چهارشنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٦-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > کانون دانه‌های روغنی به دنبال پیوند مستحکم فعالان این حوزه است


  چاپ        ارسال به دوست

هزارجریبی عنوان کرد؛

کانون دانه‌های روغنی به دنبال پیوند مستحکم فعالان این حوزه است

 با فعالیت کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار تولید و فراوری دانه های روغنی صنعت دانه‌های روغنی کشور با پیوند با فعالان علم و فناوری این حوزه دانش‌بنیان می‌شود.

عضو هیئت موسس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار دانه‌های روغنی اعلام کرد: این کانون در دور جدید خود تلاش می‌کند تا با اجاد پیوند فعالان اثرگذار میان فعالان این حوزه شامل صاحبان صنعت، فعالان علمی و بازار زمینه دانش‌بنیان شدن این صنعت و شکوفایی ظرفیت‌های بالقوه آن را فراهم کند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ابراهیم هزارجریبی عضو هیئت موسس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار دانه‌های روغنی، به نقش راهبردی این حوزه در اقتصاد دانش‌بنیان کشور و ایجاد ارزش افزوده بالای آن اشاره کرد و افزود: روغن نه تنها به عنوان یکی از کالاهای اساسی زنجیره تامین مواد غذایی به شمار می‌رود، بلکه در سیاست‌ها امنیت غذایی دولت و نیز در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بر حرکت این صنعت به سوی خودکفایی تاکید شده است.

این فعال عرصه دانه‌های روغنی با بیان این‌که ایجاد پیوند دانش و صنعت و بازار از معبر تعامل  اثرگذار میان فعالان هدفی است که این کانون دنبال می‌کند، افزود: قصد داریم نخبگان و صاحب‌نظران علم، فناوری و بازار را کنار هم دور یک میز گرد هم بیاوریم تا مشکلات، دغدغه‌ها و ظرفیت‌های موجود این حوزه شناسایی شوند به طور مثال اگر خلأهای  قانونی وجود دارد به قانون‌گذاران پیشنهاد شود، کاستی‌های اجرایی در تعامل با نهادهای اجرایی برطرف شوند و دانشمندان ما خلأهای علمی را پر کنند.

وی ادامه داد: حاصل ، دیدگاه ها، برنامه‌ریزی‌ها و راهبردهای 3 گروه یاشده بر اساس وضعیت موجود کشور، به توسعه صنعت دانه‌های روغنی منجرمی‌شود تا در نهایت در عرصه تولید و فرآوری دانه‌های روغنی توانمندی رقابت در بازارهای جهانی و ایجاد ارزش افزوده پیدا کنیم.

عضو هیات مؤسس کانون هماهنگی دانش صنعت و بازار دانه‌های روغنی،   ظرفیت محیط های علمی کشورمان از جمله دانشگاه‌ها، مراکز علمی پژوهشی و تحقیاتی فعال در این حوزه را ظرفیت مناسبی برای توانمندی کشور در این عرصه دانست و افزود: خوشبختانه در تولید و فرآوری  دانه‌های روغنی توانایی خوبی وجود دارد و شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند این زمینه فعال هستند.

هزارجریبی، به ظرفیت‌های بالقوه کشورمان در این صنعت اشاره کرد و افزود: ظرفیت بزرگی از جمله کارخانجات روغن‌کشی و تصفیه روغن در کشور وجود دارد که در صورت تامین مواد اولیه می‌توانند گام بلندی در حرکت چرخ اقتصادی کشورمان داشته باشند، بنابراین  اهمیت این علاوه بر آن‌که به  صنعت و زنجیره غذایی کشور وابسته است، می‌تواند اقتصاد کشور را دست‌خوش تغییر و تحول اساسی کند.

وی با بیان این‌که توسعه صنعت دانه‌های روغنی، ضمن تامین نیاز داخلی کشور  حضور در بازارهای رقابتی بین‌المللی ارزآوری را به دنبال داشته باشد، اظهار کرد: فرآوری دانه‌های روغنی و تولید محصولات بر پایه نواوری و فناوری می‌تواند زمینه صادرات محصولات و ارزآوری بر ای کشور را رقم بزند.

وی  با بیان این که تلاش می‌کنیم 3 طیف نقش‌آفرین شامل گروه‌های علمی، صنعتی و بازاری را در کنار هم قرار دهیم، 2 مسأله اساسی این بخش را شناخت صنعت و بازار از توانمندی حوزه علمی از یک سو و شناخت نیازهای صنعت از سوی فعالان علمی و فناوری عنوان کرد و افزود: ممکن است دانش‌هایی وجود داشته باشد که صنعت و بهره بردار از آن ها خبر نداشته باشد و در سوی دیگر صنعت و بهره‌بردار و بازار نیازمند دانش‌هایی باشند که فعالان علمی و فناوری ما از آن نیازها مطلع نباشند که این کانون قصد دارد با ایجاد فضای تعاملی میان 3 گروه یاد شده، ضمن آن‌که صنعت را از دانش موجود بهره‌مند می‌کند و نیازهای دانشی صنعتگران را به گوش فعالان عرصه علمی برساند.

وی در پایان گفت: هیات مدیره این کانون بر اساس آیین‌نامه‌های اجرایی کانون‌ها و سیاست‌های معاونت علمی و فناوری تشکیل می‌شود و با تشکیل رسمی این ساختار در دور جدید، برنانه‌های پیش‌بینی شده در کمیته‌های تخصصی دنبال می‌شوند.

بر اساس این گزارش، کانون هماهنگی دانش صنعت و بازار تولید و فراوری دانه های روغنی با دریافت مجوز از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آذر ماه سال جاری دوره جدید فعالیت خود را را آغاز کرده است. 

 

 پایان پیام/24

 


٠٨:٢٨ - چهارشنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٢١٦٠٩    /    تعداد نمایش : ١٤١٤خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir