رونق تولید
امروز : پنج شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٨

اخبار > درمان آسیب نخاعی به مرحله مطالعات پیش بالینی رسید

صفحه اصلی > اخبار 


به کمک نورون‌های مشتق از سلول‌های بنیادی پرتوان القایی ؛

درمان آسیب نخاعی به مرحله مطالعات پیش بالینی رسید

محققین توانسته‌اند سلول‌های پیش ساز عصبی مشتق از سلول‌های بنیادی پرتوان القایی(iPSCs) را با موفقیت به طناب نخاعی خوک‌های بالغی که از نظر ژنتیکی مشابه بودند پیوند کنند و در این فرایند از هیچ داروی سرکوب کننده ایمنی استفاده نشد.

 محققین توانسته‌اند سلول‌های پیش ساز عصبی مشتق از سلول‌های بنیادی پرتوان القایی(iPSCs) را با موفقیت به طناب نخاعی خوک‌های بالغی که از نظر ژنتیکی مشابه بودند پیوند کنند و در این فرایند از هیچ داروی سرکوب کننده ایمنی استفاده نشد.


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مشکلات اصلی در استفاده از سلول‌های بنیادی عصبی مشتق از اهداکننده‌هایی که از نظر ژنتیکی با گیرندگان متفاوت هستند در شرایط مانند آسیب‌های نخاعی، خطر دائمی رد پیوند، لزوم استفاده از داروهای سرکوب کننده ایمنی و یا تکنیک‌هایی است که بتواند پاسخ ایمنی میزبان را سرکوب کند.
حال محققین دانشگاه کالیفرنیا توانسته‌اند سلول‌های پیش ساز عصبی مشتق از سلول‌های بنیادی پرتوان القایی(iPSCs) را با موفقیت به طناب نخاعی خوک‌های بالغی که از نظر ژنتیکی مشابه بودند پیوند کنند و در این فرایند از هیچ داروی سرکوب کننده ایمنی استفاده نشد. سلول‌های پیوند شده توانستند برای طولانی‌مدت زنده بمانند و بدون اینکه توموری ایجاد کنند می‌توانند به نورون‌های دارای عملکرد تمایز یابند.


در این مطالعه سلول‌های پوستی خوک که یک گونه جانوری بسیاری شبیه به انسان از نظر آناتومی سیستم عصبی مرکزی است به سلول‌های بنیادی پرتوان القایی باز برنامه ریزی شدند و این سلول‌ها نیز به نوبه خود به سلول‌های عصبی تمایز داده شدند. از آن جایی که این سلول‌ها از خود خوک گیرنده گرفته شده‌اند، از نظر ایمنی کاملاً سازگار بودند و بعد از پیوند همان‌طور که گفته شد بدون نیاز به هرگونه سرکوب‌کننده ایمنی رشد کرده و تمایز یافتند.
با استفاده از توالی یابی RNA و روش‌های بیوانفورماتیک خلاقانه محققین نشان دادند که پیش سازهای عصبی مشتق از iPSC خوکی، حتی بعد از پیوند به طور ایمن و بی خطر مشخصه‌های ژنتیکی بافت سیستم عصبی مرکزی را به‌دست می‌آورند.


این رویکرد به دلیل این که نیاز به مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی ندارد، می‌تواند شانس بهبودی عملکردی بیماران مبتلا به آسیب‌های نخاعی را بعد از پیوند پیش سازهای نورونی مشتق از iPSC به طور قابل‌توجهی افزایش دهد. انجام کارآزمایی های بالینی لازمه انجام این روش در انسان‌ها می‌باشد که هدف بعدی محققان  است.
در همین راستا ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به‌منظور رشد هرچه بیشتر سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در ایران فعالیت دارد.
پایان پیام/29


شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت