جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

ابراز امیدواری محققان کشور در بکارگیری سلول‌های بنیادی در درمان‌ ناشنوایی

  «نخستین سمپوزیوم یک روزه کاربرد سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت در گوش و گلو و بینی»  در حالی برگزار شد که محققان این حوزه ابراز امیدواری کردند به زودی می توان مرتبط با شنوایی را بیش از پیش درمان کرد.

 به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری، در این رویداد بیان کرد: با حمایت ستاد در سال‌های اخیر تعداد مراکز فعال در عرصه سلول‌های بنیادی افزایش یافته است و این اتفاق موجب ایجاد رقابت بین شرکت‌های این حوزه نیز شده است که همین امر موجب افزایش پروژه‌های علمی و ثمره بیشتر این علم خواهد شد. وی با اعلام این نکته که نزدیک به 400 پروژه در 3 سال گذشت از سوی ستاد مورد حمایت قرار گرفته است، گفت: این نشان دهنده گستردگی ورود به علوم سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در میان دانشجویان و محققین کشور است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی یکی از معیارهای فعالیت کشورمان در این حوزه را جهش چشمگیر آن در سال 2017 دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران طی دو سال اخیر جهشی چشمگیر در حوزه مقالات سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی داشت، به‌طوری که در سال 2017 با بیش از 2000 مقاله رتبه 14 دنیا و رتبه اول در خاورمیانه را کسب کرد و این امر نشان دهنده رشد روز افزون جایگاه ایران در جهان است. در منطقه نیز جمهوری اسلامی ایران بدون شک تاثیرگذارترین کشور در این حوزه است بطوریکه در طول سال 2017 تعداد مقالات کشور بیش از دو برابر رقیب پیشین خود یعنی ترکیه است.

در ادامه این مراسم محمد فرهادی رییس «نخستین سمپوزیوم یک روزه کاربرد سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت در گوش و حلق و بینی» نیز گفت: امروزه بحث سلول درمانی، مهندسی بافت، پزشکی مولکولی، مهندسی ژنتیک و علوم اعصاب روز به روز جایگاه خود را در تحقیقات و درمان بیماری‌های مختلف بیشتر باز می‌کند، به خصوص سلول درمانی یکی از  موضوعات پرکاربرد است و می‌تواند به درمان بسیاری از بیماری‌ها بپردازد. وی ادامه داد: این سمپوزیوم می‌تواند در جهت ترویج چنین علوم نوینی و تشویق محققان کشور جهت ورود به این علوم و کمک به درمان های ناشنوایی، که هم اکنون فراوانی بسیاری در سطح بین‌المللی دارد کمک کند. سالانه حدود هزار نوزاد ناشنوا به دنیا می‌آیند که سلول بنیادی می‌تواند شنوایی آنها را بازگرداند.

وی حضور علاقه‌مندان، متخصصان مختلف و جراحان در «نخستین سمپوزیوم یک روزه کاربرد سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت درگوش و حلق و بینی» را حاکی از علاقه‌مندی به این حوزه دانست و گفت: این رویداد می‌تواند زمینه‌ای را فراهم کند تا بیش از پیش اقدامات مربوط به این حوزه سرعت گیرد.

رییس «نخستین سمپوزیوم یک روزه کاربرد سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت در گوش و حلق و بینی»  ادامه داد: از جایگزینی لاله گوش و تیغه بینی می‌توان در این حوزه قدم برداشت تا رسیدن دارو به گوش میانی و سلول‌های اطراف بینی که همگی اهمیت فراوانی در درمان دارند. همچنین ترمیم حنجره و اعصاب محیطی، چه از نوع شنوایی و چه از نوع حرکتی صورت، اقداماتی است که در آینده می‌توان بیش از پیش به آن ورود کرد.

 
«نخستین سمپوزیوم یک روزه کاربرد سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت در گوش و حلق و بینی» در چندین محور شامل مقدمه‌ای بر سلول‌های بنیادی، کاربردهای بالینی استفاده از سلول‌های بنیادی در گوش و حلق و بینی و نیز مهندسی بافت در گوش و حلق و بینی برگزار شد.

 این سمپوزیوم با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و توسط مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی و سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی ایران  در مرکز بین‌المللی همایش‌های رازی برگزار شد.

پایان پیام/29


١٠:٥٤ - شنبه ٢٣ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٣٠٦٩١    /    تعداد نمایش : ١١١٥خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir