يکشنبه ١٧ فروردين ١٣٩٩-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > آرشيو خبري 


چاپ
مشاور امور بانوان معاون علمی و فناوری رییس جمهوری:

حضور بانوان متخصص در توسعه فناوری‌های انرژي و محیط زیست شتاب می یابد

مشاور امور بانوان معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به تاسیس «مرکز نوآوری آما» گفت: این مرکز به طور تخصصی در حوزه آب، انرژی و محیط زیست فعالیت می‌کند تا بستر مناسبی برای راه اندازی استارتاپ‏ها و شرکتهای دانش بنیان این سه حوزه ایجاد شود.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نشستی صمیمی با حضور زینب حمیدزاده مشاور امور بانوان معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و تیم‌های دوره پیش‌شتابدهی مرکز نوآوری و فناوری آما با محوریت بانوان در محل این معاونت برگزار شد.


در ابتدای این نشست حمیدزاده بر اهمیت حضور بانوان در توسعه زیست‏بوم نوآوری و فناوری و لزوم بهره مندی از ظرفیت بانوان متخصص در حوزه های مختلف علم و فناوری تاکید کرد و با اشاره به لزوم افزایش میزان فعالیت بانوان در فضاهای کارآفرینی، از اجرای برنامه توان افزایی بانوان فناور و خلاق در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد. این برنامه در سه محور الگوسازی، تقویت زیرساخت و توسعه شبکه به تقویت حضور بانوان در زیست بوم نوآوری کشور می‌پردازد.


حمیدزاده، همچنین هدف از تاسیس «مرکز نوآوری آما» که به طور تخصصی در حوزه آب، انرژی و محیط زیست فعالیت می‌کند را ایجاد بستر مناسبی برای راه اندازی استارتاپ‏ها و شرکتهای دانش بنیان این سه حوزه برشمرد. 

به گفته وی، کمبود حضور بانوان در شرکت‌ها و استارتاپ‌های این حوزه به رغم درصد بالای فارغ‌التحصیلان زن یک معضل است و افزایش حضور بانوان به عنوان نیمی از سرمایه انسانی کشور برای توسعه موضوعی است که باید به صورت جدی به آن پرداخت.

حمیدزاده در ادامه از ظرفیت رویداد STEP (Science and Technology Exchange Program) که توسط بنیاد مصطفی (ص) برگزار می شود، برای تبادل علم و فناوری میان دانشمندان زن جهان اسلام و تقویت حضور بانوان متخصص ایرانی در عرصه بین‌الملل نام برد.

حمیدزاده در پایان با اشاره به موفقیت های شرکت های دانش بنیان حوزه های مختلف فناوری که در حال حاضر با محوریت بانوان راهبری می شوند، خاطرنشان کرد: مرور روند پیشرفت این شرکت ها نشان می دهد ورود بانوان به عرصه راه اندازی و مدیریت شرکت های دانش بنیان و نوپا تجربه موفقی بوده و باید تقویت شود.


سپس مهندس صدرالدینی، مدیر مرکز نوآوری و فناوری آما به معرفی این مرکز و ماموریت آن در بخش‌های مختلف شامل کارگزاری نوآوری و فناوری، شتاب دهنده و آکادمی علوم و فناوری‌های پاک پرداخت.

در ادامه این نشست، بانوان حاضر در دوره شتابدهی مرکز نوآوری آما به ارائه طرح‌های استارتاپی خود پرداختند.

تولید پارچه رسانا برای مدارهای انعطاف‌پذیر، همراه شو، باشگاه قهرمانان زمین برای اصلاح رفتارهای مصرف، نانوسنسور تشخیص آلودگی در محصولات غذایی، فروشگاه سبز پلتفرم بورس تبادل کالاهای مازاد بر مصرف، سیستم تأمین انرژی هایبریدی، دستگاه هوشمند تصفیه و رطوبت زنی هوا با فیلتر ساخته شده با فناوری نانو و الکترود لمینت کربنی جایگزین طلا در ادوات الکترونیکی از جمله موضوعات کاری تیم‌هایی است که بانوان آمایی در آن‌ها مشغول فعالیت و طی فرایند شتابدهی هستند.

پایان پیام/25


©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir