دوشنبه ٣٠ دی ١٣٩٨-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو میزگردها 


چاپ
دکتر وطنی:

نان به عنوان یک کالای راهبردی مدنظر قرار گیرد

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: به دست اندرکاران حوزه نان توصیه می کنم که به نان به عنوان یک کالای راهبردی نگاه کنند.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: به دست اندرکاران حوزه نان توصیه می کنم که به نان به عنوان یک کالای راهبردی نگاه کنند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر علی وطنی، معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در نخستین جلسه فناوری پخت نان، با بیان اینکه دست اندرکاران به نان، به عنوان یک کالای راهبردی نگاه کنند، اظهار کرد: نان از گذشته دور در ایران قداست داشته و ایرانی ها به این کالا به عنوان یک کالای با برکت و رزق اصلی نگاه می کردند.
وی تصریح کرد: نان در سبد غذایی ایرانی ها همیشه بوده و هنوز هم با وجود تغییراتی که در نوع زندگی آنها به وجود آمده باز هم جایگاه خود را از دست نداده و همچنان به عنوان اصلی ترین ماده غذایی در سفره ایرانی ها وجود دارد.
دکتر وطنی، با اشاره به مدرن و ماشینی شدن تولید نان در کشور، گفت: به دلیل افزایش ناگهانی جمعیت و زیاد شدن تقاضا در حوزه نان، اگر چه تولید این محصول استرتژیک در کشور بعضا ماشینی شده است و ولی با توجه به فرآیند تولید نان و نوع مواد افزودنی و انواع نان های تولیدی به روش های سنتی، میزان دور ریز این نعمت الهی علیرغم افزایش قیمت متاسفانه افزایش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: اگر به نان به عنوان یک کالای راهبردی که تاثیر زیادی در امنیت غذایی، اجتماعی و سیاسی کشور دارد نگاه شود، در این صورت تمام تلاش ها برای بهبود فرآیندها این موضوع متمرکز می شود که کیفیت نان افزایش و میزان دور ریزهای آن کاهش یابد.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی، با تاکید بر این نکته که توجه جدی به ماده اولیه پخت نان نیز مهم است، افزود: مسوولان باید به نوع تولید گندم و نحوه تولید نان در کشور توجه جدی کنند؛ زیرا امروزه بر اثر تولید نان بی کیفیت، ده ها تن ضایعات نان و دور ریز این محصول را داریم.
وی بیان کرد: اگر از فناوری های موجود در کشور به نحو مطلوبی برای تولید نان استفاده شده و تولید این محصول را در کشور بهینه سازی کنند از هدر رفت این برکت الهی جلوگیری خواهد شد.
وی اظهار کرد: اگر تولید گندم و نان بر اساس شاخص ها و استانداردهای تایید شده باشد، در این زمینه با کمترین هدر رفت منابع مواجه خواهیم شد و از این برکت الهی استفاده بهینه خواهیم کرد.

 

استانداردسازی فرآیندها و فناوری صنعت نان الزامی است

مدیر کل دفتر هماهنگی مراکز علمی معاونت علمی نیز در این نشست گفت: استانداردسازی فرآیندها، فرمولاسیون و فن آوری های بخش صنعت نان با توجه به اهمیت و جایگاه نان در سبد غذایی الزامی است.
دکتر یارمحمد بای افزود: اختلاف نظر پیرامون استفاده و یا عدم استفاده از جوش شیرین در تولید نان، فقر ریزمغذی ها و مواد معدنی موجود در آرد، نمک بالای نان و غنی سازی آرد مصرفی با ویتامین ها موضوعاتی است که در این کارگروه بررسی خواهد شد.
وی تصریح کرد: همچنین موضوع نان های رژیمی، فسادپذیری و کپک زدگی زودهنگام نان، کمبود کارخانه های مدرن و تجهیزات با کیفیت و همچنین ارتقای کیفیت فناوری های تولید و تهیه نان در کشور موضوعات مرتبط با سیاست های جدید معاونت در ستادهای معاونت خواهد بود.
مدیر کل دفتر هماهنگی مراکز علمی معاونت علمی، با اشاره به همکاری دستگاه های مرتبط با صنعت نان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: در قالب برنامه ای مشترک می توان به راهکارها و سیاست گذاری های مطلوب¬تری در این زمینه دست یافت.

 

کشورهای همسایه از خمیر مایه تولیدی ایران استفاده می کنند
همچنین مهندس علی احتشامی، مدیر عامل شرکت خمیر مایه و الکل رازی، در این جلسه، گفت: تولید خمیر مایه در کشور به میزان و با کیفیت خوبی صورت می گیرد اما از سوی نانوایی های ایرانی استقبالی برای خرید آن وجود ندارد.
وی افزود: در هر گرم خمیر مایه 7 هزار میلیارد سلول زنده وجود دارد که این سلول های زنده تاثیرات مثبتی بر روی بدن انسان می گذارند اما به دلایل نامعلومی مصرف این ماده در نان های تولیدی کاهش یافته است
مهندس احتشامی، با اشاره به اینکه نان سنتی ایران زبانزد دنیا است، تصریح کرد: متاسفانه چند سالی است که به نان سنتی چندان توجهی نمی شود و این محصول خوب به یک محصول ضرر رسان و ناسالم تبدیل شده است.
وی خاطرنشان کرد: آمارها نشان می دهد که مصرف خمیر مایه در کشورهای همسایه بیشتر از ایران است و نیمی از تولیدات ما با قیمت کم به این کشورها صادر می شود و مصرف داخلی آن کم است.
مدیر عامل شرکت خمیر مایه و الکل رازی، با اشاره به اینکه خمیر مایه یک رقیب جدی به نام جوش شیرین دارد، بیان کرد: استفاده از جوش شیرین در تولید نان باعث افت کیفیت و کاهش مصرف خمیر مایه در نان های تولیدی شده است که بهترین راهکار رفع این مشکل فرهنگ سازی و تبلیغات گسترده است.

 

نان های تولیدی فاقد مواد مغذی هستند
دکتر ربابه شیخ الاسلام، رییس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران، نیز در ادامه این کارگروه گفت: نان های فعلی که با جوش شیرین تولید می شوند و خمیر مایه در آنها استفاده نمی شود فاقد مواد مغذی هستند.
وی افزود: خمیر مایه شامل انواع ویتامین های گروه ب است و طعم و رایحه خاصی دارد که جوش شیرین فاقد آن ها بوده و به نوعی ضرر رسان هم هست.
به گفته دکتر شیخ الاسلام، جوش شیرین به صورت صنعتی به نان حالت پف کردگی می دهد نه تخمیر و به نوعی با استفاده از جوش شیرین در نان ها ایرانی ها نان خشک شده استفاده می کنند.
رییس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران تصریح کرد: خبازی ها باید از آرد سفید استفاده نکنند و به جای آن از آرد با 10 تا 12 درصد سبوس دار استفاده کنند ولی چنین چیزی اتفاق نیفتاد.

 

نمک نان های تولیدی بالا است
همچنین دکتر زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: به دلیل مصرف جوش شیرین در تولید نان های فعلی نمک موجود در این نان ها زیاد بوده و برای مصرف کنندگان مضر است.
وی خاطرنشان کرد: نان واقعی و خوب باید 30 درصد انرژی، 30درصد کلسیم و 70 درصد آهن مورد نیاز بدن را تامین کنند اما نان های تولیدی چنین نبوده و به بدن نیز ضرر می رسانند.
عبداللهی با اشاره به اینکه جوش شیرین میزان جذب سدیم را افزایش می دهد، بیان کرد: این میزان سدیم دریافتی برای مصرف کنندگان اختلالات گوارشی ایجاد کرده و همچنین فشار خون را هم افزایش می دهد.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت اظهار کرد: وزارت بهداشت اصرار بر حذف جوش شیرین از نان های تولیدی دارد و اولویت اصلی ما بهبود کیفیت نان های مصرفی مردم است و برای این کار با هر نهادی که برنامه داشته باشد همکاری می کنیم.
وی افزود: نان تافتون، لواش و بربری بیشترین میزان مصرف جوش شیرین را دارند و نان سنگک در حال حاضر سالم ترین نان موجود است.

 

70 درصد نانوایی ها از جوش شیرین استفاده می کنند
مهندس اکبر شریفی، رییس انجمن علوم و فناوری غلات ایران، نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه 70 درصد نانوایی ها از جوش شیرین استفاده می کنند، گفت: با توجه به اینکه تقاضا برای تولید نان زیاد شده و افزایش جمعیت نیز داشته ایم نانوایی ها برای سرعت دادن به تولید نان از جوش شیرین در آن استفاده می کنند.
وی تصریح کرد: متاسفانه هیچ متولی مشخصی برای نظارت بر این کار وجود ندارد و مدیران این حوزه نیز تخصص کاری در زمینه تولید نان ندارند.

پایان پیام/23


©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir