جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

با نانوفناوری بهتر ورزش کنیم


اهمیت ورزش و وسایل مورد نیاز آن توجه بسیاری از علوم را به خود جلب کرده است. در این راستا فناوری نانو نیز با ارائه جدیدترین محصولات ورزشی سبک و با کاربردی آسان تر  قدم برداشته است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رشته‌های ورزشی تنوع بسیار زیادی دارند و بر حسب نیاز هر رشته ورزشی، وسایل و ابزار خاصی باید طراحی و تهیه شوند. به عنوان مثال هر سال پوشاک، کفش‌ها، توپ‌ها و راکت‌های مخصوص هر رشته با طراحی‌ها و ویژگی‌های متمایزی وارد بازار می‌شوند.

اهمیت ورزش و وسایل مورد نیاز آن توجه بسیاری از علوم را به خود جلب کرده است. در این راستا فناوری نانو نیز با ارائه جدیدترین محصولات ورزشی سبک و با کاربردی آسان‌تر کمک شایان توجهی در جهت سلامت، پیشرفت و راحتی ورزشکاران در بر داشته است.

توپ‌های گلف سریع، نرم و با تعداد چرخش در واحد زمان بیشتر، راکت‌ها و توپ‌های تنیس با کیفیت بالا، توپ‌های دوجداره بسیار مناسب برای والیبال و امثال آن‌ها از جمله امکانات نوین مبتنی بر فناوری نانو در حوزه لوازم ورزشی هستند.

افزایش سرعت، نرمی و تعداد چرخش توپ گلف همواره مورد هدف دانشمندان علوم ورزش بوده است. از آنجائیکه توپ‌های گلف عموما به دو دسته سخت و پیچ خورده تقسیم می‌شوند، هر کدام از آن‌ها نیاز به اصلاحات خاص خود برای دستیابی به این هدف دارند.
توپ‌های گلف سخت از دو بخش هسته و روکش تشکیل شده که این قسمت‌ها خود می‌توانند تک لایه یا چند لایه باشند. در توپ‌های گلف پیچ خورده، هسته مایع، جامد و یا خالی است و اطراف آن را مواد الاستومتریک با قابلیت کششی پوشانده است. فناوری نانو در همین جا وارد کار می شود که جزئیات آن را در آینده منتشر خواهیم کرد.
در همین راستا ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به‌منظور هرچه بیشتر فناوری‌های نانویی در ایران فعالیت دارد.
پایان پیام/29


١١:٣١ - سه شنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٣١٨٤٦    /    تعداد نمایش : ٧٧١خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir