صفحه اصلی > سوالات متداول > سوالات ثبت نام و ارزیابی >  آیین نامه ارزیابی شرکت ها 

3.   سوالات مرتبط با آیین‌نامه ارزیابی

 

3-1.        تاریخچه قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش­بنیان و تجاری­سازی نوآوری­ها و اختراعات چیست؟

پاسخ: در ابتدای سال 86 در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایده­ای مبنی بر لزوم وجود قانون مستقل برای حمایت از شرکت‌ها دانش­بنیان و تجاری­سازی نوآوری­ها و اختراعات شکل گرفت و در نهایت لایحه­ای با این عنوان در مهرماه 87 تصویب شد. این لایحه در دی ماه 87 بصورت عادی وارد مرحله بررسی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شد که در نهایت در اردیبهشت ماه 89، لایحه برای طرح در صحن علنی مجلس از سوی کمیسیون به هیئت رئیسه مجلس ارسال شد که تصویب آن 6 ماه طول کشید و در آبان ماه 89 به تصویب نهایی رسید و در آذر ماه 89 از سوی رئیس جمهور وقت به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای اجرا ابلاغ شد.

موضوع اول این قانون تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی و معافیت‌ها و سایر حمایت­ها است که پس از ابلاغ قانون، اساسنامه آن تدوین و در شهریور ماه سال 90 به تصویب هیئت دولت رسید.

رکن دیگر قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، آیین‌نامه اجرایی آن با محوریت ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها است که این آیین‌نامه نیز در آبان ماه 91 توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد که به دنبال این ابلاغ « کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» در آذرماه 91 به دستور رئیس جمهور و رئیس شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) تشکیل و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از سوی ایشان به عنوان رئیس کارگروه منصوب شد.

 

3-2.        انواع شرکت‌ها مورد تایید در ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان کدامند و این شرکت‌ها باید چه شرایطی را داشته باشند؟

پاسخ: شرکت‌های موضوع آیین‌نامه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش­بنیان شامل سه دسته، شرکت‌های تولید کننده کالاها و خدمات دانش‌بنیان، شرکت‌های نوپا و شرکت‌های صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان می­باشند که بر اساس دارا بودن معیارهای کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید(ماده (1) آیین‌نامه) و همچنین معیارهای خاص مورد نظر هر یک از انواع شرکت‌های ذکر شده مشمول حمایت­های قانون می­شوند.

 

 

3-3.       شرایط اولیه شرکت‌های نوپا برای استفاده از حمایت­ها چیست؟

پاسخ: الف) «كالاها و خدمات دانش‌بنيان» مورد تایید را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) و مشروط به دارا بودن همه معیارهای کالاها و خدمات دانش‌بنیان ساخته و ارایه نماید.

ب) حداكثر (3) سال از زمان تاسیس شركت گذشته باشد.

ج) شركت داراي حداقل (2) نفر نيروي انساني پاره وقت بوده که حداقل یک نفر از آنها، در حوزه کالا و خدمات دانش‌بنیان شرکت، متخصص باشد.

 

3-4.       شرایط اولیه شرکت‌هایی که از تاریخ تاسیس آنها بیش از سه سال گذشته برای استفاده از حمایت­های قانون چیست؟

پاسخ: الف)حداقل (50) درصد از درآمد يك سال مالي گذشته شركت (كه در اظهارنامه مالياتي شركت ذكر شده است)، ناشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید باشد.

ب) نسبت كاركنان تمام‌وقت در بخش‌هاي اصلی شركت با حداقل مدرك كارشناسي، به كل كاركنان تمام وقت فعال در بخش‌هاي اصلي شركت، برای شرکت‌های دارای کمتر از (50) نفر نیروی انسانی حداقل (30) درصد و برای سایر شرکت‌ها حداقل (20) درصد باشد.

 

3-5.       شرکت‌های دانش‌بنیان صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان  چه نوع شرکت‌هایی هستند؟

پاسخ: با توجه به اهمیت توسعه فعالیت­های دانش‌بنیان در شرکت‌های بزرگ صنعتی و رسوخ فناوری­های برتر در صنایع و شرکت‌های بزرگ بصورت شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان تایید می­شوند. این شرکت‌ها باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

الف) درآمد شرکت در یک سال مالی گذشته (كه در اظهارنامه مالياتي شركت ذكر شده است) ناشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان، بیش از (10) درصد از درآمد سال مالی گذشته شرکت باشد.

ب)ساخت تجهیزات یا فرآیندهای دانش‌بنیان که شرکت قصد دارد با استفاده از آن به تولید کالاها و خدمات بپردازد و همزمان حداقل 50 درصد از درآمد یک سال مالی گذشته شرکت (که در اظهارنامه مالیاتی شرکت ذکر شده است) از محل فروش این کالا و خدمات باشد.

ج) ساخت تجهیزات یا فرآیندهای دانش‌بنیان حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی، که شرکت قصد دارد با استفاده از آن تولید کالاها و خدمات بپردازد. همزمان حداکثر سن شرکت 3 سال باشد و دارای حداقل 2 نفر نیروی انسانی پاره وقت باشد.

 

3-6.       تفاوت شركت‌هاي دانش‌بنیان نوپا با ساير شركت­ها چيست؟

پاسخ: شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا، شرکت‌هایی هستند که حداکثر (3) سال از زمان تاسیس آنها گذشته باشد. این شرکت‌ها تنها با داشتن کالا و خدمات دانش‌بنیان، حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) که همه معیارهای کالا و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید را دارد و حداقل 2 نفر نیروی انسانی پاره وقت داشته باشند، می­توانند تایید شوند.

 

3-7.       کالاها و خدمات شرکت باید دارای چه شرایطی باشد که بعنوان کالا و خدمات دانش‌بنیان پذیرفته شود؟

پاسخ: شرایط کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید عبارتند از:

1.    سطح فناوری: کالاها و خدمات باید در حوزه فناوری‌های بالا یا متوسط به بالا بوده به این معنا که دانش فنی طراحی و تولید نمونه‌ی آزمایشگاهی یا صنعتی محصول به دلیل پیچیدگی فنی:

الف) به سختی قابل کپی‌برداری بوده و کسب آن از موانع اصلی ورود شرکت‌های دیگر به بازار باشد.

ب) نیازمند تحقیق و توسعه قابل توجه توسط تیم فنی خبره برای کسب آن باشد.

ج) منجر به ایجاد بخش عمده ارزش افزوده محصول، شده باشد.

2.    مرحله تولید: کالاهای ارایه شده،‌ باید در حال تولید بوده یا حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با قابلیت بررسی فنی)‌ ساخته شده باشند، همچنین خدمات، باید دارای اسناد فروش باشند.

3.    تسلط بر دانش فني: شرکت باید «دانش فني طراحی كالاها و خدمات یا یک زیر سیستم اصلی کالا و خدمات» یا «دانش فنی طراحی و اجرای فرآیند تولید کالا و خدمات» را مشروط به پیچیده بودن این فرآیند تولید براساس تحقیق و توسعه کسب کرده و داشته باشد.

 

3-8.       شرکت برای احراز شرط تسلط بر دانش فنی مبتنی بر تحقیق و توسعه چه شرایطی باید داشته باشد؟

پاسخ: شرکت باید «دانش فني طراحی كالاها و خدمات یا یک زیر سیستم اصلی کالا و خدمات» یا «دانش فنی طراحی و اجرای فرآیند تولید کالا و خدمات» را مشروط به پیچیده بودن این فرآیند تولید، براساس تحقیق و توسعه، کسب کرده و داشته باشد.

 

3-9.       آیا شرکت‌هایی که انتقال فناوری (خرید فناوری که معمولا به مجموعه ای از ماشین­آلات، مهارت­ها، لیسانس و دانش چگونگی اطلاق می­شود) برای محصول خود از کشورهای خارجی انجام داده­اند، تسلط آنان بر دانش فنی محصول تایید می­شود؟

پاسخ: خیر، هر چند شرکت دانش فنی محصول یا فرآیند پیچیده تولید را از مجموعه های بیرونی (از طریق روش‌هایی نظیر خرید لیسانس، کلید در دست، خرید تجهیزات و...) کسب کرده است، ‌اما برای تسلط بر دانش فنی محصول باید در محصول یا فرآیند پیچیده تولید محصول، تغییرات اساسی ایجاد کرده باشد تا تایید گردد.

 

3-10.   اگر شرکتی با روش مهندسی معکوس محصول را تولید کرده باشد، چگونه تسلط شرکت بر دانش فنی محصول احراز می­شود؟

پاسخ: شرکت باید دانش فنی مربوط به طراحی و ساخت (حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی) از محصولی که قبلا توسط افراد یا شرکت‌های دیگر تولید شده است را به صورت نسبتاً کاملی از طریق فرآیند مهندسی معکوس کسب کرده باشد.

