جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

کشف یافته‌ای‌ جدید با استفاده از لیزر؛

یخی که همزمان مایع و جامد است
محققان توانسته‌اند با کمک لیزر، یخی را تولید کنند، که همزمان می‌تواند هم جامع و هم مایع باشد، این قابلیت با استفاده از تحت فشار قرار دادن و گرمای زیاد آب به دست آمده است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یخ لیزری،  ٣٠ سال قبل نظریه‌پردازی شد و این تنها زمانی بود که شواهد مستقیم از وجود یخ سوپریونیک کشف شد. در زمان حاضر محققان با استفاده از لیزرهای قدرتمند یخ فشرده را در آزمایشگاه داغ کردند. به‌عبارت‌دیگر شرایط لازم برای تشکیل این ماده عجیب در زمین را فراهم کردند. محققان دانشگاه برکلی، روچستر و آزمایشگاه ملی لارنس لیومور این کشف را انجام داده‌اند.
 به‌عبارت‌دیگر شرایط لازم برای تشکیل این ماده عجیب در زمین را فراهم کردند، محققان دانشگاه برکلی، روچستر و آزمایشگاه ملی لارنس لیومور این کشف را انجام داده‌اند. آن‌ها برای تولید یخ سوپریونیک، آب را تحت‌فشار و گرمای زیاد قراردادند. آن‌ها فشاری معادل یک‌میلیون برابر جو زمین را به آب وارد کردند.

آن‌ها برای تولید یخ سوپریونیک، آب را تحت‌فشار و گرمای زیاد قراردادند. آن‌ها فشاری معادل یک‌میلیون برابر جو زمین را به آب وارد کردند. این فشار از طریق دولایه الماس به آب وارد شد تا یخ Vll تولید شود. این یخ در دمای اتاق جامد می‌ماند. سپس اشعه‌های لیزر به این ماده تابانده شد تا امواج شوک را در ماده تولید کند.

مطالعه در این حوزه به تولید مواد جدید با ویژگی‌های ناشناخته و درک بهتر از جهان منجر می‌شود.
بر اساس این گزارش، ستاد توسعه فناوری لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی،  در راستای پیشرفت و توسعه و نزدیک شدن به پیشرفت‌های جهانی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به کار است.
پایان پیام/32


١١:٠٦ - دوشنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٣١٨٠٠    /    تعداد نمایش : ٧٦٧خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir