رونق تولید
امروز : يکشنبه ٠٤ فروردين ١٣٩٨

اخبار > شبکه ریلی کشور به سیستم کنترل هوشمند ایرانی مجهز می‌شود

صفحه اصلی > اخبار 


شبکه ریلی کشور به سیستم کنترل هوشمند ایرانی مجهز می‌شود

یکی از محققین پارک فناوری پردیس معاونت علمی اعلام کرد: تمام تلاش ما این است که بتوانیم تا 7 سال آینده تمام خطوط ریلی کشور را به سیستم کنترل هوشمند ایرانی مجهز کنیم.

یکی از محققین پارک فناوری پردیس معاونت علمی اعلام کرد: تمام تلاش ما این است که بتوانیم تا 7 سال آینده تمام خطوط ریلی کشور را به سیستم کنترل هوشمند ایرانی مجهز کنیم.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، غلامحسین جعفری نسبیان، مدیرعامل یک شرکت مستقر در پارک فناوری پردیس معاونت علمی، با اشاره به سابقه فعالیت این شرکت در حوزه سیستم کنترل هوشمند ریلی گفت: این شرکت فناور در سال 1376 تاسیس و یکی از زمینه‌های فعالیت این شرکت در حوزه سیستم‌های کنترل هوشمند ریلی است.

وی ادامه داد: سیستم سیر و حرکت قطار به وسیله سیستم‌های کنترل هوشمند به صورت ایمن درآمده‌اند. این سیستم در قطارهای بین شهری و متروها قابل استفاده بوده و از این طریق می توان به کنترل و مانیتورینگ واگن‌ها و قطارها پرداخت.

مدیر عامل شرکت ناظرفرزان افزود: در واقع شرکت ناظرفرزان دومین شرکت تولیدکننده داخلی سیستم کنترل هوشمند در ایران است که این سیستم را تولید کرده و به تایید شركت راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران و شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری و حومه تهران نیز رسانده است.

نسبیان با اشاره به استفاده از سیستم کنترل هوشمند در شبکه مترو یا راه آهن در سال‌های اخیر گفت: در حال حاضر توانسته‌ایم در ایستگاه جمکران این سیستم را زیر تست برده و تا یک ماه دیگر از آن بهره برداری کنیم. در ایستگاه شهر آفتاب نیز این سیستم به بهره‌برداری رسیده است.

وی توضیح داد: در نظر داریم این سیستم را در 8  ایستگاه راه‌آهن در محور غربی کشور پیاده سازی کنیم. طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته امیدواریم ظرف مدت سه سال، پروژه در دست را به اتمام رسانده و در صورت پشتیبانی لازم از طرف نهادها و سازمان‌های ذیربط این بهینه‌سازی در سراسر کشور گسترش یابد. با این اقدام ضریب ایمنی در سفرهای ریلی داخلی افزایش می‌یابد.

این مدیرعامل شرکت فعال در زمینه هوشمندسازی ریلی کشور درمورد هوشمندسازی خطوط قدیمی و بهره برداری شده گفت: تلاش ما این است که این هوشمندسازی بومی را بر روی تمام خطوط راه آهن و مترو اجرایی کنیم. 

وی با اشاره به فعالیت سیستم کنترل هوشمند در خطوط ریلی گفت: در مترو تنها ایستگاه شهر آفتاب هم اکنون به این سیستم مجهز شده است. اولین بار در نمایشگاه کتاب سال 1396، سیستم کنترل هوشمند پیاده سازی شد و قطارها به صورت هوشمند وارد ایستگاه شهر آفتاب شده و از ایستگاه خارج می شدند.

نسبیان با اشاره به استانداردهای جهانی در این حوزه گفت: اعطای استانداردهای ریلی بسیار سختگیرانه است، ولی سیستم طراحی شده شرکت برپایه الزامات استاندارد اروپاییcenelec بوده و دارای بالاترین سطح حفاظت و ایمنی است. برای اخذ استاندارد با تعدادی از شرکت‌های معتبر در دنیا ارتباط برقرار کرده و تا دو سال آینده استاندارد  SIL4 را نیز دریافت خواهیم کرد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: این شرکت طی 20 سال گذشته توانسته بالغ بر هزار نفر از متخصصین و نخبگان کشور را در حوزه‌های سخت افزار و نرم افزار جذب، آموزش و در نهایت به استخدام شرکت درآورد.

پایان پیام/29


شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت