چهارشنبه ١٣ فروردين ١٣٩٩-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو میزگردها 


چاپ
دکتر وطنی تاکیدکرد:

لزوم تجاری‌سازی فناوری‌های ایمنی برای حفظ جان مردم

معاون توسعه فناوری بیان کرد: شرکت های دانش بنیان باید در راستای ایمن سازی جامعه، فناوری های مورد نیاز را تولید و توسعه دهند.

معاون توسعه فناوری بیان کرد: شرکت های دانش بنیان باید در راستای ایمن سازی جامعه، فناوری های مورد نیاز را تولید و توسعه دهند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر علی وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جلسه کار گروه پیشگیری خطرات ناشی از سوانح طبیعی درباره تجاری سازی ایمنی عنوان کرد:اگر شرکت های دانش بنیان با بکارگیری متخصصین خود فناوری های مورد نیاز را به شرط رساندن محصولاتشان به وزارت ها و سازمان های زیربط فراهم سازند مورد حمایت معاونت علمی و فناوری قرار خواهند گرفت.
وی سازمان مدیریت بحران کشور را متولی و مسئول پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از سوانح طبیعی از نظر اداری،اجرایی و سازمانی دانست و همچنین برای مشارکت معاونت علمی و فناوری در توسعه فناوری های مربوط به پیشگیری خطرات ناشی از سوانح طبیعی اعلام آمادگی کرد.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی درباره تعامل با زیربط ستاد بحران خاطر نشان کرد: باید از وضعیت موجود در رابطه با سوانح احتمالی تجزیه و تحلیل اساسی صورت گیرد تا به جای صرف هزینه های گزاف برای جبران سانحه پیش آمده قبل از وقوع حادثه برای پیشگیری و مقابله با آن مدیریت پیشگیری اعمال شده تا هزینه ها و خسارت های کمتری برای کشور وجودآید.

دکتر وطنی اعلام کرد: با توجه به تهدیدات متنوع ناشی از مخاطرات طبیعی و اکولوژیک و حجم بسیار بالای سوانح انسان ساز و تصادف جاده ای و تبعات بسیار سنگین این موضوع بر پیکره اقتصاد ملی و زیان های ناشی از آن را، در گرو توسعه و توجه تمام بازیگران دولتی و غیر دولتی در راستای ارتقای کمی و کیفی فناوری های امداد و نجات و مدیریت بحران دانستند و ضرورت ایجاد کارگروه مربوطه را با مشارکت دستگاه های اجرایی مرتبط در این راستا ارزیابی کردند.

کار گروه بحران معاونت علمی؛ بازوی علمی در پیگیری سوانح
دکتر غفور آشتیانی دبیر کار گروه پیشگیری خطرات ناشی از سوانح طبیعی هدف از تشکیل این جلسه را معرفی ستاد بحران معاونت علمی به عنوان بازوی علمی و فناوری کشور بیان کرد و همچنین هدف این کارگروه رایافتن راهکاری برای پیاده سازی سیاست کلی نظام واجرای دقیق آن توسط ارکان حکومتی و عملیاتی نمودن دانش و تجربیاتی که در کشور وجود دارد دانست و همچنین افزود: توسعه اقتصادی و مهندسی کشور یک سند علمی برای این کار نیاز دارد.

سند سیاست های کلی
دبیر کارگروه پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از سوانح طبیعی این سند را که در سال 84 به مدت دو سال در تشخیص مصلحت نظام بر روی آن کار شده است را به عنوان یکی از بهترین سندهای کشور معرفی کرد.
وی افزود:این سند که در 8 سال گذشته کسی به آن توجه ای نکرده در دنیا قابل تأیید است و همچنین در این سند بهبود و کاهش آسیب پذیری، مدیریت واحد،استفاده از مکانیزم های مالی بیمه ای و فناوری های نوین بیان شده است.
دکتر آشتیانی در رابطه با کاهش خطر پذیری بیان کرد:برای کاهش خطرپذیری تنها دو راهکار وجود دارد: 1- به طبیعت نمی توانیم دست بزنیم 2- بهبود کیفیت، بهبود حاکمیت و مدیریت و با حفظ سرمایه های انسانی بهبود مدیریت بحران که پس از وقوع حادثه نجات، امداد و اسکان آن را انجام می دهیم.
وی همچنین اضافه کرد:نگاه صحیح مدیریت ریسک برای بهبود ایمنی و رفاه حفظ جان،حفظ سرمایه های خرابی،بهبود ساخت شرکت ها و همچنین کاهش خرابی و جلوگیری از اختلال اقتصاد و جلوگیری از توسعه الزامی است. این کار به ما کمک می کند که وابستگی به مدیریت بحران کمتر شود.
دکتر آشتیانی همچنین ایمن سازی مدارس و بیمارستان ها را مهم تلقی کرد.

هنر مدیریت بحران
دکتر اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره شناسایی ظرفیت های کشور خاطرنشان کرد: ما بایدظرفیت های کشور را شناسایی کرده و در مقابل پیش بینی و پیشگیری از حوادث آمادگی و هماهنگی لازم را داشته باشیم تا بتوانیم در زمان وقوع حوادث مقاومت کنیم.
وی افزود: هنر مدیریت بحران در شناخت ظرفیت های کشور وهماهنگ کردن این ظرفیت ها با فرماندهی قاطع است و سازمان مدیریت بحران کشور درپی اعمال این فرماندهی قاطع است.
رئیس سازمان مدیریت بحران برگزاری نمایشگاه فناوری های نوین را در خصوص مدیریت بحران پیشنهاد کرد، وی ادامه داد که بهتر است این نمایشگاه در تاریخ پنجم دی ماه سال جاری مطابق با سالگرد زلزله بم در همان شهر برگزار شود.
دکتر نجار در این جلسه تاکید کرد: همه ی وزرای زیربط مدیریت بحران باید یک سازوکار جدیدی را برای سازمان مدیریت بحران تدارک ببینند و هرکدام متولی یک موضوع باشند.

احیای منزلت و اجرای فناوری در مدیریت بحران
دکتر یار محمد بای مدیر کل دفتر هماهنگی مراکز علمی در این جلسه درباره جهت گیری های معاونت علمی بیان کرد:معاونت علمی و فناوری در دو سطح اتخاذ رویکرد های جدید در اهداف و مأموریت های معاونت و توجه به فناوری های مربوط به مدیریت بحران و امداد نجات دارای جهت گیری هایی است.
همچنین در حوزه تعامل با دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و شرکت های دانش بنیان لزوم توجه به موضوع فناوری های امداد و نجات اصلاحاتی را در دستور کار دارد.
در ادامه این نشست دکتر امین صابری نیا رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی بیان کرد: ما چندین کارگروه مختلف را در مدیریت بحران داریم که در آن کارگروه بهداشت درمان هم گنجانده شده است.
وی همچنین تاکید کرد:باید برایمقابله با زلزله و سایر سوانح طبیعی برنامه ریزی شود و خاطرنشان کرد: ما هنوز از ظرفیت خود آگاه نیستیم و نباید از افراد غیرمسئول و غیرحرفه ای استفاده کنیم.
پایان پیام/

 


©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir