پیوندها
صفحه اصلی > معرفي > معرفي و تاريخچه 
معرفي و تاريخچه


معرفی:
نظر به تاكیدات مسوولین محترم نظام به خصوص مقام معظم رهبری بر نقش شهرك‌ها و پارك‌های علمی و فناوری در برقراری ارتباط پایدار صنعت و دانشگاه، پارك فناوری پردیس به عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین پارك فناوری كشور، با مجوز شورای گسترش آموزش عالی در سال 1384 در زیرمجموعه نهاد ریاست‌جمهوری و با همكاری تعدادی از دانشگاه‌ها و مراكز مهم علمی- پژوهشی كشور در جهت تجاری‌سازی دستاوردهای فناورانه و ایجاد بستر مناسب برای رشد فناوری و توسعه بازار شركت‌های دانش بنیان تاسیس گردید.
نظر به اهمیت تاسیس این مجموعه در الگوسازی ایجاد پارك‌های فناوری در كشور و تاثیرگذاری ملی آن، ریاست هیات امنای پارك فناوری پردیس بر عهده معاون اول محترم رییس‌جمهور قرار گرفته و معاون علمی و فناوری رییس جمهور، برخی از وزرا و معاونینشان و شخصیت‌های علمی و دانشگاهی كشور در آن عضو می‌باشند. در حال حاضر عملیات اجرایی پردیس نوآوری (فاز اول پارك) با سرمایه‌گذاری 1500 میلیارد ریالی بخش خصوصی و ایجاد بیش از 170 هزار متر مربع فضای تحقیقاتی و فناوری رو به اتمام است و پیش‌بینی می‌شود با تكمیل فاز مزبور، زمینه لازم برای جذب و اشتغال بیش از پنج هزار نفر نیروی متخصص در شركت‌های دانش‌بنیان عضو فراهم شود، ضمن اینكه عملیات اجرایی فاز دوم اخیرا شروع گردیده است و انشاء الله این «پروژه بزرگ ملی» با افق توسعه 1000 هكتاری و با حمایت‌های دولت محترم و تعامل جدی مسوولین نظام، به بزرگ‌ترین قطب فناوری منطقه تبدیل خواهد شد.
تاكنون بیش از یكصد واحد فناور دانش‌بنیان از بین بیش از 1000 متقاضی در حوزه‌های فناوری‌های پیشرفته همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیست فناوری، فناوری نانو، مواد جدید، مكانیك و اتوماسیون به عضویت این مجموعه در‌آمده و مراكز تحقیق و توسعه یا دفاتر طراحی و مهندسی خود را در پارك ایجاد نموده‌اند كه در این میان بیش از 40 واحد فناور توانسته‌اند تا پایان سال 1389 مجوز قطعی استقرار خود را دریافت نمایند. دست‌یابی به 600 مورد نوآوری و محصول جدید، ثبت 200 اختراع و تامین نیاز محصولات و فناوری‌های مهم كشور و دست‌یابی به بیش از 50 میلیون دلار صادرات طی سال 1389، دستاورد فعالیت شركت‌های دانش‌بنیان عضو تاكنون بوده است.
انجام طرح‌های مهمی همچون برگزاری سالیانه جشنواره ملی و نشست‌های تبادل فناوری، مشاركت در راه‌اندازی بورس شركت‌های دانش‌بنیان با سازمان بورس و اوراق بهادار، راه‌اندازی صندوق توسعه فناوری‌های نوین، مشاركت در راه‌اندازی مدل سرمایه‌گذاری ریسك‌پذیر (VC) در كشور، برگزاری دوره‌ای برنامه‌های ارتباط صنعت و دانشگاه و تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی، راه‌اندازی فن بازار ملی ایران، مشاركت در تعریف اولین شهر تخصصی كشور با ماموریت علم و فناوری، تهیه بسته حمایتی صادرات فناوری‌های پیشرفته با كمك سازمان توسعه تجارت، راه‌اندازی مركز خدمات تخصصی فناوری، ایجاد بوستان دانشمندان ایران و جهان و انعقاد بیش از 250 میلیارد ریال قرارداد تجاری‌سازی یافته‌ها و دستاوردهای واحدهای فناور عضو را می‌توان از مهم‌ترین اقدامات ستاد پارك از بدو تاسیس تاكنون برشمرد.

فهرست تاریخچه:
الف ـ انجام مطالعات اولیه، بومی‌سازی و تهیه مدل ایرانی پارك فناوری؛
ب ـ انجام مطالعات مکان‌یابی پارك؛
ج ـ اخذ مصوبات مربوطه؛
د ـ شكل‌گيري سازماني؛
ه ـ انجام طراحی جامع و شهری پارک و اجرای آن؛
وـ تعریف و پیاده‌سازی انواع فرصت‌های عضویت شركت‌ها، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و كارآفرینان در پارك فناوری پردیس.
 
الف ـ انجام مطالعات اولیه، بومی‌سازی و تهیه مدل ایرانی پارك فناوری
بازدید از پارک‌های علم و فناوری در كشورهاي اطريش، فرانسه، كانادا، آلمان و انگلستان و مطالعه منابع به‌منظور الگوگيري، مطالعات تطبیقی و تعریف مدل بومي راه‌اندازي یک پارك‌ فناوري.
ب ـ انجام مطالعات مکان‌یابی پارك
مطالعات مکان‌یابی ایجاد پارك فناوری پردیس از آذرماه سال 1379 و به همت نهاد ریاست جمهوری (مركز همكاري‌هاي فناوري و نوآوري رياست جمهوري) آغاز، و در نهایت در اردیبهشت ماه سال 1380 منجر به انتخاب نقطه‌ای در محدوده شهر جدید پردیس، برای احداث پارك شد. معیارهای اصلی این مکان‌یابی موارد زیر را شامل می‌شد:
- وجود ساختار علمی و فنی مناسب؛
- وجود زیرساخت صنعتی و اقتصادی مناسب؛
- وجود زیرساخت‌های شهری مناسب از قبیل شبكه‌های حمل و نقل (فرودگاه، راه آهن، اتوبان و …)؛
- شبكه‌های مخابراتی، برق، آب، فاضلاب و …؛
- وجود منابع لازم برای تأمین نیروی كار متخصص و پشتیبانی كننده؛
- نزدیكی به بازارهای ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی؛
- وجود اقلیم مناسب (آب، هوا، محیط زیست و …)؛
- و وجود زمینی با قیمت و شرایط مناسب.

پس از بررسی چندین نقطه در تهران و اطراف آن از قبیل شهر جدید پرند، شهر جدید هشتگرد و شهر جدید پردیس، در نهایت زمینی در مجاورت سایت ماهواره‌ای بومهن به‌عنوان مكان ایجاد پارك انتخاب شد. این مكان به لحاظ :
- هم‌جواری با محیط شهری پردیس و امكان استفاده از خدمات شهری و مسكونی این شهر؛
- هم‌جواری با سایت ماهواره‌ای بهعنوان یك مركز تحقیقاتی و ارتباطی؛
- هم‌جواری با یك مركز دانشگاهی در حال ساخت؛
- هم‌جواری با منطقه صنعتی خرمدشت و نزدیكی به شهر صنعتی فیروزكوه؛
- فاصله مناسب با تهران؛
- همچنین، شرایط مناسب زمین به لحاظ توپوگرافی، قیمت و اقلیم (مزیت‌های مناسبی جهت ایجاد پارك).
 
مد نظر قرار گرفت. از طرف دیگر، وجود یك اتوبان در حال ساخت (آزاد‌راه تهران – پرديس)، كه می‌توانست ارتباط با تهران را به عنوان یك مركز مهم علمی، صنعتی و تجاری كه دارای نیروی انسانی متخصص و پشتیبانی‌كننده زیادی است، بر مزیت‌های ايجاد پارك در اين نقطه افزود.

ج ـ اخذ مصوبات مربوطه
1-طبق بخشنامه شماره 6241/ت125 مورخ 12/04/1370 هیات وزیران و مصوبه شورای عالی شهرسازی، شهر جدید پردیس می‌بایست 800 هكتار از اراضی خود را به كاربری‌های تحقیقاتی و آموزشی اختصاص می‌داد که زمین مورد نظر جهت احداث پارك در این منطقه قرار داشت. برهمین اساس شهر جدید پردیس، طبق قوانین به لحاظ تأمین امكانات زیربنایی و دیگر مجوزهای منطقه‌ای، مجوزهای لازم را صادر نموده و تعهدات لازم را طی قرارداد فیمابین مركز همكاري‌هاي فناوري و نوآوري رياست‌جمهوري و شركت عمران شهر جدید پردیس اعلام نمود.
2-در سال 1380، پارک فناوری پردیس با پیش‌بینی و تامین شرایط و زیرساخت‌های اولیه، فعالیت خود را بهعنوان یکی از مراکز تابعه مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری آغاز نمود. با توجه به رویکرد مثبت دولت هشتم در ایجاد و توسعه پارک‌ها در کشور و تدوین و تصویب آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های تاسیس پارک‌ها - که با مشارکت تیم پارک فناوری پردیس صورت گرفت- اخذ موافقت اصولی تاسیس پارک از شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دستور کار قرار گرفت که مجوز مربوطه در اواخر سال 1382صادر شد.
3-در سال 1384، اساسنامه پیشنهادی پارک، به تصویب شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید.
4-طی سال‌های 1384 و 1385 اعتبارات عمرانی و جاری مورد نیاز برای تکمیل پروژه‌ها و مدیریت و راهبری پارک در قالب ردیف و طرح مستقل در قوانین بودجه سالانه کشور تعریف شد. تا پیش از این، اعتبارات مذکور در ذیل طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و ردیف هزینه‌ای مرکز همکاری‌ها و فناوری‌های ریاست جمهوری در قوانین بودجه کشور تامین می‌شد.

د ـ شكل‌گيري سازماني
تیم ستادی
در سال 1379، فعالیت هسته اولیه تیم ستادی پارک برای انجام مطالعات و راه‌اندازی آن، در مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری آغاز شد. به‌دنبال تصویب اساسنامه در سال 1384 و انتصاب رییس پارک فناوری پردیس توسط معاون اول وقت رییس جمهور (آقای دکتر محمدرضا عارف)، در سال 1385 تیم ستادی پارک، پس از آماده شدن فضای استقرار ستاد، از تهران به محل فعلی پارک (20 کیلومتری شرق تهران در فاز 6 شهر جدید پردیس) منتقل و مستقر شد تا بتواند برنامه‌ها و فعالیت‌های خود و شرکت‌های عضو را - که در این زمان به حدود 60 شرکت می‌رسیدند - با سرعت و کیفیت بهتری مدیریت و راهبری نماید.

هیات امنا
اساسنامه پارک فناوری پردیس، نهاد ریاست جمهوری را به عنوان سازمان موسس این پارک مورد شناسایی قرار می‌دهد. طبق این اساسنامه، هیات امنای پارک با ریاست معاون اول رییس جمهور و عضویت 14 تن از شخصیت‌های علمی، فناوری، اقتصادی و اجتماعی کشور به‌عنوان اعضای حقوقی و حقیقی شکل می‌گیرد. البته پس از تاسیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 1386، معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز (ضمن اصلاح اساسنامه) به عنوان نایب رییس هیات امنا به ترکیب هیات امنای پارک پیوسته است.
* با صدور احکام اعضای حقیقی هیات امنای پارک فناوری پردیس توسط رییس جمهور وقت، دکتر‌محمود‌احمدی نژاد، در تاریخ 24 شهریور ماه 1389، زمینه برای تشکیل جلسات هیات امنا، کمیسیون دایمی هیات امنا و شورای پارک فراهم شد و اولین جلسه هیات امنا در آبان ماه 1389 و اولین جلسه شورای پارک در مرداد ماه 1390 برگزار شد.

ه ـ انجام طراحی جامع و شهری پارک و اجرای آن
پس از انجام مطالعات اولیه، طرح تفصیلی پارک در متراژ اراضي فعلي، به وسعت 38 هكتار تهیه شد. هم‌اكنون طراحی، آماده‌سازي و محوطه‌سازي پردیس نوآوری به مساحت 20 هكتار با استانداردهای بالای شهری به اتمام رسیده و عملیات آماده‌سازی پردیس دانش به مساحت 18هكتار شروع شده است. اجزای فیزیکی تعریف شده برای پردیس نوآوری شامل بخش‌های زیر می‌باشد :

1 ـ منطقه شركت‌ها: این بخش كه فضایی در حدود 14 هكتار را شامل می‌شود به دفاتر تحقیق و توسعه شرکت‌ها اختصاص دارد. بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، این منطقه به 5 گروه: الكترونیك و انفورماتیك، مكانیك و اتوماسیون، مواد جدید، شیمی و دارویی و زیست‌فناوری تقسیم‌بندی شده است. شركت‌های متقاضی حضور در پارك پس از بررسي و تصویب درخواست عضويت و بسته به موضوع فعالیت خود در یكی از پنج بخش فوق‌الذکر زمین تحويل گرفته و در آن مستقر شده‌اند. مالكیت شركت‌ها بر زمین به صورت مشروط بوده كه شروط اصلی استمرار مالكیت آنها شامل: عدم تغییر كاربری زمین، اتمام عملیات ساختمانی در زمان مقرر و فعالیت در آن و تبعیت از آیین‌نامه‌های داخلی پارك می‌باشد. در حال حاضر، شرکت‌های عضو در پردیس نوآوری در حال سرمایه‌گذاری، ساخت و تجهیز بیش از 160 هزار مترمربع فضای پژوهشی و فناوری خود هستند. و پیش‌بینی می‌شود با بهره‌برداری از این میزان فضا زمینه استقرار و اشتغال بیش از 5500 نفر از متخصصان کشور در این مجموعه فراهم شود
 
2 ـ مجتمع مركزي پارك: طراحی این مجتمع در سال 1383 با رویکرد تامین فضای لازم برای استقرار و فعالیت ستاد پارک، استقرار و فعالیت شرکت‌های عضو مرکز رشد و بخش استیجاری و تامین و ارائه خدمات تخصصی و عمومی مورد نیاز تمامی شرکت‌های عضو پارک در 21300مترمربع فضای مفید و 8500 مترمربع فضای جنبی در قالب سه مجتمع اصلی و به شرح زیر به پایان رسید:
 
ـ مجتمع سراج:
این بخش با زیربنایی در حدود 6500 مترمربع، شامل مجموعه اداری و مدیریتی ستاد پارك، فضاهاي استيجاري و مراكز خدمات تخصصی مانند مركز خدمات تخصصي فناوري، سالن اجتماعات، اتاق جلسات و مرکز مخابرات پارک می‌شود که هم‌اکنون در حال بهره‌برداری است.
 
ـ مجتمع تجاري‌سازي و مركز رشد فناوري نخبگان (در حال ساخت):
این مجتمع جهت استقرار شركت‌هاي نوپا (مركز رشد)، بنگاه‌های كارگزاری، بنگاه‌های مشاوره‌ای و خدمات تخصصی در نظر گرفته شده است. از ديگر بخش‌هاي اين مجتمع مي‌توان به سالن همايش 300 نفره، كتابخانه، آزمايشگاه‌ها و ... اشاره نمود. زیربنای در نظر گرفته شده جهت این بخش 7500 مترمربع است.
 
ـ مجتمع خدمات عمومی و فرهنگي (در حال ساخت):
این مجتمع شامل فضاهاي لازم براي تامين و ارائه خدمات عمومی و فرهنگي مورد نياز شركت‌هاي عضو، شامل؛ میهمان‌سرا، مهدكودك، رستوران، فروشگاه‌های موادغذایی، آژانس حمل‌و‌نقل، تكثیر و صحافی، امكانات ورزشی و تفریحی، مركز بهداشتی و درمانی، فروشگاه‌ها و ساير مراكز كارگزاری خدمات عمومی، مسجد و … می‌باشد. زیربنای در نظر گرفته شده جهت این بخش حدود 7500 مترمربع است.
 
ـ نمايشگاه دائمي محصولات دانش‌بنيان:
به‌منظور فراهم نمودن فضايي براي نمايش محصولات دانش‌بنيان شركت‌هاي عضو، فضايي به وسعت 3100 متر مربع در قالب فضاهاي جنبي مجتمع مركزي پارك طراحي و ساخته شده است.
 
* در کنار همه این موارد، فضايي به وسعت 8000 متر مربع نیز براي پارك خودروهاي كاركنان ستاد و شركت‌هاي عضو پيش‌بيني و اجرا شده است.

3 ـ ساختمان کارگاهی و آزمایشگاهی (در حال ساخت): با توجه به نیاز مبرم شرکت‌های کوچک و متوسط دانش‌بنیان به استفاده از تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی جهت انجام فعالیت‌های پژوهشی و فناوری ، طراحی این ساختمان در سال 1389 با زیربنای 700 متر مربع به اتمام رسید و هم اکنون با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حال ساخت و تکمیل می‌باشد.
 
4 ـ فضاهای باز و عمومی: این فضاها شامل خیابان‌ها، معابر و میادین و فضاهای سبز از جمله بوستان دانشمندان است و محیطی در حدود 4 هكتار را شامل می‌شود.
 
و ـ تعریف و پیاده‌سازی انواع فرصت‌های عضویت شركت‌ها، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و كارآفرینان در پارك فناوری پردیس:
شرکت‌های متقاضی عضویت در پارک می‌توانند در قالب یکی از موارد زیر و پس از طی فرآیند ارزیابی و احراز شرایط لازم، به عضویت درآمده و به فعالیت‌های پژوهشی و فناوری بپردازند:
1- عضویت در مركز رشد فناوری نخبگان پارك جهت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و كارآفرینانی كه از سرمایه و تجربه كم در زمینه فعالیت‌های اقتصادی برخوردار هستند و نیاز به پشتیبانی و حمایت دولت دارند. هم اکنون، طرحی توسط ستاد مرکز رشد در مرحله پیگیری و اجرا قرار دارد تا عضویت و بهره‌مندی از سبد حمایتی مرکز برای شرکت‌های نوپایی که در خارج از مرکز و در سطح استان تهران هستند، فراهم شود.
2- عضویت در بخش استیجاری پارك برای شركت‌های كارآفرینی كه فعالیتی اقتصادی را شروع نموده‌اند و حجم فعالیت شركت و توان مالی آن تا حدی است كه امكان اخذ واحدی استیجاری بدون كمك دولت وجود دارد. مالکیت فضای اجاره داده شده با پارک یا سرمایه‌گذار خصوصی یا شرکت‌های عضو است.

1380
ـ انجام مطالعات اولیه، بومی‌سازی و تهیه مدل ایرانی پارك فناوری؛
ـ انجام مطالعات مكان‌یابی؛
ـ آغاز پذیرش واحدهای فناور.

پارک فناوری پردیس-1380
پارک فناوری پردیس - 1380

مراسم کلنگ زنی با حضور وزیر وقت مسکن و شهرسازی - 1380
1381
ـ آغاز طراحی جامع و شهری پارك؛
ـ ایجاد كمیته معماری پارك.

پارک فناوری پردیس - 1381
1382
- اخذ موافقت اصولي تاسيس پارك از شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري؛
- آغاز احداث تونل تاسیسات پارك؛
- آغاز همكاری با دانشگاه‌ها و مراكز علمی و پژوهشی؛
- آغاز احداث مجتمع مركزي پارك؛
- عضویت و مشارکت در کميته‌های تدوين آيين‌نامه و اساسنامه پارک‌هاي علم و فناوري و مراکز رشد.

پارک فناوری پردیس - 1382
1383
- عضویت و مشارکت در کميته تدوين آيين نامه اجرايي ماده 47 قانون برنامه چهارم توسعه؛
- آغاز احداث واحدهای تحقیقاتی شرکت‌های عضو؛
- آغاز همکاری‌ها و فعالیت‌های بین‌المللی.

پارک فناوری پردیس - 1383
1384
ـ تصويب اساسنامه پارك توسط شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقيقات و فناوري؛
ـ دریافت ردیف بودجه عمومی اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای؛
ـ اتمام تونل تاسیسات و آغاز اجرای شبكه‌های تاسیساتی.


پارک فناوری پردیس - 1384
1385
- استقرار نخستین شركت در مجموعه پارك؛
- آغاز فرآیندهای تامین مالی و ارائه خدمات تخصصي مورد نياز شرکت‌های عضو؛
- دریافت ردیف بودجه عمومی اعتبارات هزینه‌ای؛
- بهره‌برداری از بخش ستادی مجمتع سراج.

پارک فناوری پردیس - 1385
1386
ـ تصويب اساسنامه مرکز رشد پارک توسط شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقيقات و فناوري

پارک فناوری پردیس - 1386
1387
ـ اصلاح اساسنامه پارک و تعیین معاون علمی و فناوری رییس جمهور به عنوان نایب رییس هیات امنا
- راه‌اندازی مرکز رشد فناوری نخبگان

مرکز رشد فناوری نخبگان - 1387
1389
- صدور احکام اعضای حقیقی هیات امنای پارک و تشکیل اولین جلسه هیات امنا؛
- تصویب آیین‌نامه‌های پارک توسط هیات امنا.

مجتمع ستاد پارک فناوری پردیس - 1389
1390
- صدور احکام اعضای شورای پارک و تشکیل اولین جلسه آن؛
-تصویب بودجه تفصیلی سال 90 پارک فناوری پردیس
- تصویب آيين‌نامه عضويت و استقرار در پارك فناوري پرديس؛
- تصویب آيين‌نامه بهره‌مندی از مزايا و حمايت¬هاي پارك فناوري پرديس؛
- تصویب آیین‌نامه تاسیس شبکه فن بازار ملی ایران؛
- تصویب آیین‌نامه ایجاد واحدهای اقماری پارک.

پارک فناوری پردیس - 1390
 
1391
- تصویب آیین‌نامه اداری ـ استخدامی اعضای غیر هیات علمی پارک؛
- تصویب آیین‌نامه ایجاد واحدهای اقماری پارک؛
- تصویب چشم انداز و اهداف پنج‌‌ساله پارک.

پارک فناوری پردیس - 1391
 
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir