صفحه اصلی > سوالات متداول > ارزیابی و ثبت نام شرکتهای دانش بنیان > مشارکت اعضای هیئت علمی در تأسیس و اداره شرکتهای دانش بنیان 

 

1-1.          مراحل ثبت نام شرکت­ها برای دانش بنیان شدن چیست؟

پاسخ: در ابتدا شرکت می بایست به سایت www.daneshbonyan.ir مراجعه کرده و پس از مطالعه آئین­نامه­ها و قوانین و در صورت دارا بودن شرایط مندرج در آئین نامه در قسمت «مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و نظارت بر اجراء»، در سامانه ارزیابی شرکت­ها و موسسات دانش­بنیان (http://www.reg.daneshbonyan.ir)  ثبت نام نمایند.

 

1-2.         براي تاسيس يک شرکت یا موسسه دانش بنيان، چه باید کرد؟

پاسخ: شرکت­ها و موسسات باید بصورت عادي در اداره کل ثبت شرکت­هاي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شوند و در هنگام ثبت، هيچ تفاوتي بين شرکت­ها وجود ندارد.

شرکتهاي متقاضي پس از توليد کالاها و خدمات دانش بنيان يا ارايه نمونه آزمایشگاهی (براي شرکتهاي نوپا)، بر مبناي آيين­نامه مصوب کارگروه، ارزيابي شده و براي يک مدت محدود مي­توانند از تسهيلات و مزاياي قانون استفاده کنند و براي تمديد زمان استفاده از مزاياي قانون، بايد دوباره ارزيابي شوند.

 

1-3.   آیا می­توان از ابتدا شرکت را به عنوان شرکت و یا موسسه دانش بنیان در اداره کل ثبت شرکت­ها سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت نمود؟

پاسخ: خیر، ثبت شرکت­ها و موسسات دانش بنیان همانند دیگر شرکت­ها و موسسات خواهد بود و شرکت متقاضی پس از ثبت شرکت در اداره کل ثبت شرکت­ها، وارد فرآیند ارزیابی شرکت­ها می­شود.

 

1-4.    شركت دانش بنيان به چه شركتي گفته مي‌شود؟

پاسخ: شرکت یا موسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم­افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری­سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری­های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم­افزارهای مربوط تشکیل می­شود و بر اساس معیارهای مورد نظر آیین­نامه، به تایید کارگروه می­رسد.

 

1-5.    آیا ثبت نام اشخاص حقیقی در سامانه امکان­پذیر است؟

پاسخ: خیر، لازم است فرد ابتدا به صورت حقوقی شرکت یا موسسه­ای را در اداره ثبت شرکت­ها به ثبت برساند و بعد از اخذ شناسه ملی شرکت نسبت به ثبت نام شرکت در سامانه شرکت­های دانش بنیان جهت ارزیابی اقدام نماید.

 

1-6.    شناسه ملي اشخاص حقوقي را چگونه مي­توان پيدا نمود؟

پاسخ: متقاضيان مي­توانند به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور با آدرس (http://www.ilenc.irمراجعه نمايند و با جستجوي اسم شركت يا موسسه، شناسه ملي اشخاص حقوقي را دريافت و در سامانه وارد نماييد.

 

1-7.        آیا یک تیم شامل چند نفر از افراد متخصص (هسته فناور یا واحد فناور) که در یک مرکز رشد مستقر است، مشمول استفاده از مزایای قانون می‌شود؟

پاسخ: قانون مختص به حمایت از شرکت‌های ثبت شده رسمی است و هسته فناور یا واحد فناور، پس از ثبت رسمی حقوقی می‌تواند بلافاصله تقاضا داده و ارزیابی شود. لذا قبل از ثبت رسمی شرکت، امکان ارایه تقاضا و استفاده از حمایت‌های قانون وجود ندارد.

 

1-8.   شرکت چه کسی را به عنوان رابط در سامانه ثبت کند و اگر شرکت اقدام به ثبت نام اولیه نموده باشد، اما بعد از پنج ساعت ایمیل فعال­سازی به رابط و یا مدیرعامل ارسال نگردد، چه اقدامی باید صورت پذیرد؟

پاسخ: رابط شرکت شخصی است که برقراری ارتباط از جانب دبیرخانه کارگروه با ایشان به راحتی امکان­پذیر باشد و از کلیه اطلاعات و فرآیندهای شرکت مطلع باشد. همچنین اگر رابط شرکت اقدام به ثبت نام اولیه نمود و پس از پنج ساعت ایمیل فعال­سازی برای وی ارسال نگردید، لازم است که دوباره اقدام به ثبت نام نماید.

 

1-9.    آیا شرکتی که قسمتی از سهام آن متعلق به شخص حقیقی با تابعیت غیرایرانی باشد می­تواند از حمایت­های قانونی مربوط به شرکت­های دانش بنیان استفاده نماید؟

پاسخ: بله، این شرکت­ها هیچ ممانعتی برای ثبت نام و استفاده از حمایت­ها و تسهیلات قانونی شرکت­های دانش­بنیان ندارند.

 

1-10.  سهام بی نام چیست؟

پاسخ: در صورت بی‌نام بودن سهام در شرکت‌های سهامی، نام و مشخصات دارنده سهم بر روی ورقه سهم درج نمی‌شود و سهم بی‌نام به صورت سند در وجه حامل تنظیم و مالک، دارنده آن شناخته می‌شود، مگر خلاف آن ثابت گردد. برای نقل و انتقال سهام بی‌نام نیازی به ثبت آن توسط صاحب سهم یا وکیل او در دفاتر شرکت نیست. اگر شرکت فاقد سهام بی نام است در قسمت ثبت اطلاعات مربوط به سهام بی نام صفر را وارد نماید.

 

1-11.       آیا دانشگاه­ها امکان مشارکت در تأسیس و اداره شرکت­های دانش بنیان را دارند؟

پاسخ: بر اساس ماده 43 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت - مصوب 4/12/93،  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی (دولتی و غیردولتی) مجازند با ایجاد و مشارکت در شرکتهای دانش‌بنیان که حداکثر چهل ‌و نه درصد (49%) سهام آن متعلق به دانشگاهها، مؤسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی و مابقی سهام متعلق به اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان و سایر سهامداران بخش خصوصی است، نتایج تحقیقات اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان خود را تجاری‌سازی نمایند.

 

1-12. آيا شركتهاي دولتي يا متعلق به بخش عمومي هم حق استفاده از حمايتهاي قانون دانش بنيان را دارند؟

پاسخ: شرکتهای دولتی، مؤسسات ونهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکت­ها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد (50%) از مالکیت آنها متعلق به شرکت­های دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایتهای این قانون نیستند.

 

1-13.  فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیر دولتی چیست؟

پاسخ:  شهرداری‌ها و شرکتهای تابعه آنان مادام که بیش از 50 درصد سهام و سرمایه آنان متعلق به شهرداری‌ها باشد. 2 - بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی 3 - هلال احمر 4 - کمیته امداد امام 5 - بنیاد شهید انقلاب اسلامی 6 - بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 7 - کمیته ملی المپیک ایران8 - بنیاد 15 خرداد 9 - سازمان تبلیغات اسلامی 10 - سازمان تأمین اجتماعی  11 - فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران 12 - مؤسسه‌های جهاد نصر، جهاد استقلال و جهاد توسعه زیر نظر جهاد سازندگی 13- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی 14-کتابخانه حضرت آیت‌الله مرعشی نجفی (‌قم) 15- جهاد دانشگاهی 16- بنیاد امور بیماریهای خاص 17- سازمان دانش‌آموزی  18- صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر 19- صندوق تأمین خسارتهای بدنی

 

1-14.آيا انجام فرايند ارزيابي و تأييد صلاحيت شركت­ها، مستلزم پرداخت هزينه است؟

پاسخ:خیر، با توجه به لزوم حمایت از شرکت­های دانش بنیان، همه هزینه­های ارزیابی شرکت­های دانش­بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین می­شود و شرکت­های متقاضی هیچ هزینه­ای را به کارگزاران ارزیابی پرداخت نمی­کنند.

 

1-15.اگر عنوان دانش‌بنيان در نام ثبتي يا اساسنامه شركت وجود داشت، آيا شركت دانش‌بنيان محسوب مي‌شود و مي‌تواند از حمايت‌هاي مندرج در قانون استفاده كند؟

پاسخ: خير. لازم است همه شركت­هاي متقاضي حمايت­ها، اطلاعات خود را در اين سامانه وارد كرده و بر اساس اين فرايندها ارزيابي شوند و شرکت­هایی هم که در نام ثبتی یا اساسنامه خود، عنوان دانش­بنیان دارند، باید مشابه سایر شرکت­ها بر اساس آیین­نامه ارزیابی شرکت­های دانش­بنیان ارزیابی شوند.

 

1-16. آیا شرکت­هایی که عضو مراکز رشد و یا پارک­های فناوری هستند جزو شرکت­های دانش بنیان مشمول مزایای ماده (3) قانون هستند؟

پاسخ: شرکتهای مستقر در پارکهای فناوری و یا مراکز رشد بایستی همانند دیگر شرکت­ها در سامانه ثبت نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند.

 

1-17.     آیا واحدهای تحقیق و توسعه فعال در یک شرکت خصوصی می توانند در قالب یک شرکت دانش بنیان مستقل شود؟

پاسخ: شرکتهای بزرگی که معیارهای ارزیابی شرکتهای دانش بنیان و یا شرکتهای دانش بنیان دارای فعالیت صنعتی را ندارند می توانند با تبدیل واحد تحقیق و توسعه خود به یک شرکت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای دانش بنیان اعلام شده توسط کارگروه فعالیت کنند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نموده و فرآیند ارزیابی همانند دیگر شرکتها برای آنها نیز صورت پذیرد.

 

1-18.     در صورتی که محصول شرکت که در فهرست کالا/خدمات دانش بنیان مصوب قرار دارد در حد طرح و مستندات باشد می تواند در سامانه ثبت درخواست نماید؟

پاسخ: خیر، شرکت­های نوپا باید کالاها و خدمات دانش­بنیان را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) ساخته و ارائه نمایند.

 

1-19. در صورتی که شرکت متقاضی تغییر نام داده باشد، به هنگام ثبت نام در سامانه دانش بنیان چه اقدامی را باید انجام دهد؟

پاسخ: در صورت تغییر نام، شرکت باید آگهی تغییرات را ضمیمه مدارک کند. در صورتی که بعد از وارد شدن به پروسه ثبت نام، نام شرکت  تغییر کند باید آگهی تغییر نام برای دفتر امور شرکت­ها و موسسات دانش بنیان فکس گردد (تلفکس: 88623593)، در غیر اینصورت مسئولیت این امر به عهده شرکت می­باشد.

 

1-20.      آیا بیمه افراد در خارج از محل شرکت متقاضی هم قابل قبول است؟

پاسخ: برای احراز شرط 3 نفر بیمه شده در6 ماه اخیر، بیمه کارکنان باید در شرکت متقاضی درخواست دانش بنیان انجام شده باشد.

 

1-21.      شرط سقف 3 سال برای شرکت­های نوپا تاریخ ثبت شرکت ملاک هست یا تاریخ شروع فعالیت؟

پاسخ: تاریخ ثبت شرکت در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ملاک ارزیابی می باشد.

 

1-22.     آیا شرکت­های متقاضی در هنگام ثبت نام باید در پارک علم و فناوری مستقر باشند؟

پاسخ: خیر- شرکت­ها در هنگام ثبت نام الزاماً نباید در پارک علم و فناوری مستقر باشند.

2-1.          چه مداركي به صورت اسكن شده جهت تكميل اطلاعات لازم است؟

پاسخ: مدارك لازم براي ارسال از طريق سامانه در جدول زير آورده شده است:

 

 

 

2-2.   شرکت هایی که اطلاعات محصولات و قراردادهای آنها نظامی یا محرمانه می­باشد، به چه صورت می­توانند وارد پروسه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان گردند؟

پاسخ: شرکت هایی که اطلاعات آنها محرمانه یا نظامی می باشد به هیچ وجه نباید اطلاعات خود را در سامانه daneshbonyan.ir وارد کنند و باید با مرکز مشاوره دانش­بنیان یا دبیرخانه کارگروه تماس بگیرند تا راهنمایی لازم انجام شود.

 

2-3.        اطلاعات بیمه شدگان ( برای کارکنان تمام وقت ) بطور کامل در سامانه بارگذاری شده است، لیکن در بررسی اولیه به دلیل عدم ارائه اطلاعات سه نفر بیمه شده شرکت عدم تایید شده است. چه مشکلی در این میان وجود دارد؟

پاسخ: صحت اطلاعات بیمه شدگان در سایت سازمان بیمه تامین اجتماعی بررسی می­شود، که پسورد هر کاربر (بصورت پیش فرض) شماره سریال شناسنامه وی می­باشد، اگر این پسورد توسط فرد تغییر کرده باشد، امکان چک شدن اطلاعات بیمه­ای فرد محقق نخواهد شد و لازم است تغییرات به اطلاع مرکز مشاوره با شماره تماس­های "83533030-83533130-83533230-83533330" برسد.

 

2-4.        آیا برای تحویل اسناد و دریافت مشاوره امکان مراجعه حضوری به دفتر امور شرکت­های دانش بنیان  وجود دارد؟ 

پاسخ: نیازی به تحویل اسناد به صورت حضوری به امور شرکت­های دانش­بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وجود ندارد و مشاوره تنها از طریق تلفن­های اعلام شده مرکز مشاوره "83533030-83533130-83533230-83533330" صورت می­پذیرد.

 

2-5.        آیا بارگذاری تعهدنامه دارا بودن نظام نامه مالی الزامی است؟

پاسخ: بله،کلیه شرکت­ها باید تعهدنامه دارا بودن نظام نامه مالی را تکمیل نموده و در سامانه بارگزاری نمایند.

 

2-6.    چرا با وجود ثبت نام در سایت، با نام کاربري و رمز عبوري که انتخاب شده، امکان ورود به سامانه وجود ندارد؟

پاسخ: در هنگام ثبت نام اولیه در سامانه و ثبت اطلاعات در پنجره ثبت نام و تایید آن، ایمیلی به آدرس الکترونیکی وارد شده ارسال می شود که با بازنمودن آن می توانید بر روي لینک فعال­سازي موجود در پیغام دریافتی جهت فعالسازي حساب کاربري کلیک نمایید.

 

2-7.   چرا وقتی همه اطلاعات تکمیل و برای ارسال نهایی اقدام می شود، ارسال نهایی موفق صورت نمی­گیرد؟

پاسخ: شرکت متقاضی مطابق شکل زیر پس از ورود اطلاعات در سایت reg.daneshbonyan.ir، باید حتما کلید "ذخیره" را کلیک نمایید.

 

 

 

2-8.        اگر محصول شركت در دسته­هاي اصلي تعيين شده براي كالاهاي دانش بنيان نباشد چه بايد كرد؟

پاسخدر صورتی که کالای دانش بنیان شرکت متقاضی ارزیابی، با وجود داشتن معیارهای معرفی شده در فهرست کالا/خدمات دانش بنیان، در دسته کالاهای دانش‌بنیان قرار نگرفته است، شرکت متقاضی می تواند مسیری تحت عنوان "سایر" را در "دسته فناوری" انتخاب و با دریافت و تکمیل فرم پیشنهاد کالا و خدمات جدید از قسمت فهرست کالا و خدمات و بارگذاری آن در بخش بارگذاری اسناد فرآیند ثبت نام را ادامه دهند. (فایل پیشنهاد کالا و خدمات جدید درفهرست مربوط به کالا و خدمات قرار داده شده است.)

 

2-9.        اگر شركت برخي از شرايط اجباري (ستاره‌دار) مورد نظر در سامانه را نداشت چگونه عمل كند؟

پاسخ: ساير اطلاعات لازم را وارد كرده و ذخيره كند. هر زمان موفق به احراز شرايط مورد نظر شد، به سامانه برگشته و اطلاعات خود را كامل كند.

 

2-10.      در صورتی که شرکت به هر دلیلی با فراموشی رمز مواجه شد چه اقدامی باید صورت پذیرد؟

پاسخ: پس از تماس با بخش مشاوره دانش بنیان لازم است اطلاعات تکمیلی در مورد شرکت خود ارائه دهد تا در صورت صحت اطلاعات ارائه شده توسط فرد، هویت وی بعنوان رابط شرکت احراز گردد و پس از آن رمز شرکت تغییرمی یابد.

 

2-11.      در صورتی که شرکت به هر دلیلی قصد تغییر ایمیل خود را داشته باشد چه اقدامی باید صورت پذیرد؟

پاسخ: پس از تماس با بخش مشاوره دانش بنیان لازم است اطلاعات تکمیلی در مورد شرکت ارائه گردد تا در صورت صحت اطلاعات ارائه شده توسط فرد، هویت تماس گیرنده بعنوان رابط شرکت احراز گردد و سپس ایمیل تغییر می یابد.

 

2-12.     در قسمت ورود اطلاعات شرکت که ورود اطلاعات مدیر مالی الزامی است، آیا می­توان مدیر عامل شرکت را به عنوان مدیر مالی نیز معرفی کرد؟

پاسخ: بله بلامانع است. مدیر مالی شرکت می­تواند مدیر عامل باشد.

 

2-13.    در صورت تغییر آدرس شرکت، به چه صورت می­توان دبیرخانه را از این امر مطلع نمود؟

پاسخ: شرکت می­تواند در هر مرحله­ای آدرس و شماره تلفن جدید را در کارتابل خود وارد و ذخیره نماید.

 

2-14.     شرکت­ها پس از ثبت نام و تکمیل اطلاعات چه روندی را طی می­کنند؟

پاسخ: شرکت پس از تکمیل اطلاعات و ارسال نهایی، در مرحله بررسی اولیه قرار می­گیرد، در صورت عدم وجود مشکل در مدارک، پرونده شرکت به کارگزار ارزیابی مربوطه ارجاع می­شود. در تمامی این مراحل، هر گونه تغییری در وضعیت شرکت ایجاد شود، از طریق پیامک و همچنین از طریق ارسال پیام به کارتابل شرکت (در قسمت آرشیو درخواستهای ارسالی)، اطلاع رسانی خواهد شد. در صورتی که مدارک شرکت دچار مشکل و نقص باشد، موارد اصلاحی به شرکت از همین طریق اطلاع رسانی خواهد شد.

 

2-15.    آيا اطلاعات ارسال شده به كارگروه قابل اصلاح مي­باشد؟

پاسخ: تا پيش از تكميل اطلاعات و ارسال كليه اسناد مورد نياز، امكان ذخيره‌سازي اطلاعات وارد شده و تكميل آن در دفعات بعدي وجود دارد. اما پس از تكميل اطلاعات و تأييد ارسال نهايي آن توسط متقاضي، اطلاعات وارد شده مبناي ارزيابي و قضاوت خواهد بود و تا زمان انجام ارزيابي‌ها و اعلام تأييد يا عدم تأييد شركت، قابل اصلاح نمي‌باشد.

 

 

3-1.         تاریخچه قانون حمایت از شرکت­ها و موسسات دانش­بنیان و تجاری­سازی نوآوری­ها و اختراعات چیست؟

پاسخ: در ابتدای سال 86 در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایده­ای مبنی بر لزوم وجود قانون مستقل برای حمایت از شرکت­ها دانش­بنیان و تجاری­سازی نوآوری­ها و اختراعات شکل گرفت و در نهایت لایحه­ای با این عنوان در مهرماه 87 تصویب شد. این لایحه در دی ماه 87 بصورت عادی وارد مرحله بررسی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شد که در نهایت در اردیبهشت ماه 89، لایحه برای طرح در صحن علنی مجلس از سوی کمیسیون به هیئت رئیسه مجلس ارسال شد که تصویب آن 6 ماه طول کشید و در آبان ماه 89 به تصویب نهایی رسید و در آذر ماه 89 از سوی رئیس جمهور وقت به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای اجرا ابلاغ شد.

موضوع اول این قانون تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی و معافیت­ها و سایر حمایت­ها است که پس از ابلاغ قانون، اساسنامه آن تدوین و در شهریور ماه سال 90 به تصویب هیئت دولت رسید.

رکن دیگر قانون حمایت از شرکت­های دانش بنیان، آیین نامه اجرایی آن با محوریت ارزیابی و تشخیص شرکت­ها است که این آیین نامه نیز در آبان ماه 91 توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد که به دنبال این ابلاغ « کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت­ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا» در آذرماه 91 به دستور رئیس جمهور و رئیس شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) تشکیل و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از سوی ایشان به عنوان رئیس کارگروه منصوب شد.

 

3-2.        انواع شرکت­ها مورد تایید در ارزیابی شرکت­ها و موسسات دانش بنیان کدامند و این شرکت­ها باید چه شرایطی را داشته باشند؟

پاسخ: شرکت­های موضوع آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت­ها و موسسات دانش­بنیان شامل سه دسته، شرکت­های تولید کننده کالاها و خدمات دانش بنیان، شرکت­های نوپا و شرکت­های صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان می­باشند که بر اساس دارا بودن معیارهای کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید(ماده (1) آیین نامه) و همچنین معیارهای خاص مورد نظر هر یک از انواع شرکت­های ذکر شده مشمول حمایت­های قانون می­شوند

لینک خلاصه آیین نامه تشخیص

3-3.       شرایط اولیه شرکت­های نوپا برای استفاده از حمایت­ها چیست؟

پاسخ: الف) «كالاها و خدمات دانش‌بنيان» مورد تایید را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) و مشروط به دارا بودن همه معیارهای کالاها و خدمات دانش بنیان ساخته و ارایه نماید.

ب) حداكثر (3) سال از زمان تاسیس شركت گذشته باشد.

ج) شركت داراي حداقل (2) نفر نيروي انساني پاره وقت بوده که حداقل یک نفر از آنها، در حوزه کالا و خدمات دانش‌بنیان شرکت، متخصص باشد.

 

3-4.       شرایط اولیه شرکت­هایی که از تاریخ تاسیس آنها بیش از سه سال گذشته برای استفاده از حمایت­های قانون چیست؟

پاسخ: الف)حداقل (50) درصد از درآمد يك سال مالي گذشته شركت (كه در اظهارنامه مالياتي شركت ذكر شده است)، ناشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید باشد.

ب)برای (6) ماه اخیر، سابقه بيمه پرداختي براي حداقل (3) نفر از كاركنان تمام‌وقت شركت ارائه شود.

ج) نسبت كاركنان تمام‌وقت در بخش‌هاي اصلی شركت با حداقل مدرك كارشناسي، به كل كاركنان تمام وقت فعال در بخش‌هاي اصلي شركت، برای شرکت‌های دارای کمتر از (50) نفر نیروی انسانی حداقل (30) درصد و برای سایر شرکت‌ها حداقل (20) درصد باشد.

 

3-5.       شرکت­های دانش بنیان صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان  چه نوع شرکت­هایی هستند؟

پاسخ: با توجه به اهمیت توسعه فعالیت­های دانش بنیان در شرکت­های بزرگ صنعتی و رسوخ فناوری­های برتر در صنایع و شرکت­های بزرگ بصورت شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان تایید می­شوند. این شرکت­ها باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

الف) درآمد شرکت در یک سال مالی گذشته (كه در اظهارنامه مالياتي شركت ذكر شده است) ناشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان، حداقل 3000 میلیون ریال بوده و همزمان بیش از (10) درصد از درآمد سال مالی گذشته شرکت باشد. به همراه سابقه بیمه پرداختی برای برای حداقل 3 نفر از کارکنان تمام وقت شرکت در 6 ماه اخیر.

ب)ساخت تجهیزات یا فرآیندهای دانش بنیان که شرکت قصد دارد با استفاده از آن به تولید کالاها و خدمات بپردازد و همزمان حداقل 50 درصد از درآمد یک سال مالی گذشته شرکت (که در اظهارنامه مالیاتی شرکت ذکر شده است) از محل فروش این کالا و خدمات باشد. به همراه سابقه بیمه پرداختی برای برای حداقل 3 نفر از کارکنان تمام وقت شرکت در 6 ماه اخیر.

ج) ساخت تجهیزات یا فرآیندهای دانش بنیان حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی، که شرکت قصد دارد با استفاده از آن تولید کالاها و خدمات بپردازد. همزمان حداکثر سن شرکت 3 سال باشد و دارای حداقل 2 نفر نیروی انسانی پاره وقت باشد.

 

3-6.        تفاوت شركتهاي دانش بنيان نوپا با ساير شركتها چيست؟

پاسخ: شرکت­های دانش بنیان نوپا، شرکت­هایی هستند که حداکثر (3) سال از زمان تاسیس آنها گذشته باشد. این شرکت­ها تنها با داشتن کالا و خدمات دانش بنیان، حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) که همه معیارهای کالا و خدمات دانش بنیان مورد تایید را دارد و حداقل 2 نفر نیروی انسانی پاره وقت داشته باشند، می­توانند تایید شوند.

 

3-7.       کالاها و خدمات شرکت باید دارای چه شرایطی باشد که بعنوان کالا و خدمات دانش بنیان پذیرفته شود؟

پاسخ: شرایط کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید عبارتند از:

1.      سطح فناوری: کالاها و خدمات باید در حوزه فناوری‌های بالا یا متوسط به بالا بوده به این معنا که دانش فنی طراحی و تولید نمونه‌ی آزمایشگاهی یا صنعتی محصول به دلیل پیچیدگی فنی:

الف) به سختی قابل کپی‌برداری بوده و کسب آن از موانع اصلی ورود شرکت‌های دیگر به بازار باشد.

ب) نیازمند تحقیق و توسعه قابل توجه توسط تیم فنی خبره برای کسب آن باشد.

ج) منجر به ایجاد بخش عمده ارزش افزوده محصول، شده باشد.

2.      مرحله تولید: کالاهای ارایه شده،‌ باید در حال تولید بوده یا حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با قابلیت بررسی فنی)‌ ساخته شده باشند، همچنین خدمات، باید دارای اسناد فروش باشند.

3.      تسلط بر دانش فني: شرکت باید «دانش فني طراحی كالاها و خدمات یا یک زیر سیستم اصلی کالا و خدمات» یا «دانش فنی طراحی و اجرای فرآیند تولید کالا و خدمات» را مشروط به پیچیده بودن این فرآیند تولید براساس تحقیق و توسعه کسب کرده و داشته باشد.

 

3-8.       شرکت برای احراز شرط تسلط بر دانش فنی مبتنی بر تحقیق و توسعه چه شرایطی باید داشته باشد؟

پاسخ: شرکت باید «دانش فني طراحی كالاها و خدمات یا یک زیر سیستم اصلی کالا و خدمات» یا «دانش فنی طراحی و اجرای فرآیند تولید کالا و خدمات» را مشروط به پیچیده بودن این فرآیند تولید، براساس تحقیق و توسعه، کسب کرده و داشته باشد.

 

3-9.        آیا شرکت­هایی که انتقال فناوری (خرید فناوری که معمولا به مجموعه ای از ماشین­آلات، مهارت­ها، لیسانس و دانش چگونگی اطلاق می­شود) برای محصول خود از کشورهای خارجی انجام داده­اند، تسلط آنان بر دانش فنی محصول تایید می­شود؟

پاسخ: خیر، هر چند شرکت دانش فنی محصول یا فرآیند پیچیده تولید را از مجموعه های بیرونی (از طریق روش‌هایی نظیر خرید لیسانس، کلید در دست، خرید تجهیزات و...) کسب کرده است، ‌اما برای تسلط بر دانش فنی محصول باید در محصول یا فرآیند پیچیده تولید محصول، تغییرات اساسی ایجاد کرده باشد تا تایید گردد.

 

3-10.     اگر شرکتی با روش مهندسی معکوس محصول را تولید کرده باشد، چگونه تسلط شرکت بر دانش فنی محصول احراز می­شود؟

پاسخ: شرکت باید دانش فنی مربوط به طراحی و ساخت (حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی) از محصولی که قبلا توسط افراد یا شرکت‌های دیگر تولید شده است را به صورت نسبتاً کاملی از طریق فرآیند مهندسی معکوس کسب کرده باشد.

 

3-11.     اگر شرکتی با استفاده از ایده و طراحی داخلی محصولی را تولید کرده باشد، تسلط شرکت بر دانش فنی محصول چگونه احراز می­شود؟

پاسخ: شرکت باید دانش فنی محصول را عمدتاً به صورت داخلی توسعه داده باشد به این معنا که بخش عمده دانش فنی طراحی و ساخت (حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی)، از طریق توانمندی‌های فنی خود شرکت حاصل شده باشد.

 

3-12.    شرکت بزرگی که دارای سابقه فعالیت بوده و سن آن بیشتر از (3) سال است، به تازگی علاقمند به فعالیت در حوزه تولید اولین کالاهای دانش بنیان است، چگونه می‌تواند از مزایای قانون استفاده کند؟

پاسخدو روش برای استفاده از مزایای قانون وجود دارد:

1-    این شرکت بزرگ و با سابقه، تولید اولین کالای دانش‌بنیان خود را آغاز کند و در صورتی که حجم فروش کالای دانش‌‌بنیان به سهم (10) درصد فروش کل شرکت رسید به عنوان شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان تائید شود.

2-    این شرکت بزرگ و با سابقه، در زیر مجموعه خود یک شرکت جدیدالتاسیس ثبت کند، و این شرکت جدید التاسیس به عنوان شرکت نوپا ارزیابی و تایید شود.

 

3-13.               یک شرکت متقاضی، حداقل 50 درصد از درآمد یک سال مالی گذشته خود را که از محل فروش کالاها و خدمات (که لزوما در فهرست کالاها و خدمات دانش­بنیان نبوده و معیارهای کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید را ندارد) با استفاده از تجهیزات یا فرآیندهای پیچیده، تولید کرده است، آیا می تواند به عنوان شرکت دانش بنیان تایید شود؟

پاسخ: در صورتی که شرکت متقاضی فروش خود را در اظهارنامه مالیاتی خود ذکر کرده باشد و برای حداقل 6 ماه اخیر سابقه بیمه پرداختی برای حداقل 3 نفر از کارکنان تمام وقت شرکت را ارئه نماید و تجهیزات و فرآیندهای پیچیده شرکت تمامی معیارهای کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید را داشته باشد، می­تواند بعنوان شرکت دانش بنیان صنعتی دارای فعالیت­ دانش بنیان تایید گردد.

 

3-14.                شرکت متقاضی تجهیزات یا فرآیندهای حائز همه معیارهای کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید را در حد نمونه آزمایشگاهی تولید کرده و قصد دارد با استفاده از آن به تولید کالاها و خدماتی که لزوما در فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان نیست و معیارهای مربوط به کالاها وخدمات دانش بنیان مورد تایید را ندارد، بپردازد، آیا می تواند به عنوان شرکت دانش بنیان تایید شود؟

پاسخ: در صورتی که حداکثر 3 سال از زمان تاسیس شرکت گذشته باشد و شرکت دارای حداقل 2 نفر نیروی انسانی پاره وقت بوده که حداقل یک نفر از آنها متخصص باشد، می تواند بعنوان شرکت دانش­بنیان صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان تایید گردد.

 

3-15.    آیا خدمات جانبی « نصب، تعمير و نگهداري تخصصی» مرتبط با کالاها و خدماتی که توسط شرکت متقاضی ساخته شده می­تواند به عنوان خدمات دانش بنیان بررسی و تایید گردد؟

پاسخ: خدمات جانبی «نصب، تعمير و نگهداري تخصصی» مرتبط با کالاها و خدماتی که توسط شرکت متقاضی ساخته شده، همچنین خدمات «دانش ‌فني، فناوري و طراحي» بر روی کالاها و خدمات که مطابق با شرایط کالاها و خدمات دانش بنیان باشد میتواند به عنوان خدمات دانش بنیان بررسی و تایید گردد.

 

3-16.    چرا شرکت‌های دانش‌بنیان باید معیار 50 درصد درآمد شرکت از کالاهای دانش‌بنیان را احراز کنند؟

پاسخ: عمدتاً شرکت دانش‌بنیان به شرکتی گفته می‌شود که اغلب درآمد شرکت و اغلب فعالیت‌های شرکت (بیش از 50 درصد) در حوزه تولید کالاهای دانش‌بنیان باشد و صرفاً با داشتن یک محصول دانش‌بنیان، نمی‌توان عنوان «دانش‌بنیان» را به یک شرکت اعطا نمود. البته شرکت‌های نوپا که سن آنها کمتر از (3) سال باشد، صرفاً با داشتن یک نمونه اولیه آزمایشگاهی، تائید می‌شوند.

 

3-17.   شرایط و میزان تحصیلات کارکنان شرکتهای دانش بنیان چه می­باشد؟

پاسخ: نسبت كاركنان تمام‌وقت در بخش‌هاي اصلی شركت  با حداقل مدرك كارشناسي، به كل كاركنان تمام وقت فعال در بخش‌هاي اصلي شركت، حداقل بصورت زير باشد:

نسبت كاركنان بخش‌هاي اصلی با حداقل مدرك كارشناسي، به كل كاركنان بخش‌هاي اصلي

اندازه شركت

30 درصد

شركتهاي كوچك و متوسط (داراي کمتر از 50 نفر نيروي انساني)

20 درصد

شركتهاي بزرگ (داراي بيشتر از 50 نفر نيروي انساني)

 3-18.   منظور از کارکنان بخش­های اصلی (غیر پشتیبانی) و پشتیبانی شرکت چیست؟

پاسخ: کارکنان بخش­های اصلی در شرکت افرادی هستند که فعالیت های اصلی در شرکت را انجام می دهند که این فعالیت ها در جدول زیر ارائه شده است:

فعاليت هاي اصلي

فعاليت‌هاي پشتيباني

1.  بخش مدیریت ارشد و برنامه‌ريزي راهبردي

2.  بخش توليد کالا/خدمت (شامل مدیریت یا انجام تولید)

3.  تعامل و مذاکره با تامين كنندگان (از جمله تدوين برنامه‌هاي خريد)

4.  بخش بازاریابی و اخذ پروژه‌ها، انجام مذاكرات و برنامه‌ريزي مشتريان

5.  طراحی، تحقيق و توسعه و آزمايش و کنترل کیفیت

6.  بخش تامین مالی و مطالعات امکان سنجی

7.  بخش خدمات تخصصی پس از فروش و ارائه خدمات آموزشي به مشتريان

8.  بخش مربوط به فناوری از جمله انتقال و تجاری‌سازی آن

1.  بخش منابع انساني شامل جذب، آموزش و ارتقاء/ مديريت دانش از جمله مستندسازي دانش

2.  بخش اداری و عمومی (شامل حسابداری، IT و پشتیبانی شبکه داخلی شرکت، امور دفتری، روابط عمومي، تبليغات عمومي، امور حقوقي)

3.  نگهباني، تعميرات و نگهداري عمومي و امور خدماتي از جمله نظافت، آبدارخانه

4.  بسته بندی یا توزیع و سازماندهی شبکه توزیع

5.  فعاليتهاي مربوط به سلامت، ايمني و محيط زيست

6.  بخش انبار و کنترل موجودی/ خدمات گمرکی و بازرگانی/ كارپردازي و خريد تجهيزات، مواد اوليه، ملزومات اداري

 

3-19.    دستورالعمل بررسي سوءسابقه شركت‌ها چه می­باشد؟

پاسخ: درصورت عدول شركت از معیارهای مندرج در اين آئين‌نامه در هر زمان، آن شركت امكان استفاده از تسهيلات مورد نظر قانون را از دست خواهد داد و دبیرخانه کارگروه می­تواند اقدامات لازم برای خروج شرکت‌هایی که دارای این معیارها نباشند، از فهرست شرکت‌های مشمول مزایای قانون، به عمل آورد.

شرکت­هایی كه سوء سابقه و تخلفات مكرر در عمل به تعهدات خود داشته‌اند (در زمینه تسهيلات، حمايت‌ها، ماليات، بيمه و ...)، از شمول بررسي در قالب «آيين‌نامه ارزیابی و تشخیص شركت‌هاي دانش‌بنيان» خارج مي‌باشند.  این سوء سابقه شرکت شامل عدم انجام تكاليف قانوني و تعهدات در هنگام تعامل کارگروه با شرکت و عدم عمل به تعهدات شرکت در زمینه تسهیلات مالی و حمایت­ها می­باشد که توسط استعلام از صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین سایر مراجع ذیربط (كارگزار يا كارگزاران معتمد و صاحب صلاحيت) توسط دبیرخانه کارگروه انجام می­شود.

 

 

4-1.         فرآیند ارزیابی شرکت­های متقاضی استفاده از مزایای قانون حمایت از شرکت­ها و موسسات دانش بنیان چیست؟

پاسخ: فرآیند ارزیابی شرکت­های متقاضی شامل مراحل زیر است:

1.        ابتدا شرکت متقاضی در سامانه ارزیابی شرکت­ها و موسسات دانش­بنیان (http://www.reg.daneshbonyan.ir)  ثبت نام می نماید.

2.        دبیرخانه کارگروه پس از بررسی اولیه اسناد و مدارک شرکت، آن را به کارگزار جهت ارزیابی ارجاع می­دهد.

3.        کارگزار پس از ارزیابی شرکت متقاضی، اطلاعات خود را در سامانه مربوط به دبیرخانه کارگروه بارگذاری می نماید.

4.        دبیرخانه پس از بررسی فرآیند ارزیابی و صحت اطلاعات و همچنین تطبیق با آیین نامه نتیجه را به کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت­ها و موسسات دانش بنیان ارائه می­نماید.

5.        پس از بررسی پرونده شرکت در کارگروه، نتیجه ارزیابی به دبیرخانه اعلام می­گردد.

6.و نهایتا نتیجه بررسی دانش بنیان بودن شرکت متقاضی، در کارتابل شرکت قسمت «آرشیو درخواست­های ارسالی» منعکس می­گردد.

 

 

 
 

 

 

4-2.        کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌‎بنیان چگونه شکل گرفته و متشکل از چه اعضایی است؟

پاسخ: کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان بر اساس ماده (3) آئین‌نامه اجرایی قانون به ریاست معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور شکل گرفته و متشکل از اعضای زیر است:

الف ـ معاون علمی و فناوری رئیس جمهور (رئیس)

 ب ـ نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

ج ـ نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

د ـ نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت

ه ـ نماینده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

و- نماینده وزارت جهاد کشاورزی

ز- نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

ح ـ رییس هیات عامل صندوق

ط ـ سه نفر صاحب نظر در حوزه شرکتهای دانش بنیان به پیشنهاد کارگروه و حکم رئیس کارگروه.

ی ـ یک نفر صاحب نظر به پیشنهاد اتاق بازرگانی صنایع٬ معادن و کشاورزی ایران و حکم رئیس کارگروه.

 

4-3.       شرکتی که چند سال عدم فعالیت داشته است و از زمان ثبت شرکت بیشتر از (3) سال گذشته است و پس از چند سال، فعالیت خود را مجدداً آغاز کرده است آیا می‌تواند به عنوان شرکت نوپا تائید شود؟

پاسخ: خیر، صرفاً شرکت‌هایی که از زمان ثبت آنها کمتر از (3) سال گذشته می‌توانند به عنوان شرکت نوپا تائید شوند و «زمان عدم فعالیت» محاسبه نمی‌شود.

البته شرکت‌های دارای سن بیشتر از (3) سال، می‌توانند با تاسیس یک شرکت جدیدالتاسیس، در فرآیند ارزیابی وارد شوند و به عنوان شرکت نوپا ارزیابی و تائید شوند.

 

4-4.        شرکت‌های دارای سن بیشتراز (3) سال، چگونه می‌توانند در فرآیند ارزیابی وارد شوند؟

پاسخ: شرکت‌های دارای سن بیشتر از (3) سال می‌توانند باداشتن اظهار نامه مالیاتی و (3) نفر نیروی انسانی بیمه شده در (6) ماه اخیر، در فرآیند ارزیابی وارد شوند.

 

4-5.       در صورت ارائه اطلاعات غلط توسط شركت چه مجازات‌هايي براي شركت لحاظ خواهد شد؟

پاسخ: هر زمان كه عدم صحت اطلاعات وارد شده از سوي شركت محرز شود، آن شركت صلاحيت دانش‌بنيان بودن را از دست داده و موظف به بازگردادندن عوايد احتمالي ناشي از حمايت‌هاي مورد نظر قانون (موضوع ماده 11 قانون) خواهد بود و امكان ورود مجدد به فرايند ارزيابي شركتها را نخواهد داشت.

 

4-6.   پس از تایید در ارزیابی اولیه چه زمانی کارگزار برای ارزیابی مراجعه می کند؟

پاسخ: شرکت باید جهت تماس کارگزار و تعیین زمان ارزیابی منتظر بماند و زمان بازدید از سوی کارگزار ارزیابی با شرکت متقاضی هماهنگ می­شود.

 

4-7.       آیا پس از تأیید، به شرکت گواهی مکتوب دانش بنیان شدن ارائه می شود؟

پاسخ: خیر، به شرکت ها پس از تأیید هیچگونه گواهی مکتوب ارائه نمی شود، بلکه اسامی شرکت های تأیید شده در فایل اکسل مربوطه، بر روی صفحه اول سامانه قرار می­گیرد و شرکت های تأیید شده می­توانند از این قسمت، استعلام تأییدی خود را مشاهده کنند.

 

4-8. پیام های ارسالی به شرکت در کدام قسمت کارتابل شرکت قابل مشاهده است؟

 
 


پاسخ: پیام هایی که برای شرکت­ها ارسال می­گردد درکارتابل شرکت قسمت «آرشیو درخواست­های ارسالی»، قابل مشاهده است.

 

4-9.        مدارک تحصیلی و یا رتبه علمی موسسین و یا اعضای هیات مدیره چه تاثیری در روند ارزیابی شرکت خواهد داشت؟

پاسخ: ملاک ارزیابی شرکت­ها، شاخص­های موجود در مصوبه کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان می­باشد و ممکن است افرادی با مدارک تحصیلی و یا رتبه­ علمی بالا، امکان احراز معیارها را نداشته باشند.

 

4-10.     آیا نوع حقوقی شرکت تاثیری در ارزیابی شرکت خواهد داشت؟

پاسخ: خیر، همه انواع شرکت­ها و موسسات ثبت شده در اداره کل ثبت شرکت­ها سازمان ثبت اسناد و املاک بصورت مشابه ارزیابی می­شوند.

 

4-11.      کارگزاران ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان چه نهادها و سازمان‌هایي هستند؟

پاسخ: کارگزاران ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان بر مبناي آئين‌نامه فعاليت و انتخاب کارگزاران تعيين شده و به تصويب کارگروه مي‌رسند و اسامی آنها بر روی سامانه ارزیابی شرکت­های دانش­بنیان رسما اعلام می­شود.

 

4-12.    چگونه شرکت‌هایی که سابقه فعالیت ارزیابی دارند، می‌توانند به عنوان کارگزار ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان فعال شوند؟

پاسخ: شرکت‌های متقاضی، بر اساس شیوه‌نامه انتخاب شرکت‌های خصوصی ارزیاب، می‌توانند تقاضای خود را به دبیرخانه کارگروه مستقر در معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور تقاضا دهند. البته تعداد شرکت‌های خصوصی ارزیاب، متناسب با نیازمندی‌های دبیرخانه کارگروه تعیین می‌شود.

 

4-13.   در صورتی که شرکت قطعات و زیرسیستم های کالاها/خدمات خود را نیز به صورت مجزا (یعنی تحت نام تجاری مجزا یا قرارداد فروش مجزا) به فروش می‌رساند، آیا باید این قطعات و زیرسیستم‌ها هم مورد ارزیابی قرار گیرد؟

پاسخ: قطعات و زیرسیستم­ها نیز می­توانند مورد بررسی و تایید قرار بگیرند به شرطی که دانش فنی محصول توسط شرکت کسب شده باشد و سطح فناوری کالاها و خدمات دانش بنیان را داشته باشد. علت این جداسازی، استفاده از معافیت­های مربوط به فروش مجزای این قطعات و زیرسیستم‌ها (البته در صورتی که دانش‌بنیان بودن آنها بعد از ارزیابی مجزا تایید شود) است.

زیرسیستم­ها بخشی از محصول است که علاوه بر دارا بودن شرط سطح فناوری کالا یا خدمت (بند1-1 ماده 1 آیین­نامه)، حداقل 30درصد از قیمت فروش محصول، ناشی از آن بخش باشد.

 

4-14.    شرکت­هایی که کالا تولید کرده­اند و کالای خود را در اظهارنامه ذکر نکرده و میزان فروش آن را وارد نکرده­اند می­توانند دانش بنیان شوند؟

پاسخ: اگر سن شرکت بیش از سه سال باشد، شرکت نمی­تواند دانش بنیان شود زیرا شرط 50درصد فروش را کسب نمی­کند، اگر سن شرکت کمتر از 3 سال باشد. شرکت می­تواند بصورت شرکت دانش­بنیان نوپا تایید شود.

 

4-15.    منظور از نمونه آزمایشگاهی محصول چیست؟

پاسخ: نمونه اولیه­ای از محصول است که در محیط آزمایشگاهی کارکردهای اصلی محصول نهایی را داشته باشد و شرکت تلاش می­کند با انجام آزمایش­ها و طراحی­های بیشتر، اشکالات آن را برطرف کند، اگرچه ممکن است هنوز محصول نهایی ساخته نشده باشد.

 

4-16.    آیا تاییدیه و استاندارد برای محصولات دانش‌بنیان الزامی است؟

پاسخ: دارا بودن تاییدیه و استاندارد برای شرکتها، ذاتا الزامی نیست،با این حال ممکن است کارشناس فنی، بدون مشاهده تاییدیه یا استاندارد محصول، قادر به ارزیابی و تایید محصول نباشد. بعنوان نمونه، کارشناس فنی نتواند یک محصول حوزه دارو را بدون مشاهده تاییدیه‌های آزمایشگاهی، از نظر فنی تایید کند لذا در برخی موارد تاییدیه و استانداردها ضروری است.

 

4-17.   مدت زمان تایید شرکت­های دانش بنیان چند سال می­باشد؟

پاسخ: مدت زمان تایید شرکت­های دانش­بنیان 2سال می­باشد و بعد از 2 سال بسته به نوع شرکت از لحاظ سن وارد فرایند ارزیابی مجدد و تمدید خواهد شد.

 

4-18.   چگونه یک شرکت از نوع شرکت «دانش­بنیان نوپا» به شرکت « دانش بنیان تولید کننده کالا و خدمات دانش­بنیان» تبدیل می­شود؟

پاسخ: شرکت نوپا پس از اتمام زمان تاییدیه، وارد فرآیند تمدید شده و می­تواند در سامانه تقاضا دهد و پس از ارزیابی مجدد و احراز معیارهای شرکت­های تولید کننده کالا و خدمات دانش­بنیان، بصورت شرکت تولید کننده کالا و خدمات دانش­بنیان تایید شود.

 

4-19.    آیا خدمات طرح پژوهشی یا خدمات آموزشی، می‌تواند بعنوان دانش‌بنیان پذیرفته شود؟

پاسخ: خدمات طرح پژوهشی تنها در صورتی که بعنوان طرح پژوهشی فنی بر روی محصولات فهرست کالاهای دانش‌بنیان انجام شود، می­تواند بعنوان خدمات دانش­بنیان پذیرفته شود. (در واقع بعنوان دانش فنی مورد پذیرش قرار می­گیرد).

خدمات آموزشی نمی‌تواند بعنوان محصول دانش‌بنیان پذیرفته شود مگر اینکه این خدمات آموزشی تخصصی بوده و برای نصب و استفاده از محصول دانش‌بنیان تولید شده توسط شرکت (در واقع بعنوان بخشی از خدمات تعمیر و نگهداری تخصصی محصول تولید شده شرکت) ارایه شود، که در این صورت می­تواند بعنوان خدمات دانش­بنیان پذیرفته شود.

 

4-20.                 شرکتی که قبلا تایید شده است، در چه صورتی می­تواند محصول دانش بنیان جدید خود را معرفی نماید؟

پاسخ: شرکت­هایی که قبلا تایید شده­اند و بعد از مدتی محصول جدیدی را به محصولات تولیدی خود اضافه نموده­اند، تنها در فرآیند تمدید یا فرآیند ارزیابی معافیت مالیاتی مربوط به آخرین سال اظهارنامه شرکت می­توانند محصول خود را ارائه نموده تا مجددا مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت کسب تمامی معیارهای مربوط به کالا و خدمات دانش بنیان مورد تایید، محصول جدید نیز بعنوان کالا و خدمات دانش بنیان شرکت پذیرفته شود.

 

4-21.                 شرکتی که شرط 50 درصد فروش مربوط به محصولات دانش­بنیان را کسب نکرده باشد چگونه می­تواند دانش­بنیان شود؟

پاسخ: اگر از زمان تاسیس شرکت بیش از 3 سال نگذشته باشد، شرکت باید حائز همه شرایط مربوط به شرکت­های نوپا باشد تا بتواند بعنوان شرکت دانش بنیان نوپا تایید گردد. در صورتی که از زمان تاسیس شرکت بیش از 3 سال گذشته باشد شرکت باید حائز همه شرایط مربوط به شرکت­های صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان را کسب نماید تا بعنوان شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان مورد تایید قرار گیرد.  

 

4-22.   شرکت­های نوپای تاییدی از چه حمایت­ها و تسهیلاتی می­توانند استفاده نمایند؟

پاسخ: این شرکت­ها قادر به استفاده از تمام حمایت­های ­نام برده شده در قانون حمایت از شرکت­ها و موسسات می­باشند.

 

4-23.  شرکت­های تایید تولید کننده کالاها و خدمات دانش­بنیان از چه حمایت­ها و تسهیلاتی می­توانند استفاده نمایند؟

پاسخ: این شرکت­ها قادر به استفاده از تمام حمایت­های نام برده شده در قانون حمایت از شرکت­ها و موسسات می­باشند.

 

4-24.   حمایتها و تسهیلاتی که شرکت­های صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان می­توانند استفاده نمایند چیست؟

 

پاسخ: این شرکت­ها به جز معافیت مالیاتی قادر به استفاده از تمام حمایت­های نام برده شده در قانون حمایت از شرکتها و موسسات می­باشند.

 

 

 

5-1.         شرکت­ها چگونه می­توانند از علت تایید نشدن خود در فرآیند ارزیابی مطلع شوند؟

پاسخ: بلافاصله پس از نهایی شدن پرونده شرکت در دبیرخانه کارگروه، در صورت عدم تایید شرکت، توضیحات علت عدم تایید در کارتابل شرکت قرار داده و به رابطین شرکت­ها پیام داده می­شود. هم چنین شرکتها می­توانند از طریق شماره­های 83533030-83533130-83333230-83533330  از علت عدم تایید خود مطلع شوند.

 

5-2.         شرکت­ها جهت اعتراض به علت عدم تایید، چه اقداماتی می­توانند انجام دهند؟

پاسخ: شرکت­ها باید ابتدا علت عدم تایید را در کارتابل خود مشاهده کنند. در صورتی که علت عدم تایید شرکت­ نداشتن شرط تسلط دانش فنی باشد، باید یکسال از اعلام نتایج شرکت بگذرد تا اینکه به اعتراض آن رسیدگی شود و مجددا وارد فرایند ارزیابی گردد. پیام مربوط به نداشتن شرط تسلط دانش فنی به صورت زیر است:

"شرکت باید «دانش فني طراحی كالاها و خدمات یا یک زیر سیستم اصلی کالا و خدمات» یا «دانش فنی طراحی و اجرای فرآیند تولید کالا و خدمات» را مشروط به پیچیده بودن این فرآیند تولید، براساس تحقیق و توسعه و مطابق با پیوست آیین نامه، کسب کرده و داشته باشد."

هم چنین در صورتی که علت عدم تایید شرکت، عدم همکاری باشد می­بایست سه ماه از اعلام نتایج شرکت بگذرد تا به اعتراض آن رسیدگی شود و مجددا وارد فرایند شود.

 

5-3.     بعد از گذشت بازه­های زمانی(سه ماهه یا یک ساله)، شرکت­ها چه اقداماتی باید انجام دهند تا مجددا وارد فرایند ارزیابی شوند؟

پاسخ: پس از گذشت بازه زمانی اعلام شده (سه ماهه برای عدم همکاری و یک ساله برای نداشتن شرط تسلط دانش فنی) شرکت­ها می­بایست به دبیرخانه کارگروه نامه ارسال کنند تا به اعتراض آن­ها رسیدگی و در صورت دارا بودن شرایط لازم، مجددا وارد فرایند ارزیابی شوند.

 

5-4.آيا در صورت عدم تأييد دانش‌بنيان بودن شركت، امكان ارائه مجدد تقاضا از طرف شركت وجود دارد؟

پاسخ: در حال حاضر، تا مدت معین پس از عدم تأييد دانش‌بنيان بودن شركت، امكان ارائه مجدد تقاضا از سوي شركت رد شده وجود ندارد.

 

5-5.آیا شرکتهایی که در ارزیابی تایید ولی بعضی از کالاهای آنها در ارزیابی رد شده است مجددا می­توانند درخواست ارزیابی کالاهای رد شده خود را بنمایند؟

پاسخ: خیر، این کالاها بلافاصله مجددا در پروسه ارزیابی وارد نخواهند شد، اما در اولیت تکمیل اطلاعات برای معافیت مالیاتی، ارزیابی خواهند شد.

 

5-6. مدت زمان رسیدگی به پرونده اعتراض هر شرکت پس از ارسال نامه­ی اعتراض به دبیرخانه چقدر است؟

 

پاسخ: به طور میانگین از زمانی که هر شرکت به دبیرخانه نامه ارسال می­کند 10 روز کاری طول می­کشد تا به پرونده اعتراض آن شرکت بطور کامل رسیدگی شود و نحوه ارجاع مجدد یا عدم ارجاع شرکت برای ارزیابی مجدد مشخص می­شود.

 

 

 

6-1.          شرکت هایی که از زمان تایید آنها به عنوان شرکت دانش بنیان 2 سال گذشته است برای تمدید تاییدیه خود چه مراحلی را باید طی کنند؟

پاسخ: در مورد این شرکت­ها اگر از زمان تایید آنها 2 سال گذشته باشد، متن زیر به عنوان پیامک برای آنان ارسال می­شود:

" احتراما به اطلاع می­رساند که بر اساس آیین­نامه تشخیص شرکت­ها و موسسات دانش بنیان و به منظور تمدید(ارزیابی مجدد) و استفاده از مزایای قانون می­بایست حداکثر تا تاریخ -------- با مراجعه به کارتابل خود درhttp://reg.daneshbonyan.ir/، اطلاعات خود را اصلاح و ارسال نمایید.

شماره تماس های ضروری: 83533030-83533130-83533230-83533330"

و شرکت­ها پس از دریافت این پیام به منظور تمدید دانش­بنیان بودن شرکت باید نسبت به اصلاح و ارسال اطلاعات خود اقدام تا در فرآیند تمدید قرار گیرند.

 

6-2.         شرایط تمدید شرکت­های تایید نوپا که بیش از سه سال از تاریخ تایید آنها نگذشته چیست؟

پاسخ: این شرکت ها علاوه بر معیارهای شرکت های نوپا باید اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته را داشته باشند و در سامانه بارگذاری کنند.

 

6-3.   شرایط تمدید شرکت­های نوپای تایید شده که هم اکنون بیش از سه سال از تاریخ تاسیس آنها گذشته را بیان کنید؟

پاسخ: این شرکت ها باید معیارهای شرکت های تولید کننده کالا و خدمات دانش بنیان را احراز کنند، یعنی:

الف)حداقل (50) درصد از درآمد يك سال مالي گذشته شركت (كه در اظهارنامه مالياتي شركت ذكر شده است)، ناشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان باشد.

ب)برای (6) ماه اخیر، سابقه بيمه پرداختي براي حداقل (3) نفر از كاركنان تمام‌وقت شركت ارائه شود.

ج) نسبت كاركنان تمام‌وقت در بخش‌هاي اصلی شركت با حداقل مدرك كارشناسي، به كل كاركنان تمام وقت فعال در بخش‌هاي اصلي شركت، برای شرکت‌های دارای کمتر از (50) نفر نیروی انسانی حداقل (30) درصد و برای سایر شرکت‌ها حداقل (20) درصد باشد.

 

6-4.   شرایط تمدید شرکت­های تاییدی تولید کننده کالا و خدمات دانش بنیان چیست؟

پاسخ: این شرکت ها باید معیارهای زیر را احراز کنند:

الف)حداقل (50) درصد از درآمد يك سال مالي گذشته شركت (كه در اظهارنامه مالياتي شركت ذكر شده است)، ناشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان باشد.

ب)برای (6) ماه اخیر، سابقه بيمه پرداختي براي حداقل (3) نفر از كاركنان تمام‌وقت شركت ارائه شود.

ج) نسبت كاركنان تمام‌وقت در بخش‌هاي اصلی شركت با حداقل مدرك كارشناسي، به كل كاركنان تمام وقت فعال در بخش‌هاي اصلي شركت، برای شرکت‌های دارای کمتر از (50) نفر نیروی انسانی حداقل (30) درصد و برای سایر شرکت‌ها حداقل (20) درصد باشد.

 

7-1.         آیا اعضای هیات علمی امکان مشارکت در اداره یا تأسیس شرکتها را دارند؟

پاسخ:  تأسیس شرکت توسط اعضای هیئت علمی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی بلامانع است و در مواردی که اعضای هیئت علمی اقدام به مشارکت در تأسیس یا مدیریت شرکتی کنند که هنوز به عنوان شرکت دانش بنیان به تایید «کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان» نرسیده، اقدام خلاف قانونی صورت نگرفته است.

تنها محدودیتی که در این زمینه وجود دارد، موضوع منع مداخله کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری است. این موضوع نیز تنها در مواردی اهمیت پیدا می کند که شرکت مورد نظر قصد انعقاد قرارداد با دولت را داشته باشد. بنابراین در مواردی که این شرکتها کالاها و خدمات خود را صرفا به بخش خصوصی می فروشند، با محدودیت قانونی مواجه نبوده و به طور طبیعی مشمول قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمايندگان مجلسين و كارمندان در معاملات دولتي و كشوري نخواهند بود.

 

7-2.         چه شرکتهایی مشمول قانون منع مداخله كارمندان در معاملات دولتي نیستند؟

پاسخ:  با توجه به ماده22 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت - مصوب 4/12/93، اعضای هیأت‌ ‌‌‌علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی شاغل در سمتهای آموزشی و پژوهشی با اطلاع مدیریت دانشگاه برای داشتن سهام یا سهم‌الشرکه و عضویت در هیأت‌‌‌‌مدیره شرکتهای دانش‌بنیان، مشمول قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلسین و کارمندان در معاملات دولتی و کشوری مصوب 1337 نیستند.

بنابراین در مواردی که اعضای هیئت علمی اقدام به مشارکت در مدیریت یا تأسیس شرکتی کنند که هنوز به عنوان شرکت دانش بنیان به تایید « کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا» نرسیده، اقدام خلاف قانونی صورت نگرفته است. مگر آنکه این شرکتها قصد داشته باشند در معاملات يا داوري در دعاوي با اشخاص ذکر شده در زیر شرکت نمایند که در این صورت برخلاف «قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمايندگان مجلسين و كارمندان در معاملات دولتي و كشوري» عمل شده است:

·        دولت يا مجلسين يا شهرداري­ها يا دستگاههاي وابسته به آنها و يا هر سازمان يا موسسه ای كه اكثريت سهام يا اكثريت منافع يا مديريت يا اداره كردن يا نظارت آن متعلق به دولت و يا شهرداري­ها و يا دستگاههاي وابسته به آنها باشد.

·        اشخاصي كه به نحوي از انحاء از خزانه دولت يا مجلسين يا موسسات مذكور در بالا حقوق يا مقرري يا حق الزحمه يا پاداش و يا امثال آن به طور مستمر (به استثنا حقوق بازنشستگي و وظيفه و مستمري قانوني) دريافت مي دارند.

·        مديران و كاركنان بنگاه­هاي خيريه اي كه از دولت يا از شهرداري­ها كمك مستمر دريافت مي دارند.

 

7-3.        به جز شرکتهای دانش بنیان، چه شرکتهایی مشمول قانون منع مداخله کارمندان دولت در معاملات دولتی نیستند؟

پاسخ: طبق بند 7 ماده 1 قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمايندگان مجلسين و كارمندان در معاملات دولتي و كشوري، شركت ها و موسساتي كه تعداد صاحبان سهام آن يكصد و پنجاه نفر و يا بيشتر باشد مشروط بر اين كه هيچ يك از اشخاص مذكور در ماده 1 قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمايندگان مجلسين و كارمندان در معاملات دولتي و كشوري، بيش از پنج درصد از كل سهام آن را نداشته و نظارت يا مديريت يا اداره و يا بازرسي آن به اشخاص مذكور در فوق نباشد، مشمول این قانون نیستند و می توانند کالا و خدمات خود را به بخش دولتی به فروش برسانند.

همچنین شركتهاي تعاوني كارمندان موسسات مذكور در ماده 1 قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمايندگان مجلسين و كارمندان در معاملات دولتي و كشوري، در امور مربوط به تعاون نیز از شمول این قانون مستثنی هستند

 

7-4.       آیا دانشگاهها امکان مشارکت در تأسیس و اداره شرکتهای دانش بنیان را دارند؟ و آیا این شرکتها مشمول قانون منع مداخله كارمندان در معاملات دولتي هستند؟

پاسخ:  بر اساس ماده43 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت - مصوب 4/12/93،  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی (دولتی و غیردولتی) مجازند با ایجاد و مشارکت در شرکتهای دانش‌بنیان که حداکثر چهل ‌و نه درصد (49%) سهام آن متعلق به دانشگاهها، مؤسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی و مابقی سهام متعلق به اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان و سایر سهامداران بخش خصوصی است، نتایج تحقیقات اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان خود را تجاری‌سازی نمایند. ایجاد شرکت و درصدهای سهام و دیگر شرایط مربوط به‌تصویب هیأت‌‌‌‌امنای مؤسسه مربوط خواهد رسید. این شرکتها مشمول قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلسین و کارمندان در معاملات دولتی و کشوری مصوب 1337 نیستند.

 

7-5.       شرکتهای متقاضی چگونه می توانند از مزایای عدم شمول قانون منع مداخله كارمندان در معاملات دولتي استفاده نمایند؟

پاسخ: شرکتهای متقاضی پس از ثبت نام و ارائه اسناد مربوطه در سامانه daneshbonyan.ir، توسط «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا»، موضوع ماده (3) آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوریها و اختراعات، مورد ارزیابی قرار می گیرند و در صورت تأیید، از مزایای عدم شمول «قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمايندگان مجلسين و كارمندان در معاملات دولتي و كشوري» استفاده می کنند.

 

7-6.       آیا اعضای هیات علمی  و کارمندان دولت امکان مشارکت در اداره یا تأسیس شرکت­ها را دارند و یا اینکه می­توانند از سهامداران شرکت دانش بنیان باشند؟

پاسخ: تأسیس شرکت توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه­ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و کارمندان دولت  بلامانع است محدودیتی که در این زمینه وجود دارد، موضوع منع مداخله کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری است. این موضوع نیز تنها در مواردی اهمیت پیدا می­کند که شرکت مورد نظر قصد انعقاد قرارداد با  سازمان متبوع خود را داشته باشد در ضمن کارمندان دولت نمی­توانند به عنوان مدیرعامل شرکتی مشغول به کار شوند.

 

7-7.  آیا اعضای هیئت مدیره شرکت متقاضی باید از اعضای هیات علمی دانشگاه باشند؟ و سهامداری دانشگاه در شرکت­های دانش­بنیان ضروری است؟

 

 

پاسخ: خیر، شرکت­هایی که دانشگاه بعنوان سهامدار آنان نیست و همچنین اعضاء اصلی آنها عضو هیئت علمی دانشگاه نیز نباشند، می­توانند وارد فرآیند ارزیابی شرکت­های دانش بنیان شوند.

 
حمایت از صادرات

حمایت از صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان

ارائه مجوز استقرار

ارائه مجوز استقرار و جواز تاسیس و بهره برداری

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکتهای دانش بنیان

دوره های آموزشی

تخفيف دوره های آموزشی براي شرکتهای دانش بنیان

آزمایشگاه‌های خصوصی

استفاده آزمایشگاه‌های خصوصی از حمايتهاي قانون

خدمات آزمایشگاهی

تخفیف 50 درصدی خدمات آزمایشگاهی