پنج شنبه ٢٢ آذر ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

آیا طوفان‌های گرد و غبار کنترل پذیرند؟* الهام فروتن

 

در بسیاری از مناطق ایران به‌ویژه مناطق غربی، طوفان‌های گرد و غبار از معضلاتی است که بخش‌های مختلف بهداشت، کشاورزی، حمل و نقل و غیره را تحت تأثیر قرار می‌دهد. روش‌های مختلفی برای مقابله با این پدیده  (به‌خصوص در مناطق خشک و نیمه خشک) مورد استفاده قرار می‌گیرند که از متداول‌ترین آنها می‌توان به تثبیت خاک با استفاده از و استفاده از بادشکن‌ها اشاره کرد.

 خاک‌پوش‌‌ها با پوشاندن سطح خاک و در مواردی با  ایجاد اتصال بین خاکدانه‌ها از حرکت ذرات خاک به وسیله باد جلوگیری می‌کند و دارای انواع مختلف پلیمری شیمیایی، نفتی، پلیمری بیولوژیکی و بیولوژیکی هستند. انتخاب یک ماده به‌عنوان تثبیت کننده خاک در برابر فرسایش بادی امری ساده نبوده و مسائل مهمی در این مورد می­بایستی مورد توجه و بررسی قرار گیرد که از جمله آن­ها می­توان به تعیین موثرترین خاک‌پوش در کنترل فرسایش بادی و آبی، میزان غلظت پاشش،  اثر آن بر کیفیت خاک و موجودات خاکزی، دوام آن در برابر عوامل محیطی (تغییرات دما، اشعه ماوراء بنفش خورشید، مواد شیمیایی محلول در آب و..)، اثر خاک‌پوش بر جوانه‌زنی بذر و رشد گیاهان و نیز اثرات زیست محیطی خاک‌پوش اشاره کرد.

خاک‌پوش‌ها موجود هر یک دارای مزایا و معایبی هستند و جهت برطرف شدن معایب هر کدام از آن­ها نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه است. بادشکن‌ها نیز به انواع بادشکن‌های زنده و مصنوعی تقسیم می‌شوند. ایجاد بادشکن‌های زنده با غرس نهال‌های مقاوم و احداث بادشکن‌های غیر زنده با نصب ادواتی همچون ترارس‌های آهنی، دیواره‌های سنگی، فلزی، چوبی، پلاستیکی و حصیری  صورت می‌پذیرد.

لازم به ذکر است  اقدامات مکانیکی از قبیل آنچه ذکر شد به منظور ایجاد شرایط مناسب برای استقرار اقدامات بیولوژیکی (توسعه پوشش گیاهی) است و به تنهایی در دراز مدت کارایی لازم را نخواهد داشت. به عبارت دیگر، کاشت و استقرار گیاهان (بادشکن زنده) فرآیندی زمان‌بر بوده و از طرفی بادشکن‌های غیر زنده نیز پس از مدتی کارایی خود را از دست می‌دهند، لذا استفاده تلفیقی از روش­های زیستی و مکانیکی از اثرات مطلوب‌تری برخوردار خواهد بود.

 

*عضو هیات علمی دانشگاه و همکار ستاد توسعه فناوری  آب، خشک‌سالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی


١١:٤١ - چهارشنبه ٢٠ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٣٠٦٣٥    /    تعداد نمایش : ١٠٦٠خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir