پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

بازتوانی مغزی چیست


با پیشرفت‌هایی که دانش امروزی در زمینه علوم اعصاب به دست آورده مشخص شده است که مغز ویژگی بسیار جالب به نام "انعطاف‌پذیری" دارد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تا سال‌ها بسیاری از دانشمندان و متخصصان مغز و اعصاب بر این باور بودند که رشد و تکامل مغز تنها در دوران کودکی و نوجوانی رخ می دهد و پس از آن این سیستم تا آخر عمر فرد توان رشد و بازسازی خود را از دست می دهد. در نتیجه این باور آسیب هایی که مغز را در سنین بعد از بلوغ تحت تاثیر قرار می داد و منجر به از دست رفتن بخش عمده ای از فعالیت ها و توانایی های بیمار می شد غیر قابل بهبود تلقی می کرد.
اما اخیرا با پیشرفت هایی که دانش امروزی در زمینه علوم اعصاب به دست آورده مشخص شده است که مغز ویژگی بسیار جالب به نام "انعطاف پذیری" دارد یعنی بعد از آسیب، مغز خود را با شرایط جدید هماهنگ می کند. به عبارت دیگر اگر منطقه ای از مغز که با عملکرد خاصی در ارتباط است دچار آسیب شود مغز می تواند ضمن تلاش برای ترمیم آسیب آن عملکرد را در منطقه‌ای دیگر که سالم است جبران کند. اهمیت بازتوانی مغز از آن جهت است که فرد مبتلا به آسیب مغزی که به علت مشکلات جدی در جنبه های مختلف عملکرد شناختی دچار اختلال در زندگی عادی و روزمره شده است با بهره گیری از این روش درمانی به زندگی عادی خود بازگردد.
در واقع بازتوانی مغزی یکی از مهمترین راهکارهای درمانی برای بیمارانی است که به علت آسیب سیستم عصبی دچار اختلال در عملکردهای مغزی شده اند. این روش درمانی می تواند مکمل درمان های متدوال دارویی باشد و حتی به صورت مستقل به کار رود. اهمیت این روش درمانی را از آن جهت باید دانست که مشکلات شناختی بیمار همچون ضعف حافظه، توجه و تمرکز، تصمیم گیری و مهارت های زبانی را نمی توان تنها با مصرف دارو رفع کرد. البته بازتوانی مغزی نیازمند یک برنامه منسجم و منظم تمرینی و درمانی است که طول مدت آن بسته به شدت آسیب برای هر بیمار متفاوت است. همچنین اهداف اصلی دوره های بازتوانی بالا بردن توانایی فرد بیمار برای تفسیر اطلاعات و تقویت عملکرد وی در جنبه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی است.
بنابراین می توان گفت هنگامی که از عملکرد ذهنی خود راضی نیستید به عنوان مثال حواس شما به راحتی پرت می شود یا هیچ چیز در ذهنتان نمی ماند در این شرایط باید این مشکلات را به پزشک مطرح کنید. هیچ وقت دست از یادگیری نکشید همیشه چیزهایی در اطراف شما وجود دارند که باید در مورد آنها کنجکاو باشید. افراد باید سعی بر این داشته باشند تا هر روز دانش و تجربه جدیدی به دست آورند در واقع یادگیری مهارت های جدید و پیچیده در طول زندگی می تواند مغز را حتی در دوران پیری نیز جوان و تازه نگه دارد. فعالیت های زیاد و ساده ای همچون خواندن کتاب، نوشتن، ثبت برنامه های روزانه و نقاشی می تواند به افزایش توان مغزی کمک کند که افراد می توانند با بهره گیری از این روش ها به داشتن مغزی سالم کمک کنند.
ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی در راستای توسعه فناوری‌های این حوزه نوپا در حال تلاش است تا این دانش بین رشته ای در جامعه پیشرفت و توسعه قابل قبولی را طی کند.
انتهای پیام/25


١٣:٤٣ - چهارشنبه ٣٠ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٢٢٩٥٧    /    تعداد نمایش : ٢٠٣٠خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir