دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی > ستاداجرایی‎سازی‎سندراهبردی‎نخبگان > آشنایی با کمیسیون ها > کمیسیون شناسایی و هدایت 
کمیسیون شناسایی و هدایت

برنامه ریزی، هماهنگی بین دستگاهی و پیگیری اجرایی سازی اقدامات ذیل راهبرد کلان «1» از سند راهبردی کشور در امور نخبگان

راهبردکلان 1: استقرار نظام شناسايي و هدايت اجتماعات نخبگاني

راهبرد ملي 1: تنوع‌بخشي در تعریف سطوح، حوزه‌های فعالیت‌های نخبگانی و روش‌های شناسایی آنها
 
اقدام‌هاي ملي
1-    بازنگري و بازتعريف ضوابط و مقررات مربوط به فرآيندهاي شناسايي، جذب و پشتيباني از اجتماع نخبگاني در دستگاه‌هاي مسؤول با تأکید بر رصد فعالیت نخبگانی.
2-    توسعة سازوکارهاي اعتباردهي، اعتبارسنجي، رتبه‌بندي و ارتقاي «نهادهاي تخصصي- حرفه‌اي» کشور براساس ضوابط، مقررات و استانداردهاي عمومي مورد تأييد بنياد ملي نخبگان.
3-    تمهيد شرايط و تنظيم استانداردها، نظام¬نامه‌ها، ضوابط و مقررات براي مشارکت بيشتر بخش غيردولتي در تأسيس و فعاليت مدارس، مراکز آموزشي تخصصي و نهادهای نخبه¬پرور در حوزه‌هاي مختلف و با روش¬ها و محتواي درسي متنوع.
4-    توسعه و تنوع‌بخشي به جشنواره‌ها و رقابت‌ها در زمينه‌ها و سطوح مختلف با مشاركت نهادهاي تخصصي- حرفه‌اي به ويژه نهادهاي حوزوي و دانشگاهي.

راهبرد ملی 2: هدايت صاحبان استعدادهاي برتر با استفاده از توانمندی¬های  بخش¬های دولتی و غیردولتی
 
اقدام‌هاي ملي
1-    استقرار نظام شناسايي و هدايت استعدادهای برتر با روش¬هاي مربي محور، مرحله‌اي و نامحسوس، با تأكيد همزمان بر سه وجه آموزشي، تربيتي و پژوهشي.
2-    برنامه‌ريزي براي ارتقاي سطح کيفي آموزش‌هاي مدرسه‌اي (در همة دوره‌هاي تحصيلي) به منظور پرورش خلاقيت، مهارت حل مسئله، آداب و مهارت‌هاي زندگي در دانش‌آموزان.
3-    توسعة آموزش‌هاي خاص «برون‌مدرسه‌اي» از طريق گسترش مراكز آموزشي، تربيتي و پژوهشي در حوزه‌هاي متنوع مورد علاقة دانش‌آموزان.
4-    برنامه‌ريزي براي ارتقاي سطح دانش و مهارت معلمان و مربيان مدارس و استادان حوزه و دانشگاه براي هدايت هدفمند صاحبان استعداد برتر از طريق برنامه‌هاي آموزشي كوتاه مدت و ترويجي.
5-    تقويت و گسترش مشاوره‌هاي تحصيلي و افزایش آشنايي افراد با رشته‌هاي تحصيلي در آموزش متوسطه، دانشگاه و حوزه‌هاي علميه به منظور انتخاب آگاهانه و هدفمند رشته‌هاي تحصيلي با تأكيد ويژه بر رشته‌هاي علوم انساني.
6-    ارائه تسهيلات براي شكل‌گيري نهادهاي مشاوره به افراد و گروه‌هاي نخبه و صاحبان استعدادهاي برتر (از جمله مشاوره‌هاي معتمد حقوقي، کارآفريني و روان‌شناسيِ مورد تأييد).
7-    گسترش اردوهاي جهادي، بازديدها و دوره‌هاي آموزشي و احياي دوره‌هاي کارورزي و کارآموزيِ اختیاری به¬منظور ارتقاي شناخت اجتماع نخبگاني از نيازها و شرايط واقعي جامعه.
8-    گسترش برنامه‌هاي پرورش ديني و فرهنگي اجتماع نخبگاني بر اساس استمرار در كار فرهنگي، آموزش‌هاي مربي محور، سيرهاي مطالعاتي اعتقادي و توجه به وجوه جامع دين با استفاده از ظرفيت‌هاي دانشگاه‌ها، حوزه‌هاي علميه، مساجد و مراكز فرهنگي كشور.
9-    تدوين و اجراي برنامه‌هاي آموزشي، تشويقي و مشاورة ازدواج و گسترش و ترويج و تسهيل ازدواج مناسب به¬منظور تقويت بنياد خانواده در اجتماع نخبگاني.
10-     تدوين و اجراي برنامه‌هاي آموزشي و مشاوره براي خانواده‌هاي صاحبان استعداد برتر به‌منظور افزايش آگاهي و مهارت آنان براي تربیت، هدايت و تعامل با فرزندان خود.
11-     ايجاد و گسترش پارك‌هاي آموزشي و تقويت و ساماندهي فرايند طراحي، توليد و توزيع وسايل بازي كودكان به منظور پرورش خلاقيت و مهارت حل مسئله در كودكان با تكيه بر فرهنگ اسلامي- ايراني و رعايت استانداردهاي سلامت و ایمنی.

بنیاد نخبگان استانها
سامانه ثریا

پیوندها
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد - نسخه قدیمی
آدرس: خيابان آزادي- بين خيابان نواب و رودكي- جنب كوچه طاهرنيا- پلاك 209 تلفن: 63478000 - 09601