اخبار
منو اصلی
پیوندها
اخبار > 8 قلم داروی پیوسته رهش برای نخستین بار در کشور تولید شد


به‌منظور درمان بیماری صرع؛

8 قلم داروی پیوسته رهش برای نخستین بار در کشور تولید شد

برای نخستین بار در کشور؛ محققان داخلی موفق به تولید چندین قرص پیوسته رهش با خصوصیت آزادسازی تدریجی در بدن شدند. داروی های تولیدشده با عنوان "قرص‌های خوراکی پیوسته رهش" برای درمان بیماری صرع به کار می‌روند که ضمن قطع وابستگی، بیماران را از عوارض طاقت‌فرسای دارو در امان نگاه می‌دارد.

 

برای نخستین بار در کشور؛ محققان داخلی موفق به تولید چندین قرص پیوسته رهش با خصوصیت آزادسازی تدریجی در بدن شدند. داروی های تولیدشده با عنوان "قرص‌های خوراکی پیوسته رهش" برای درمان بیماری صرع به کار می‌روند که ضمن قطع وابستگی، بیماران را از عوارض طاقت‌فرسای دارو در امان نگاه می‌دارد. 

 

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سلامتی نعمتی است که شاید تنها یک بیمار می‌تواند ارزش آن را با گوشت و پوست خود لمس کرده باشد. زندگی ست و هزاران اتفاقات خوشایند و ناخوشایندی که همواره انسان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند. راهی پرفرازونشیب که گاهی سراشیبی را مسیر اصلی و گاهی هم سربالایی تند و طاقت‌فرسا را نشان می‌دهد. در این هیاهوی روزمرگی آنچه همواره موردتوجه قرار می‌گیرد، موفقیت و خودکفایی است. آسان می‌شود با چاشنی علم و فناوری. از سلامتی گفتیم و هزار راهه‌های پرپیچ خم زندگی. از فناوری گفتیم و طعم خوش زندگی با چاشنی ایده و خلاقیت و حالا می‌رسیم به گروهی از محققان داخلی که با تولیدات خود توانسته‌اند۸ قلم  قرص داروی پیوسته رهش را برای نخستین بار در کشور تولید کنند. 

 

 

بر اساس این گزارش؛ شاید ابتدای امر باید توضیح داد که ماهیت دارویی با عنوان" پیوسته رهش" چیست؟ اشکال دارویی ابزاری برای رساندن مولکول‌های دارو به محل اثر هستند. اثربخشی دارو مرتبط با غلظت دارو در محل اثر است که این آثار شامل آثار سمی و ناخواسته و آثار درمانی و مفید هستند. هدف درمان موفق دارویی، با استفاده از روش "پیوسته رهش"؛  رساندن غلظت مناسبی از دارو به محل مناسب است به‌نحوی‌که بیشترین اثر درمانی و کمترین سمیت حاصل شود.

 

 

بر همین اساس شرکت دانش‌بنیان داروسازی رها؛ با تمرکز بر تولید فرآورده‌های دارویی با اشکال مختلف، در عمر کوتاه خود تابه‌حال بیش از ۱۲۰قلم از انواع قرص‌ها، قطره‌های چشمی، کپسول، پماد، ژل . .اسپری بینی  شربت  سوسپانسیون و آمپول .... تولید کرده است. موضوع مهم و ویِژه درروند تولیدات این شرکت دانش‌بنیان، تولید انواع قرص‌های خوراکی با عنوان"پیوسته رهش" است، تا بتواند ضمن کمتر کردن اثرات  جانبی دارو در بیماران، غلظت مناسبی از دارو را به بیمار برساند. 

 

غلامرضا اخوان فرید، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان رها با اشاره به تولید ۸ قلم فرآورده‌های دارویی در کشور گفت: برای نخستین بار در کشور به تولید داروهای خوراکی با مزیت پیوسته رهش دست‌یافتیم. داروهایی که قبل از این به کشور وارد می‌شد. تولید این داروها سالیانه ۳۰ میلیون دلار برای کشور صرفه‌جویی ارزی معادل ۱۲۰ میلیارد تومان خواهد داشت، ضمن آنکه با تولید فرآورده‌های دارویی در کشور موفق به تأمین نیاز بازار تا حد قابل‌توجهی در کشور شدیم. 

این فعال حوزه فناوری در ادامه با اشاره به اینکه، مواد اولیه  تمام محصولات این شرکت در داخل تولید می‌شود بیان کرد: توانسته‌ایم چیزی در حدود ۵۰ میلیارد تومان فروش سالانه را در بخش قرص‌های سدیم والپروات  و کاربامازپین  پیوسته رهش داشته باشیم. که این رقم در سال جدید افزایش خواهد یافت و بخش عمده‌ای از  احتیاجات بازار داخلی تأمین خواهد شد.

پایان پیام/32


©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir