پنج شنبه ١٤ فروردين ١٣٩٩-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > آرشيو خبري 


چاپ
نگاهی به یک طرح ملی فناوری؛

بومی‌سازی ماشين برداشت پنبه با استفاده از فناوري‌های روز دنيا

ماشین برداشت پنبه به عنوان یک طرح ملی فناوری با استفاده از فناوری های موجود در دنیا با تلاش محققان و دانشمندان ایرانی و به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بومی‌سازی شد.

مجری طرح ملی فناوری طراحی و ساخت انطباقی کمباین برداشت پنبه گفت: ماشین برداشت پنبه با استفاده از فناوری های موجود در دنیا با تلاش محققان و دانشمندان ایرانی و به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بومی‌سازی شد.

به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عباس مهدی‌نیا مجری طرح ملی فناوری طراحی و ساخت انطباقی کمباین برداشت پنبه در خصوص جزییات این طرح، بیان کرد: پنبه يكي از گياهان صنعتي مهم دنيا است كه در بسياري از صنايع به خصوص نساجي و روغن خوراكي كاربرد فراواني دارد و به نوعي يك گياه استراتژيك محسوب مي‌شود، برداشت اين محصول در ایران و بسياري از كشورهاي در حال توسعه با دست انجام مي‌گيرد؛ در حالي كه در كشورهاي توسعه يافته‌اي نظير آمريكا كاملا مكانيزه است.

وی افزود: در سال‌هاي اخير به دليل افزايش هزينه‌هاي كارگري و همچنين كمبود كارگر در روستاها، سهم هزينه برداشت از هزينه توليد به بيش از 40 درصد رسيده است، اين امر در كنار كاهش قيمت جهاني پنبه باعث كاهش سطح زير كشت محصول از 300 هزار هكتار  به كمتر از 100 هزار هكتار شده است.

به گفته مهدی‌نیا، ماشين‌هاي برداشت پنبه ماشين‌هاي پيشرفته‌اي هستند و قيمت آنها بالا است، به علاوه بیشتر آن‌ها براي كار در مزارع بزرگ طراحي و ساخته شده‌اند و يا قابليت برداشت واريته‌هاي خاصي از پنبه را دارند.

 

فناوری های وارداتی برداشت پنبه پاسخگوی نیاز داخلی نیست

وی تصریح کرد: تاكنون تكنولوژي‌هاي وارداتي كاربرد مناسبي در كشور پيدا نكرده‌اند، اين طرح به دنبال بومي‌سازي ماشين برداشت پنبه با استفاده از فن‌آوري‌هاي موجود در دنيا و محدوديت‌ها و واقعيات موجود در بخش صنعت و كشاورزي كشور بود كه به همت محققان موفق بوده است.

مجری طرح ملی فناوری طراحی و ساخت انطباقی کمباین برداشت پنبه، اظهار کرد: ماشين‌هاي برداشت پنبه در دنيا از دو نوع وش چين(picker) و غوزه چين (stripper) هستند كه هر يك براي مزارع و شرايط خاص خود كاربرد دارند كه هر دوي اين ماشين ها در اين طرح ساخته شده است.

وی در خصوص ماشین وش چین، گفت: اين ماشين قادر است عمليات برداشت را در دو يا چند چين انجام داده و تنها وش پنبه را برداشت کند، ماشين وش چين ساخته شده در اين طرح از نوع سه رديفه بوده و فاصله رديف ها 80 تا 70 سانتيمتر و قابل تنظيم است و قدرت موتور 100 اسب بخار و ظرفيت مخزن 17 متر مكعب است، اين ماشين تاكنون در یک سال اخیر مورد تست و ارزيابي قرار گرفته و رفع ايراد شده است.

مهدی‌نیا با ارائه توضیحاتی در خصوص ماشين برداشت غوزه پنبه، گفت: این ماشین در مزارع با عملكرد پايين، مزارع با روش كاشت غير رديفي و نيز مزارعي كه محدوديت بارندگي وجود نداشته کاربرد دارد و قادر هستیم با این ماشین در يك چين، مزرعه را برداشت کنیم، اين ماشين داراي عرض كار 5/2 متر بوده و از نظر مشخصات فني شبيه كمباين نوع اول است. بخش عمده قسمت‌هاي هد و غوزه شكن، طراحی و ساخت داخلي است، اين ماشين در سال اول 15 هكتار  برداشت داشته و سال زراعي جاري تست دوم مزرعه‌اي خود را خواهد داشت.

 

ماشین برداشت پنبه قابلیت تولید انبود در کشور دارد

وی در خصوص میزان تولید این دستگاه در کشور بیان کرد: در حال حاضر اين دستگاه در كشور توليد نمي شود؛ اما برنامه توليد انبوه آن در سال‌هاي آينده و پس از سرمايه‌گذاري لازم را داریم.

مجری طرح ملی فناوری طراحی و ساخت انطباقی کمباین برداشت پنبه با اشاره به وضعیت تولید و استفاده از این دستگاه در دنیا، گفت: برداشت پنبه در كشورهاي توسعه يافته نظير امريكا به صورت کامل مكانيزه و در كشورهايي نظير ايران تقريبا به طور كامل با دست انجام مي‌گيرد، به همین دلیل در ایران ضروری بود که چنین ماشینی طراحی و ساخته شود.

مهدی‌نیا شرایط صادرات دستگاه تولیدی در کشور را مناسب دانست و گفت: تنها در سه كشور همسايه ایران  یعنی تركمنستان، ازبكستان و پاكستان بيش از 5 ميليون هكتار سطح زير كشت داريم كه با فرض برداشت 300 هكتار سالانه براي هر ماشين ميزان نياز بازار بسيار بالا است.

وی در خصوص هزینه تمام شده تولید این دستگاه در کشور، خاطرنشان کرد: هزينه تمام شده تا كنون حدود پنج ميليارد ريال بوده است که ميزان تسهيلات مصوب براي اجراي اين طرح چهار ميليارد ريال بوده که توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین اعتبار شده است.

مجری طرح ملی فناوری طراحی و ساخت انطباقی کمباین برداشت پنبه افزود: اولين و مهم‌ترين اثر ساخت اين دستگاه در كشور كاهش هزينه توليد و سهولت برداشت پنبه توسط كشاورزان است و قطعا اين كار منجر به افزايش سطح زير كشت خواهد شد.

وی تصریح کرد: سطح زير كشت بيشتر و توليد بالاتر به مفهوم اشتغال‌زايي در بخش‌هاي مختلف صنعت نظير نساجي، روغن خوراكي، خوراك دام و  غیره خواهد بود. گفته مي‌شود كه هر هكتار مزرعه پنبه باعث اشتغال مستقيم 5 نفر و مستقيم و غير مستقيم 13 نفر مي‌شود.

پایان پیام/23

 

 


©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir