جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی؛

تحولی صنعتی با استفاده از پوست میگو صورت گرفت
 برای نخستین بار در کشور،  طرح "استخراج کیتین و تولید نیمه‌صنعتی کیتوسان" ، با استفاده از پوست میگو، به‌منظور به‌کارگیری در صنایع دارویی، غذایی و بهداشتی  تولید شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سالیان متمادی است که پژوهشگران و متخصصین، تحقیقات خود را بر روی استخراج و استفاده از مواد با منشاء طبیعی و زیست‌تخریب‌پذیر متمرکز داشته‌اند، در این راستا به‌منظور تولید ماده‎ای به نام کیتوسان که کاربرد بسیاری در صنایع نساجی، غذایی، پزشکی بیوپزشکی و مهندسی پزشکی، صنایع کاغذسازی، کشاورزی و حتی تصفیه فاضلاب و مهندسی آب دارد، طرح "استخراج کیتین و تولید نیمه‌صنعتی کیتوسان با خلوص بالا از پوست میگو با استفاده از روش‌های نوین" با کاربرد فراوان در صنایع دارویی، غذایی، بهداشتی موردتوجه ویژه و تولید قرار گرفت. 
عبادی مجری طرح استخراج کیتوسان از پوست میگو در رابطه با دستاوردهای فناورانه و زیست‌محیطی طرح گفت: در این طرح از روش نوین الکتروفیلترینگ برای به دست آوردن کیتوسان با جرم‎های مولکولی معین و خلوص بالا استفاده‌شده است. از طرفی انجام این پروژه می‎تواند محققان و افراد جامعه را به کار گیرد که هم جنبه اقتصادی و هم جنبه صنعتی و تولیدی آن برای اعتلای کشور عزیزمان ایران اهمیت دارد.
بر اساس مطالعات صورت گرفته،  این طرح برای اولین بار نه‌تنها در کشور بلکه در جهان اجراشده است. از حیث مطالعات زیست‌محیطی با توجه به اینکه ماده اولیه این طرح پوست میگو است و این پوست در محیط‌زیست به‌صورت مواد زائد دور ریخته می‎شود و همچنین به‌سختی تجزیه می‎شود، تبدیل  این ماده به یک ماده باارزش اقتصادی بالا (به کیتوسان) می‎تواند علاوه بر جلوگیری از آلودگی‎های زیست‌محیطی صرفه اقتصادی بالایی را به همراه داشته باشد.
عبادی با اشاره به مطالعات صورت گرفته در سطح بین‌الملل افزود: در کشورهای درحال‌توسعه، تولید کیتوسان از پوست میگو و سایر منابع طبیعی به روش‎های متداول سنتی (شیمیایی) انجام می‌پذیرد. به‌عنوان نمونه شرکت مطرح بین‌المللی هندی (CIFT) این ماده را در مقیاس صنعتی تولید می‎کند. از معایب این روش سنتی، دشواری جداسازی کیتوسان با جرم‎های مولکولی معین و خلوص بالا است که ماده‎ای با این کیفیت نظر صنایع دارویی را تأمین نمی‎کند. در بررسی مقالات و منابع علمی مشخص شد که اخیراً گروه تحقیقاتی از کشور آلمان نیز با تکنیک الکتروفیلترینگ برای تولید کیتوسان با خلوص بالا (در مقیاس آزمایشگاهی) مطالعات موفقی را انجام داده است. لذا این موضوع، تحقیقات و تولید موفق کیتوسان از این روش را که در مقیاس نیمه‌صنعتی توسط شرکت هومهر به مرحله اجرا درآمده است را تصدیق می‎کند.
نماینده شرکت پژوهان صنعت هومهر افزود: نظر به اینکه در این طرح از مواد زائد حاصل از فرآیند تولید میگو استفاده بهینه‌ای می‌شود، ازاین‌رو  شاید بتواند به‌عنوان اهرمی تشویقی برای تولید بیشتر میگو و رقابت تولیدکنندگان این محصول در عرصه داخلی شود.
وی افزود: استفاده از این تکنیک نوین، دریچه‎ای را بر روی صنعت دریایی کشور می‎گشاید که از آن می‎توان در زمینه‎های دیگر همچون  تصفیه آب، زدودن آلاینده‎های آبی، جداسازی اجزای مؤثر سایر آبزیان و ... استفاده کرد. 
عبادی با اشاره به دورنمای طرح در صنایع دریایی ایران و همچنین میزان ارزآوری و مقایسه قیمت آن با نمونه‌های مشابه خارجی افزود: ازآنجایی‌که تکنیک بکار رفته در این طرح ویژه و منحصربه‌فرد است پیش‌بینی می‎شود که رقبای دیگر در این عرصه علاقه‎مند به تولید محصول با ویژگی‎های فوق‌الذکر این فناوری شوند که این امر موجب گسترش تکنولوژی سبز مذکور به‌جای روش‎های سنتی شیمیایی گذشته شود.
وی ادامه داد: در این راستا نیازمند حمایت مادی و معنوی سازمان‎ها و ارگان‎های مسئول است تا بتواند رسالت و نقش خود را در جهت اجرایی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی ایفا کند.
پایان پیام/32


١١:١٤ - سه شنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٣١٨٤٤    /    تعداد نمایش : ٧٢٦خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir