شنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

از سوی ستاد توسعه فناوری نانو انجام می‌شود ؛

بررسی چالش توسعه روش‌های تشخیص آنی پزشکی مبتنی بر نانو حسگرهای زیستی

چالش توسعه روش‌های تشخیص آنی پزشکی مبتنی بر نانو حسگرهای زیستی که به همت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود، با دریافت 53 طرح مفهومی از سوی محققان و فناوران به مرحله ارزیابی طرح‌ها رسیده است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، چالش توسعه روش‌های تشخیص آنی پزشکی مبتنی بر نانو حسگرهای زیستی که از سوی کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و با همکاری شرکت نوآوران فناوری‌های همگرای شناختی، زیستی، اطلاعات و نانو برگزار می‌شود، به دنبال توسعه کسب‌وکارهایی در حوزه تشخیص آنی عوامل یا نشانگرهای زیستی برپایه فناوری نانو در سه حوزه  شناسایی نشانگرهای زیستی برای تشخیص زودهنگام سرطان، توالی سنجی DNA به منظور تعیین عیوب ژنتیکی و تشخیص آنی بیماری‌های واگیردار است.

 

در این راستا برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور، این موضوع با حمایت و پشتیبانی ستاد توسعه فناوری نانو در غالب یک رقابت فناورانه با عنوان چالش نوآوری توسعه روش‌های تشخیص آنی پزشکی مبتنی بر نانوحسگرهای زیستی به فراخوان گذاشته شد.

مهلت ثبت‌نام و ارسال طرح در پنجمین چالش نوآوری نانو طبق برنامه قبلی در تاریخ ۱۵ خردادماه پایان یافت. در مدت زمان ثبت‌نام که با تمدیدی ۳ هفته‌ای همراه بود، مجموعاً ۵۳ طرح مفهومی از سوی پژوهشگران، فناوران، دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و نیز شرکت‌های دانش‌بنیان دریافت شد.

در مدت حدوداً ۵۰ روزه ثبت‌نام در این چالش، ۵۳ طرح مفهومی از سوی محققان و فناوران دریافت شد که از این تعداد بیش از ۳۰ درصد دارای نمونه اولیه‌ای از طرح خود بودند. لازم به ذکر است که بیش از ۷۵ درصد طرح‌ها به صورت گروه یا تیم در این رقابت ثبت‌نام نموده‌اند که در میان آن‌ها شرکت‌های دانش‌بنیان نیز حضور دارند. در شکل زیر اینفوگرافی از طرح‌ها و شرکت‌کنندگان این چالش قابل مشاهده است.

 

از نظر رشته تحصیلی، بیش‌ترین شرکت‌کنندگان از رشته‌های شیمی، علوم‌زیستی و پزشکی هستند که نیمی از کل شرکت‌کنندگان را شامل می‌شوند. لازم به ذکر است که علاوه بر ثبت‌نام ۳۰ تیم دانشجویی، نزدیک به ۲۰ درصد طرح‌ها نیز متعلق به اعضای محترم هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش و پژوهشی سطح کشور است. همچنین گفتنی است که نیمی از شرکت‌کنندگان در چالش نوآوری توسعه روش‌های تشخیص آنی پزشکی مبتنی بر نانوحسگرهای زیستی را دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا و پسادکترا تشکیل می‌دهند.

 

هم‌اکنون با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام و ارسال طرح، فرآیند ارزیابی طرح‌های دریافتی توسط کمیته داوران پنجمین چالش نوآوری فناوری نانو آغاز شده است. شرکت‌کنندگان در این چالش نیز می‌توانند با ورود به حساب کاربری خود در پایگاه اینترنتی چالش‌های نوآوری و فناوری نانو از آخرین وضعیت طرح خود مطلع شوند. لازم به توجه است که نتایج مربوط به هر طرح صرفاً از این طریق قابل مشاهده خواهد بود. 

 

مطابق با برنامه‌ریزی و اعلام قبلی صورت گرفته به منتخبان مرحله اول چالش نوآوری «توسعه روش‌های تشخیص آنی پزشکی مبتنی بر نانوحسگرهای زیستی» هرکدام ۵۰ میلیون ریال کمک هزینه ساخت نمونه آزمایشگاهی و ۳۰ میلیون ریال تسهیلات آزمایشگاهی (برای خرید ملزومات یا استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی) از سوی ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی تعلق خواهد گرفت و برندگان راهی مرحله دوم خواهند شد. 

برگزیدگان مرحله نخست، دو ماه فرصت خواهند داشت تا یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح مفهومی خود ارائه دهند. در مرحله پایانی این چالش، به نفرات یا گروه‌های اول و دوم، از سوی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به ترتیب ۱۰۰ و ۵۰ میلیون ریال جایزه نقدی اعطا خواهد شد.

چالش توسعه روش‌های تشخیص آنی پزشکی از سوی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و با همکاری شرکت شزان برگزار می‌شود. این چالش به دنبال توسعه نانوحسگرهای زیستی است که امکان شناسایی سریع و دقیق عوامل و نشانگرهای بیماری را در محل و بدون فرآیندهای پیچیده فراهم می‌کند. هم‌اکنون مهلت ثبت‌نام در این چالش به پایان یافته و ارزیابی طرح‌های دریافتی در جریان است.

 

پایان پیام/29


٠٨:٥٥ - دوشنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٢٤٢٨٤    /    تعداد نمایش : ١١٤٤خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir