری به آن اشاره کرد، راه اندازی مراکز مهندسی در روسیه بود که به صورت یک پروژه مشترک بین وزارت صنایع و علوم روسیه در حال انجام است. طرف روسی در این باره ابراز علاقه مندی کرده است تا در راه اندازی این مراکز، طرف ایرانی نیز همکاری داشته باشد.

دیدار و بازدید ویژه
ولادیمیر پوتین با آن چهره همیشه مصمم اش، سخنران افتتاحیه ماکس 2015 بود؛ نمایشگاهی که همزمان با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در مسکو برپا شده است. پس از این سخنرانی افتتاح رسمی نمایشگاه، پوتین و ستاری با یکدیگر دیدار می کنند. ستاری، سلام حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحاني رییس جمهوری اسلامی ایران را به وی ابلاغ کرد و از پوتین بابت حمايتهایش قدردانی کرد. او همچنین با تاكيد بر همكاريهاي علمی و فناوری دوجانبه، خواستار گسترش این همکاری ها بود.
سپس این دو مقام عالیرتبه، دقایقی را به همراه برخی سران و مقامات ارشد چندین کشور جهان، به نمایش نمایش هوایی یا «ایر شو» در محل نمایشگاه نشستند. اما پس از آن بود که پوتین، ستاری را به بخش ها و غرفه های مختلف ماکس 2015 برد که این بازدید چهار ساعت به طول انجامید. در خلال این بازدید، آن دو، با یکدیگر درباره فناوری ها و دستاوردهای شرکت های روسی و ایرانی با یکدیگر صحبت کردند.
هنوز محورها و مشروح صحبت های میان پوتین و ستاری، جایی درز نکرده است، اما شکی نخواهد بود که طرف ایرانی، با توجه به اینکه تاکید بسیاری بر به بار نشستن برنامه اقتصاد دانش بنیان در کشور دارد، رایزنی هایش در همین راستا خواهد بود.
البته پیش از این برنامه، دیمیتری راگوزین معاون مدودوف؛ نخست وزیر روسیه، میزبان ستاری بود علاوه بر گپی دوستانه با یکدیگر، از چند دستاورد هوافضای نمایشگاه دیدن کنند و در پیاده روی های فضای نمایشگاه، نکته هایی را با یکدیگر رد و بدل کنند. این دیدار و همراهی، مقدمه ای شد تا فردای روز افتتاحیه یعنی در سومین روز حضور ستاری در مسکو (چهارشنبه) نخستین کمیته عالی همکاری های فناوری ایران و روسیه تشکیل شود. در این نشست، درباره تبادل فناوری و ارتباط فناوران دو کشور گفت وگو شد. همچنین مباحث مختلفی از جمله همکاری های دوجانبه در حوزه های مختلف نانو، بایو، علوم شناختی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و هوا و فضا از سوی طرفین مطرح شد و مقامات ایران و روسیه، بر پیگیری برنامه های پیش بینی شده، تاکید کردند.
فراهم سازی بستر تعاملات علمی و فناوری نیز در این کمیته، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. پیشنهاد تشکیل کمیته عالی همکاری های فناوری ایران و روسیه، در نخستین سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران به روسیه در آبان ماه سال گذشته، مطرح شده بود.

درها بازتر می شود
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در چهارمین روز سفرش به روسیه این سفر همچنین با آندری فوروسنکو دستیار علمی رییس جمهوری و کاماروف رییس آژانس فضایی روسیه نیز دیدار و گفت‌و گو کرد. ستاری در دیدار دستیار علمی پوتین، مباحثی که در سفر قبلی اش به مسکو و سفر سال گذشته فورسنکو به تهران مطرح شده بود مورد پیگیری قرار گرفت.
همچنین در این سفر، از برخی مراکز علمی، تحقیقاتی، دانشگاهی و صنعتی روسیه نیز بازدید شد و ستاری و هیئت همراه با پژوهشگران، فناوران، دانشگاهیان و صنعت گران روسی به گفت وگو پرداخت.
با توجه به زمان اندک این سفر و حجم بالای دیدارها و گفت وگوها و نشست ها و بازدیدها و البته هماهنگی های لازم برای عقد قراردادهای دوطرفه، بی شک حامل دستاوردهای قابل توجهی خواهد بود. ضمن آنکه در گفت وگوهایی که صورت گرفت، مقامات ایرانی بر مشارکت بخش خصوصی و فناوران ایرانی در اجرای پروژه ها و بهره مندی از دستاوردها و تجربیات آنان تاکید ویژه داشت. از این رو می توان متصور بود که در آینده نزدیک، مردم ایران حلاوت دستاوردها در حوزه «دیپلماسی علمی» را خواهند چشید.
در سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران به روسیه، تنی چند از معاونین و تعدادی از دبیران ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی و روسا و اساتید دانشگاه های ایران، وی را همراهی می کردند.
پایان پیام/


©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir