يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی > جستجو 
اخبار > نخستین نشست هم‌اندیشی سرآمدان علوم‌ انسانی برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

به‌همت بنیاد نخبگان استان قم/

نخستین نشست هم‌اندیشی سرآمدان علوم‌ انسانی برگزار شد

نخستین نشست هم‌اندیشی سرآمدان علوم انسانی و اسلامی با حضور اجتماع نخبگانی در قم برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نخستین هم‌اندیشی سرآمدان حوزه علوم‌انسانی و اسلامی با حضور رئیس بنیاد نخبگان استان قم، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه و جمعی از نخبگان به‌همت بنیاد نخبگان استان قم برگزار شد.

در این مراسم، محمد محمدرضایی؛ رییس بنیاد نخبگان استان قم شناسایی سرآمدان علوم‌انسانی را یکی از اهداف بنیاد ملی نخبگان برشمرد و گفت: توزیع رشته علمی و میزان تأثیرگذاری و اندیشه‌ورزی از مهمترین شاخصه‌های سرآمدان علوم‌انسانی است.

وی با اشاره به نقاط ضعف و کمبودهای توسعه و تحقیق در حوزه علوم‌انسانی، افزود: یکی از معضلات علوم‌انسانی فقدان‌چارچوبی مشخص برای تعیین شاخصه‌ها است. از سوی دیگر، طرح تحول در حوزه علوم‌انسانی نیز در مرحلۀ عمل و اجرا به کُندی پیش می‌رود.

محمدرضایی با بیان اینکه چهارده رشته علوم‌انسانی مشمول طرح تحول هستند، تصریح کرد: بیش از 5 هزار کتاب شایسته باید در حوزه علوم‌انسانی براساس مبانی عمیق اسلامی طراحی و نگارش شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان قم با تأکید بر اهمیت برگزاری نشست‌های علمی و تخصصی، استفاده از نظریات سرآمدان دانشگاهی و حوزوی را ضروری دانست و اظهار داشت: بنیاد نخبگان استان قم از هر طرح و ایده‌ای که منجر به پویایی و تحول مفید و مثبت در حوزه علوم‌انسانی شود، استقبال می‌کند.

در ادامه، آیت‌الله سید محمد غروی؛ عضو شورای‌عالی بنیاد ملی نخبگان و عضو جامعه‌مدرسین حوزه‌علمیه قم با اشاره به گستردگی علم، گفت: دامنۀ علمی بیش از آن است که یک فرد بتواند به همۀ ابعاد آن اجتهاد پیدا کند.

وی افزود: پژوهشگر حوزه علوم‌انسانی باید در دایرۀ فعالیت خود متمرکز و متقن باشد.

غروی با اشاره به اینکه طرح تحول و بازنگری علوم‌انسانی از سال 60 آغاز شده است، اظهار داشت: فرایند ایجاد تحول و اسلامی‌سازی علوم‌انسانی در طول انقلاب اسلامی بسیار پر فراز و نشیب و متنوع بوده و در برخی از مواقع قابل تأمل است.

عضو شورای‌عالی بنیاد ملی نخبگان نقش نخبگان و سرآمدان دانشگاهی و حوزوی قم را در حرکت به سوی بازسازی علوم‌انسانی بسیار مهم و حیاتی ارزیابی کرد و با مثبت ارزیابی‌کردن برگزاری هم‌اندیشی‌ با محوریت علوم‌انسانی، اظهار داشت: بنیاد نخبگان استان بهترین نهاد برای برپایی نشست‌های نخبگان علوم‌انسانی و حامی ایده‌ها و طرح‌های پیش‌برنده است.

وی تصریح کرد: اقدامات بسیار خوبی در حوزه علوم‌انسانی تاکنون انجام شده است اما به دلیل فقدان‌همکاری و تعامل بین‌دستگاهی، این فعالیت‌ها غالباً خروجی مناسبی نداشته‌اند.

عضو جامعه‌مدرسین حوزه‌علمیه قم با بیان اینکه

امروزه فرهنگ دنیا را علوم انسانی طراحی و مدیریت می‌کند، اظهار داشت: ظرفیت‌های حوزه‌علمیه  با تأثیرگذاری و ایجاد راهکارها و رهیافت‌ها در حوزه علوم‌انسانی می‌تواند راهگشا باشد. از سوی دیگر، نباید از نقش مهم رسانه نیز غفلت کرد. علاوه بر آن، جایگاه علوم‌انسانی در مدارس نیز باید تقویت و تثبیت شود.

غروی تأکید کرد: تشکیل تیم نیازسنج، حضور و پیوند بنیاد ملی نخبگان با سرآمدان دانشجویی و دانشگاهی، ایجاد قطب‌های تخصصی باتوجه به مزیت‌های علمی دانشگاه‌ها، ترویج روحیه انتقادی، ایجاد بانک‌اطلاعاتی، معرفی و تقویت سرآمدان در حوزه علوم‌انسانی ازجمله مهمترین راهکارهای رشد و تعالی و اسلامی‌سازی علوم‌انسانی است.

عضو شورای‌عالی بنیاد ملی نخبگان در پایان خاطرنشان کرد: تنها کسانی می‌توانند مدعی و همراهی‌کننده اسلامی‌سازی علوم‌انسانی باشند که محقق و دریافت‌کننده محتویات حوزه و دانشگاه باشند.

 


١٢:١٥ - 1395/12/11    /    شماره : ٢٢٠٢٤    /    تعداد نمایش : ٥٦١٩خروج
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد - نسخه قدیمی
آدرس: خيابان آزادي- بين خيابان نواب و رودكي- جنب كوچه طاهرنيا- پلاك 209 تلفن: 63478000 - 09601