 

3-11.   اگر شرکتی با استفاده از ایده و طراحی داخلی محصولی را تولید کرده باشد، تسلط شرکت بر دانش فنی محصول چگونه احراز می­شود؟

پاسخ: شرکت باید دانش فنی محصول را عمدتاً به صورت داخلی توسعه داده باشد به این معنا که بخش عمده دانش فنی طراحی و ساخت (حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی)، از طریق توانمندی‌های فنی خود شرکت حاصل شده باشد.

3-12.   شرکت بزرگی که دارای سابقه فعالیت بوده و سن آن بیشتر از (3) سال است، به تازگی علاقمند به فعالیت در حوزه تولید اولین کالاهای دانش‌بنیان است، چگونه می‌تواند از مزایای قانون استفاده کند؟

پاسخ: دو روش برای استفاده از مزایای قانون وجود دارد:

1-   این شرکت بزرگ و با سابقه، تولید اولین کالای دانش‌بنیان خود را آغاز کند و در صورتی که حجم فروش کالای دانش‌‌بنیان به سهم (10) درصد فروش کل شرکت رسید به عنوان شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان تائید شود.

2-   این شرکت بزرگ و با سابقه، در زیر مجموعه خود یک شرکت جدیدالتاسیس ثبت کند، و این شرکت جدید التاسیس به عنوان شرکت نوپا ارزیابی و تایید شود.

 

3-13.یک شرکت متقاضی، حداقل 50 درصد از درآمد یک سال مالی گذشته خود را که از محل فروش کالاها و خدمات (که لزوما در فهرست کالاها و خدمات دانش­بنیان نبوده و معیارهای کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید را ندارد) با استفاده از تجهیزات یا فرآیندهای پیچیده، تولید کرده است، آیا می تواند به عنوان شرکت دانش‌بنیان تایید شود؟

پاسخ: در صورتی که شرکت متقاضی فروش خود را در اظهارنامه مالیاتی خود ذکر کرده باشد و تجهیزات و فرآیندهای پیچیده شرکت تمامی معیارهای کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید را داشته باشد، می­تواند بعنوان شرکت دانش‌بنیان صنعتی دارای فعالیت­ دانش‌بنیان تایید گردد.

 

3-14.  شرکت متقاضی تجهیزات یا فرآیندهای حائز همه معیارهای کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید را در حد نمونه آزمایشگاهی تولید کرده و قصد دارد با استفاده از آن به تولید کالاها و خدماتی که لزوما در فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان نیست و معیارهای مربوط به کالاها وخدمات دانش‌بنیان مورد تایید را ندارد، بپردازد، آیا می تواند به عنوان شرکت دانش‌بنیان تایید شود؟

پاسخ: در صورتی که حداکثر 3 سال از زمان تاسیس شرکت گذشته باشد و شرکت دارای حداقل 2 نفر نیروی انسانی پاره وقت بوده که حداقل یک نفر از آنها متخصص باشد، می تواند بعنوان شرکت دانش­بنیان صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان تایید گردد.

 

3-15.  آیا خدمات جانبی « نصب، تعمير و نگهداري تخصصی» مرتبط با کالاها و خدماتی که توسط شرکت متقاضی ساخته شده می­تواند به عنوان خدمات دانش‌بنیان بررسی و تایید گردد؟

پاسخ: خدمات جانبی «نصب، تعمير و نگهداري تخصصی» مرتبط با کالاها و خدماتی که توسط شرکت متقاضی ساخته شده، همچنین خدمات «دانش ‌فني، فناوري و طراحي» بر روی کالاها و خدمات که مطابق با شرایط کالاها و خدمات دانش‌بنیان باشد می­تواند به عنوان خدمات دانش‌بنیان بررسی و تایید گردد.

 

3-16.  چرا شرکت‌های دانش‌بنیان باید معیار 50 درصد درآمد شرکت از کالاهای دانش‌بنیان را احراز کنند؟

پاسخ: عمدتاً شرکت دانش‌بنیان به شرکتی گفته می‌شود که اغلب درآمد شرکت و اغلب فعالیت‌های شرکت (بیش از 50 درصد) در حوزه تولید کالاهای دانش‌بنیان باشد و صرفاً با داشتن یک محصول دانش‌بنیان، نمی‌توان عنوان «دانش‌بنیان» را به یک شرکت اعطا نمود. البته شرکت‌های نوپا که سن آنها کمتر از (3) سال باشد، صرفاً با داشتن یک نمونه اولیه آزمایشگاهی، تائید می‌شوند.

 

3-17.  شرایط و میزان تحصیلات کارکنان شرکت‌های دانش‌بنیان چه می­باشد؟

پاسخ: نسبت كاركنان تمام‌وقت در بخش‌هاي اصلی شركت  با حداقل مدرك كارشناسي، به كل كاركنان تمام وقت فعال در بخش‌هاي اصلي شركت، حداقل بصورت زير باشد:

نسبت كاركنان بخش‌هاي اصلی با حداقل مدرك كارشناسي، به كل كاركنان بخش‌هاي اصلي

اندازه شركت

30 درصد

شركتهاي كوچك و متوسط (داراي کمتر از 50 نفر نيروي انساني)

20 درصد

شركت‌هاي بزرگ (داراي بيشتر از 50 نفر نيروي انساني)

 

3-18.  منظور از کارکنان بخش­های اصلی (غیر پشتیبانی) و پشتیبانی شرکت چیست؟

پاسخ: کارکنان بخش­های اصلی در شرکت افرادی هستند که فعالیت های اصلی در شرکت را انجام می دهند که این فعالیت ها در جدول زیر ارائه شده است:

فعاليت هاي اصلي

فعاليت‌هاي پشتيباني

1.  بخش مدیریت ارشد و برنامه‌ريزي راهبردي

2.  بخش توليد کالا/خدمت (شامل مدیریت یا انجام تولید)

3.  تعامل و مذاکره با تامين كنندگان (از جمله تدوين برنامه‌هاي خريد)

4.  بخش بازاریابی و اخذ پروژه‌ها، انجام مذاكرات و برنامه‌ريزي مشتريان

5.  طراحی، تحقيق و توسعه و آزمايش و کنترل کیفیت

6.  بخش تامین مالی و مطالعات امکان سنجی

7.  بخش خدمات تخصصی پس از فروش و ارائه خدمات آموزشي به مشتريان

8.  بخش مربوط به فناوری از جمله انتقال و تجاری‌سازی آن

1.  بخش منابع انساني شامل جذب، آموزش و ارتقاء/ مديريت دانش از جمله مستندسازي دانش

2.  بخش اداری و عمومی (شامل حسابداری، IT و پشتیبانی شبکه داخلی شرکت، امور دفتری، روابط عمومي، تبليغات عمومي، امور حقوقي)

3.  نگهباني، تعميرات و نگهداري عمومي و امور خدماتي از جمله نظافت، آبدارخانه

4.  بسته بندی یا توزیع و سازماندهی شبکه توزیع

5.  فعاليتهاي مربوط به سلامت، ايمني و محيط زيست

6.  بخش انبار و کنترل موجودی/ خدمات گمرکی و بازرگانی/ كارپردازي و خريد تجهيزات، مواد اوليه، ملزومات اداري

 

3-19.  دستورالعمل بررسي سوءسابقه شركت‌ها چه می­باشد؟

پاسخ: درصورت عدول شركت از معیارهای مندرج در اين آئين‌نامه در هر زمان، آن شركت امكان استفاده از تسهيلات مورد نظر قانون را از دست خواهد داد و دبیرخانه کارگروه می­تواند اقدامات لازم برای خروج شرکت‌هایی که دارای این معیارها نباشند، از فهرست شرکت‌های مشمول مزایای قانون، به عمل آورد.

شرکت‌هایی كه سوء سابقه و تخلفات مكرر در عمل به تعهدات خود داشته‌اند (در زمینه تسهيلات، حمايت‌ها، ماليات، بيمه و ...)، از شمول بررسي در قالب «آيين‌نامه ارزیابی و تشخیص شركت‌هاي دانش‌بنيان» خارج مي‌باشند.  این سوء سابقه شرکت شامل عدم انجام تكاليف قانوني و تعهدات در هنگام تعامل کارگروه با شرکت و عدم عمل به تعهدات شرکت در زمینه تسهیلات مالی و حمایت­ها می­باشد که توسط استعلام از صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین سایر مراجع ذیربط (كارگزار يا كارگزاران معتمد و صاحب صلاحيت) توسط دبیرخانه کارگروه انجام می­شود.

حمایت از صادرات

حمایت از صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان

ارائه مجوز استقرار

ارائه مجوز استقرار و جواز تاسیس و بهره‌برداری

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان

دوره های آموزشی

تخفيف دوره های آموزشی براي شرکت‌های دانش‌بنیان

معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا

کتابچه آیین نامه‌ها و قوانین

مستندات قانونی و آیین نامه‌های مرتبط با ارزیابی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان