رونق تولید
امروز : پنج شنبه ٢٣ آبان ١٣٩٨

اخبار > انجام آزمایش‌های علوم اعصاب شناختی با دستگاه واقعیت مجازی ایران ساخت بهبود یافت

صفحه اصلی > اخبار 


انجام آزمایش‌های علوم اعصاب شناختی با دستگاه واقعیت مجازی ایران ساخت بهبود یافت

استفاده همزمان روش های ثبت فعالیت سلول های عصبی و انجام آزمایش های رفتاری یکی از چالش های موجود در توسعه آزمایش‌های علوم اعصاب شناختی است که با تلاش محققان و به‌کارگیری فناوری واقعیت مجازی، این مشکل برطرف شد.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان دانشگاه تهران با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به ساخت دستگاه واقعیت مجازی شدند تا شاهد توسعه و بهبود آزمایش های علوم اعصاب شناختی با کاربرد آن باشیم.

 

محمدرضا ابوالقاسمی دهاقانی مجری این طرح پژوهشی عنوان کرد: استفاده از فناوری واقعیت مجازی در تحقیقات حوزه علوم اعصاب در سال های اخیر رشد و گسترش داشته است پس ساخت و طراحی این دستگاه بستر تحقیقاتی این حوزه را در کشورمان فراهم می کند.

وی در ادامه گفت: با این دستگاه امکان ثبت و کنترل دقیق شرایط و اتفاقات آزمایش های علوم اعصاب شناختی فراهم شد تا پاسخ های رفتاری با دقت بالاتری کنترل شود.

 

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران امکان استفاده همزمان روش های ثبت فعالیت سلول های عصبی و انجام آزمایش های رفتاری را یکی از چالش های موجود در توسعه آزمایش های علوم اعصاب شناختی دانست و گفت: به کارگیری فناوری واقعیت مجازی می تواند یکی از راه حل های این چالش باشد. با توسعه این روش شبیه سازی محیط واقعی حیوانات مورد آزمایش انجام می شود و شاهد گسترش روش های نوین ثبت و تصویربرداری سلولی همزمان با انجام اعمال شناختی می شویم.

 

وی همچنین ابراز کرد: این سیستم قابلیت اجرا برای انواع محرک ها در محیط های مختلف را دارد. بنابراین در بیشتر آزمایش های علوم اعصاب شناختی کاربرد دارد.

پایان پیام/25


شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت