جمعه ٠٣ اسفند ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

ایران به دنبال کسب مرجعیت حقوقی و اخلاقی زیست‌فناوری است

 

یکی از اهداف تعیین شده در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور کسب مرجعیت حقوقی و اخلاقی در حوزه زیست فناوری است که ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی این مهم را در اولویت کاری خود قرار داده است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی رعایت اخلاق در حوزه زیست فناوری را یکی از مهم ترین اهداف خود تعیین کرده است و برای تحقق این هدف به دنبال کسب مرجعیت حقوقی و اخلاقی در حوزه زیست فناوری در جهان است.

از آنجا که زیست فناوری در ایران علمی نوپا است و برنامه‌های آن به چند مرکز تحقیقاتی و پروژه‌های خاص تحقیقاتی محدود بوده، اخلاق زیستی و بایدها و نبایدهای آن جایگاهی نداشته ‌است. موضوع اخلاق علوم زیستی بسیار پیچیده است و به گفته کارشناسان کمتر کسی در ایران بر تمامی جوانب آن از مسائل مذهبی و اجتماعی گرفته تا حقوقی و علمی احاطه دارد. در حال حاضر، قوانین ایران در زمینه تولید و مصرف محصولات حاصل از دستکاری ژنتیکی ساکت است به همین جهت در برنامه ملی زیست فناوری بر تدوین استانداردهای ملی محصولات و تجهیزات تأکید شده ‌است.

شایان ذکر است که امروز این رشته در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان در دانشکده‌های حقوق، پزشکی، فلسفه و... تدریس می‌شود.

پایان پیام/23


١٠:٣٣ - چهارشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٣٤٣٤١    /    تعداد نمایش : ٧٧٩خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir